Ekologické a moderné bývanie

Ekologické a moderné bývanie

1. marca 2018 1 Od Martina

V dnešnej dobe hľadáme moderné a ekologické riešenia pri zariaďovaní domácnosti. Umelá hmota a rôzne napodobeniny strácajú svoje postavenie. Nábytok sa síce neprestane vyrábať s drevotriesky, ale mnoho ľudí začína vyhľadávať pravé drevo. V tomto článku sa sústredíme na ekologické prvky do domácnosti.

Čo je to Marmoleum?

Je to v podstate obchodná značka pre podlahovú krytinu a prírodná alternatíva za linoleum. Skladá sa zo zmesi borovicovej živice alebo živice z iných ihličnatých  stromov , mletého vápenca, korkovej alebo drevenej drti, ľanového oleja a juty.

Životnosť nie je presne stanovená, avšak 30 – 50 rokov určite vydrží. Dôležitá je starostlivosť a údržba. Tá sa vykonáva pomocou čistidla s neutrálnym pH, ktoré sú určené aj pre čistenie linolea. Inak ju môžete jednoducho pozametať alebo povysávať, údržba je veľmi jednoduchá. V prípade, že sa vám zunuje alebo doslúži, nemusíte ju vyvážať na skládku, ani hádzať do smetí. Jednoducho ju môžete spáliť na záhrade, alebo ju môžete dokonca nechať aj kompostovať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak máte v pláne podlahové kúrenie, nebude vás to obmedzovať. Táto podlaha dokáže výborne viesť teplo a nie je problém ju umiestniť do priestoru s podlahovým kúrením. Na dotyk je veľmi príjemná a pružná, takže tlmí kroky a je menej hlučná.  Túto podlahovú krytinu však neumiestňujeme do kúpeľne alebo sauny. Nesmie sa dať do vlhkých prostredí aby si zachovala svoje kladné vlastnosti.

Vzhľadom na to, že má táto podlaha antibakteriálny povrch, je vhodná pre astmatikov či alergikov. Môžete ju umiestniť do detskej izby, spálne či obývačky. Vyrába sa v rôznych farbách a vzoroch.

Jednoduchá je aj samotná montáž, pretože jednoduchý systém CLICK umožňuje nenáročnú a rýchlu montáž bez lepenia. Nemusíte byť odborník, aby ste si ju doma nainštalovali. Okrem toho, že nemôže byť vo vlhkom prostredí považujeme za nevýhodu jej vyššiu obstarávaciu cenu. Jeden meter štvorcový môže stáť aj 30 a viac eur, podľa toho kde podlahovú krytinu nakupujete. Zohnať ju môžete na internete, väčších obchodoch alebo špecializovaných predajniach na podlahy.

...

Ekologické tapety

Za nápadom stojí najznámejšia svetová firma zameraná na výrobu dizajnových tapiet na stenu BorasTapeter. Za motívmi tapiet stoja významný svetový dizajnéri ako sú Arne JacobsenStig Lindberg či Viola Gråsten. Spoločnosť má na trhu približne storočné postavenie a zakladá si na kvalitnom a mimoriadnom spracovaní tapiet. Inšpirácie prichádzajú napríklad zo švédskej histórie, ich tradícií, prírody a vytvára tak nadčasové motívy. Podstatné je, že sa jedná o kvalitný papier, kvalitné prevedenie a ekologické spracovanie tapiet. Prioritou tejto firmy je ochrana životného prostredia. Pri výrobe je používaný papier z environmentálneho „friendly“ lesného hospodárstva. Papier neobsahuje PVC ani rozpúšťadlá, tlačiarenské farby a vrchné vrstvy sú vodou riediteľné. Všetky zbytky z výroby sú recyklovateľné.

Ekologické farby

Vďaka biologicky odbúrateľným zložkám nezaťažujú ekologické farby životné prostredie. Ostatné konvenčné farby majú v sebe rozpúšťadlá, ktoré negatívne podpisujú na naše zdravie ale podľa všetkého sa podieľajú aj na rozširovaní ozónovej diery. Preto EU a iné spoločnosti tlačia na čo najviac eko-friendly výrobu materiálov. Podstatou je ochrániť životné prostredie a ľudské zdravie. Technológia výroby sa zlepšuje a tiež aj samotné výrobky. Ekologické farby fungujú na báze vody a draselného skla. To má za následok niekoľko výhod ako napríklad to, že pri schnutí farby sa neuvoľňujú škodlivé výpary a netreba intenzívne vetrať.

K dispozícií sú aj špeciálne antibakteriálne farby a čističky vzduchu, ktoré sú síce cenovo drahšie avšak sú výborné pre použitie v priestoroch, so zvýšenými nárokmi na hygienu. To sú napríklad zdravotnícke zariadenia, ambulancie doktorov, nemocnice a iné. Obsahujú nanočastice ktoré prečisťujú vzduch.