Zariadenie spálne

Zariadenie spálne

24. novembra 2017 0 Od Martina

Spánok je pre človeka veľmi dôležitý a preto je vhodné vytvoriť si pohodlné a príjemné prostredie, ktoré nás pri tejto relaxácií obklopuje. Častokrát okrem samotného spánku spálňu využívame aj počas dňa. Preto sa priestory v byte či dome, delia na dennú a nočnú časť.

Prečo je spánok dôležitý?

Spánok nie je len dôležitý, ale pre ľudský organizmus je nevyhnutný. Telo sa počas spánku regeneruje, vytvárajú sa v tele nové bielkoviny, dopĺňajú sa zásoby energie a náš imunitný systém je aktívny. Energia je pre fungovanie počas dňa veľmi dôležitá a čo je zaujímavé, pri nevyspatí človek spotrebuje oveľa viac energie. To má za následok väčšiu chuť do jedla. Okrem fyzických dispozícií sa obnovujú aj veľmi dôležité psychické dispozície. Naše podvedomie triedi dôležité podnety a spracováva zážitky počas dňa.

Podľa výskumov by mala hlava pri spaní smerovať na juh. Avšak takúto polohu si musí vyskúšať každý sám. Čo je zaujímavé, v dnešnej dobe sa postele umiestňujú skôr do stredu miestností a nie ku stene, ako to do teraz bývalo. Existujú dokonca postele, ktoré sa vyklápajú zo skrine, pričom človek ani netuší, že sa takáto posteľ  v miestnosti nachádza. Takéto riešenie sa vyhľadáva vo veľmi malých a útulných priestoroch.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Aby sme sa však vyspali do ružova, potrebujeme vlastnú oázu pokoja, kde nás nebude nič rušiť. Spálňa by mala byť útulná a vytvorená podľa našich predstáv. V dnešnej dobe nie je problém nájsť rôzne inšpirácie na zariadenie alebo samotný nábytok. Netreba však zabudnúť aj na doplnky, ktoré pri zariaďovaní hrajú veľkú úlohu.

Nie len pekná, ale aj funkčná

Triedenie miestností na dennú a nočnú časť je veľmi dôležité z hľadiska ich usporiadania. Napríklad pri dvojposchodovom dome, sa väčšinou do podkrovia alebo vyššieho poschodia umiestňujú spálne a pracovne, ktoré predstavujú nočnú oddychovú časť. Súvisí to s aktivitami v byte. Ideálne je, ak si spálňu umiestnite vedľa kúpeľne alebo šatníka. Ak vám priestor neumožňuje mať samostatný šatník, môžete to vyriešiť vstavanými skriňami s posuvnými dverami. Takéto skrine krajšie ukážu ak sú umiestnené až po strop miestnosti. Taktiež sa na miesto pracovne, môže pracovný stôl nachádzať v spálni, no ideálne je mať priestory pre spánok a na prácu oddelené. Čo však v spálni neprekáža, je oddychové kreslo so svietidlo, ktoré využijete pri čítaní zaujímavých kníh.

...

Čo do spálne nepatrí

V dnešnej dobe je veľmi obľúbené dávať do spálne elektrické spotrebiče ako televízor, DVD prehrávače, WiFi Router prípadne inú audiotechniku, Práve tieto predmety podľa štúdií vyžarujú elektromagnetické žiarenie čo narušuje náš spánok. Samozrejme, určite nespavosť podporíme aj tým, že si pred spaním pustíme zaujímavý seriál od ktorého nevieme odtrhnúť oči.

Diskutabilné je tiež umiestnenie veľkého zrkadla v miestnosti. Aj keď práve tento prvok dokáže opticky zväčšiť priestor a pomáhať nám pri výbere oblečenia. Čo je ale isté, zrkadlo v miestnosti neumiestňujeme oproti oknám. Kedysi mal v spálni svoje opodstatnenie aj kozmetický stolík pre ženy. V dnešnej dobe sa väčšina žien nalíči ráno priamo v kúpeľni pred zrkadlom. Ak je v spálni dostatok priestoru, určite takéto miesto pri dennom svetle ženy ocenia a takýto stolík môže vypadať ako príjemný doplnok spálne.

Ako zariadiť spálňu?

Dôležité je pohrať sa s priestorom tak, aby nebol preplnený a na pohľad príjemný. Ak máte k dispozícií menší priestor, používajte jemné pastelové farby a taktiež, farba podlahy by nemala byť tmavá. Použitie vhodných farieb je veľmi dôležité, pretože priestor dokážu zmenšiť, znížiť či dokonca rozšíriť.

Takýto priestor sa optický zväčší použitím zrkadla na vstavanej skrini. Čo sa týka skríň, je dobré mať nábytok skombinovaný a tvorený rovnakými farbami, alebo farbami, ktoré spolu ladia. Nie je vhodné použitie viacerých vzorov dreva v miestnosti. Ak vás očarila moderná biela farba, snažte sa ju doplniť farebnými kvetináčmi, záclonami alebo inými zaujímavými doplnkami.  Naopak, ak máte k dispozícií veľký priestor, môžeme ho opticky členiť nízkym nábytkom na menšie zóny.

Dôležitú úlohu hrá aj samotné osvetlenie miestnosti. Vhodné je použitie stropného svetla na celkové osvetlenie miestnosti a tiež menších svetiel na čítanie, či tlmené intímne svetlo na dotvorenie príjemnej atmosféry. Spálňu by sme mali orientovať na východ. Jedným z dôvodov je vychádzajúce slnko, ktoré zabezpečí ráno príjemnú atmosféru a dopraje nám počas dňa prirodzené osvetlenie v miestnosti.

Najdôležitejšie však je, aby ste sa vo vašej spálni cítili príjemne, nech sú moderné trendy akékoľvek.