Bolesť chrbtice môže odstrániť aj správny matrac

Bolesť chrbtice môže odstrániť aj správny matrac

2. marca 2021 0 Od Renata

Bolesti chrbtice trápia čoraz väčšie percento populácie. Väčšina ľudí odkladá návštevu lekára a najprv sa snaží bolesť svojpomocne odstrániť. Čo môže bolesť spôsobovať a kedy je potrebná návšteva lekára a odborné vyšetrenie?

Čo všetko stojí za bolesťou chrbtice?

Bolesti chrbtice často prichádzajú už v štádiu detstva, kedy dochádza k tzv. svalovej dysbalancii s následnými bolesťami, za ktorými stojí nesprávne držanie tela. U detí môže dôjsť k deformáciám chrbtice, prípadne vzniku skoliózy, čo znemená vychýlenie chrbtice do strán. Nesprávne držanie tela sa však nevyskytuje len u detí, ale často postihuje aj dospelých.

Medzi ďalšie a zároveň najčastejšie príčiny bolesti chrbtice patrí sedavé zamestnanie. Podľa prieskumov človek presedí až 60% z celého dňa. Sedíme počas cesty do práce, v samotnej práci a taktiež v domácom prostredí. Sedenie ako také problémové nie je, problém nastáva, ak je chrbtica v nesprávnej polohe a sedíme v nesprávnom sede. Najmä v kancelárií by sme mali venovať pozornosť správnej stoličke na sedenie a vyvarovať sa zlým návykom počas sedenia. Na stoličke by ste mali sedieť tak, aby bola panva čo najviac vzadu a bedrová oblasť sa má dotýkať opierky, ktorá je nastavená na 90-100° uhol voči sedacej ploche. Chodidlá by mali byť celou plochou na zemi a predkolenia by mali mať 90° uhol.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

So sedavým zamestnaním súvisí aj nedostatočná pohybová aktivita. Práve pohyb je pre človeka veľmi dôležitý a pri jeho nedostatku dochádza ku ochabnutiu svalstva. Pre chrbticu je cvičenie obzvlášť dôležité, pretože pri jeho absencií prichádza o svoje prirodzené fyziologické vlastnosti a výsledkom je jej bolesť a strata hybnosti. Nedostatočný pohyb vedie aj ku nadváhe, ktorá je tiež pre chrbticu nebezpečná. Deformácia kolenných alebo bedrových kĺbov je spôsobená sústavným preťažením a môže dôjsť ku vzniku artrózy či zmenám postavenia kĺbov. Avšak, ani prílišné cvičenie a preťažovanie chrbtice, napríklad v posilňovni nie je ideálne.

Pozor by sme si mali dávať aj na krátke oblečenie, najmä v chladnom počasí, pretože môže dôjsť ku prechladnutiu. Bolesti môžu vznikať aj na základe stresu, prípadne mnoho iných faktorov.

Lôžko na ktorom spíme

Ak sa ráno budíte ešte viac unavený a ubolený ako pred návštevou postele, jednou z príčin môže byť nesprávne zvolený či preležaný matrac. Práve matracom sa často neprikladá veľká pozornosť, avšak v našom živote zohrávajú veľkú úlohu. Už len z toho dôvodu, že ho používame každý deň v roku, šesť až osem hodín denne počas spánku.

Vplyv matraca na chrbticu

Aj keď sa môže matrac zdať vizuálne v poriadku, mali by sme ho meniť približne za 5-7 rokov od jeho kúpy. Je to z toho dôvodu, že po dlhšom čase si nemusí zachovať svoje kladné vlastnosti. Ak sa budíte s bolesťami v dolnej časti chrbtice, je možné, že sa treba poobzerať po novom matraci.

Ktoré ortopedické matrace sú najlepšie?

Dôležitou úlohou ortopedických matracov je udržať chrbticu v správnej polohe. Práve poloha chrbtice je dôležitá pre jej regeneráciu a celkovú kvalitu spánku. Aká je však ideálna poloha? Odpoveď je: vodorovná. Aj keď je chrbtica v skutočnosti dvojito esovite prehnutá, pre predstavu nám rovina postačuje. Práve vzpriamená poloha pri státi alebo vodorovná poloha pri spaní je pre chrbticu prirodzená.

