Dvojpodlažný byt Mezonet. Aké  sú jeho výhody a nevýhody?

Dvojpodlažný byt Mezonet. Aké sú jeho výhody a nevýhody?

1. mája 2018 1 Od Martina

V súčasnosti sú mezonetové byty vyhľadávanými nehnuteľnosťami najmä mladými ľuďmi. Čo mezonetový byt predstavuje a aké sú jeho výhody alebo nevýhody sa dozviete v dnešnom článku.

Slovo Mezonet, pochádza z francúzskeho slova „maisonette“, čo v preklade znamená malý dom alebo dvojpodlažný byt umiestnený v klasickom bytovom dome. Podľa Francúzov takéto bývanie napodobňuje bývanie v rodinnom dome tým, že ho rozdeľuje do viacerých úrovní. V súčasnosti je najväčším trendom riešenie bytu v rámci najvyššieho podlažia spolu s podkrovím, kde okrem väčšieho priestoru získate aj dobrý výhľad na okolie domu.

Rozdelenie bytu

Spoločenský priestor predstavuje prvé podlažie, kde sa nachádza kuchyňa, jedáleň, obývacia izba či terasa. Takýmto spôsobom sa dá jednoducho oddeliť súkromie od spoločenskej časti. Vo vyššom podlaží sa nachádza spálňa, detská izba, šatník, knižnice či pracovné alebo úložné priestory.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vo svete sa často v mezonetových bytoch nachádza aj tzv. galéria, ktorá je vytvorená tak, že vrchné podlažie nie je položené na celej úrovni prvého podlažia. Takýto priestor pôsobí veľmi elegantne a zaujímavo, nakoľko z neho vedú schody, ktoré môžu byť krásnym bytovým doplnkom. Výhodou takéhoto riešenia je opticky väčší a zaujímavejší priestor.

Veľmi dôležité je pri stavbe či prestavbe mezonetu myslieť aj na presvetlenie celého priestoru. Zo zahraničia prichádza množstvo nápadov ako priestor presvetliť, no nám sa najviac pozdáva umiestnenie veľkých okien (od podlahy až po strop), ktoré okrem presvetlenia podporujú aj vzdušnosť a väčšiu optickú veľkosť priestoru. Môžu byť tiež výrazným architektonickým prvkom.

...

Náhrada rodinného domu

Mezonetový byt mal byť vo veľkomestách jednoduchým riešením pre tých, ktorý chceli mať „rodinný dom“ v bytovom dome. V súčasnosti sú však mezonety celkom drahou záležitosťou. Od ceny sa najviac odvíja jeho originalita a veľkosť. Na Slovensku sa skôr jedná o luxus ako klasické bývanie, no dostávajú sa čoraz viac do popredia.

Ak však máte priestor či finančné prostriedky na kúpu alebo prestavbu mezonetu, v budúcnosti to oceníte pri jeho predaji. Mezonetové byty sú v dnešnej dobe dobrou investíciou vďaka tomu, že sa jedná o atypický byt, ktorý má dostatok záujemcov. Veľa ľudí vyhľadáva niečo originálne, osobité či dokonca výnimočné, za čo sú ochotný dobre zaplatiť. Najväčším lákadlom môže byť terasa.

Nevýhody mezonetu

Bývanie v mezonetovom byte môže pre niekoho prinášať určité nevýhody. Medzi najčastejšie spomenuté patrí schodisko. Je dobré, ak je schodisko zaujímavým výrazným prvkom, no je potrebné o ňom uvažovať tiež tak, že ho budete v budúcnosti využívať dennodenne. Pri kúpe si pozrite jeho tvar, zalamovanie či točenie. Je veľmi dôležité, aby sa po ňom pohybovalo bezpečne. Prestavte si situáciu, že budete niečo veľké niesť, nebudete vidieť kam kráčate a úraz je rýchlo na svete.  Preto by malo byť schodisko priame, nie strmé. Nezabudnite ani na zábradlie, bez ktorého by sa nedal byt ani skolaudovať. Preto ak v nehnuteľnosti nájdete schodisko bez zábradlia, je jasné, že bolo dodatočne odstránené. Šírka schodov by nemala byť menšia ako 90 centimetrov a schodnice by mali byť z protišmykového materiálu.

Na záver len spomenieme, že tieto byty nie sú vhodné pre starších ľudí alebo ľudí, ktorým sa horšie pohybuje. Problém môže byť aj pri deťoch. Priestor pre deti by mal byť hlavne bezpečný, pričom dvojpodlažný byt s otvoreným poschodím ponúka efekt na úkor pohodlia. Ak budete chcieť predsa len bývať v mezonetovom byte s deťmi, mali by ste dávať pozor na sklenené prvky na schodisku, ostré hrany a detskú izbu by ste mali umiestniť na dolné podlažie.