Matrace ako také sa rozdeľujú na niekoľko druhov. Jedná sa o penové, latexové, pružinové alebo taštičkové matrace. Ktorý typ môžeme označiť za ortopedický?

...

V podstate najznámejšími ortopedickými matracmi sú taštičkové matrace. Za ortopedické môžu byť označené vďaka svojej konštrukcií, ktorá obsahuje veľké množstvo pružiniek uložených v samostatných taštičkách. Vďaka takémuto uloženiu sú všetky pružinky nezávislé, navzájom sa nedotýkajú a stlačením jednej pružinky nedochádza ku deformácií okolitých pružiniek. Vďaka tomu dokážu dokonale kopírovať nerovnosti ľudského tela a uchovávať prirodzenú polohu chrbtice.  Okrem ortopedických vlastností sú taštičkové matrace obľúbené pre ich kvalitné prevedenie, dlhšiu životnosť a dobrú bodovú elasticitu. Cena matracov sa môže líšiť napríklad od množstva použitých pružiniek. Základné taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružiniek na meter štvorcový, tie najlepšie môžu mať až 1100 pružiniek na m2.

Okrem taštičkových matracov sú pre svoje ortopedické vlastnosti známe aj latexové matrace. Latex nemá kladný vplyv len na chrbticu, ale vďaka svojim prirodzeným antimikrobiálnym vlastnostiam je vhodný aj pre alergikov. Latexová pena sa často dopĺňa aj o kokosovú dosku. Tá slúži na spevnenie matraca a teda, na zvýšenie jeho tvrdosti. Výhoda kokosovej dosky spočíva v tom, že nenarúša vzdušnosť matraca a rovnako ako latex má veľmi dobré hygienické vlastnosti.

Prečo je dôležitá vzdušnosť matraca? Jedná sa o to, že počas spánku sa do matraca dostáva vlhkosť z potu a úlohou matraca je čo najrýchlejšie sa jej zbaviť. Vlhkosť poskytuje spokojný život pre mikróby, baktérie, roztoče či plesne.

Medzi ďalší typ patria penové matrace. Tie sú medzi zákazníkmi veľmi obľúbené, predovšetkým pre ich ekonomickú dostupnosť. Bohužiaľ, čo sa týka ortopedických vlastností, ani pri použití vylepšených penových foriem sa nevyrovnajú kvalitnejším latexovým alebo taštičkovým matracom.

V obchodoch sa môžete stretnúť aj s pružinovými matracmi. Netreba si ich však zameniť s taštičkovými matracmi, pretože princíp je úplne iný. V súčasnosti sa najčastejšie používa jadro matraca typu Bonnell. Toto jadro sa síce skladá rovnako ako taštičkové matrace z pružín, no v tomto matraci sú všetky pružiny pospájané. To znamená, že ak zatlačíte na jednu pružinu, zdeformujú sa aj tie v okolí. Tým pádom nedochádza ku dokonalému kopírovaniu nerovnosti ľudského tela.

Čo je však najdôležitejšie, je fakt, že pri kúpe matraca by sme nemali hľadieť iba na cenu. Práve cena rozhoduje o kvalite prevedenia a použitých materiáloch v matraci. To však neznamená, že musíme kupovať za každú cenu to najdrahšie – pokiaľ si dáme na výbere záležať, nájdeme aj lacné matrace primeranej kvality. Dôležité je, aby spoločnosť, ktorá matrace predáva, vedela doložiť certifikáty kvality, aby ste nekupovali predražený nekvalitný matrac.

Pravidelné a neprestávajúce bolesti

Je potrebné si uvedomiť, že chrbticu máme len jednu a preto, ak sa vám príznaky nezlepšujú ani po cvičení alebo po kúpe nového matraca, je načase navštíviť špecialistu. Liečba závisí od typu ochorenia, ktoré sa zistí komplexným lekárskym vyšetrením. Návštevy lekára sa nemusíte obávať, ak nie ste v akútnom štádiu, nemusí vám predpísať len medikamentóznu liečbu vo forme podávania liekov od bolesti či na uvoľnenie svalového spasmu. Okrem injekcií, tabletiek, infúzií či obstrekov sú často dôležitou súčasťou liečby, najmä ako prevencia, predpísané návštevy v kúpeľoch. Výhoda návštevy kúpeľov predpísanej lekárom je tá, že sú do určitej miery hradené poisťovňou a budete mať k dispozícií vlastného konzultanta.