Ako si vybrať matrac?

Ako si vybrať matrac?

17. októbra 2017 2 Od Jan

Váš starý matrac sa blíži k posledným dňom svojho života a vy si kladiete otázku, ako si vybrať matrac? Na prvý pohľad možno jednoduchá otázka. Takto sa môže javiť až do momentu, kedy vstúpite do predajne s matracmi. A teraz je viac-menej úplne jedno, či ide o bežné predajňu matracov, alebo virtuálnu v priestore internetu.

Predtým, ako sa pustíme do detailov, je dobré sa najskôr zamysleli na samou otázkou. Pretože je veľmi široká. Na otázku „ako si vybrať matrac“ môžeme odpovedať veľmi jednoducho – choďte do obchodu s matracmi a kúpte si matrac s rozmermi, ktorým zodpovedá vaša posteľ. Lenže toto je samozrejmé. Ak sa pýtame, ako si vybrať matrac, tak máme na mysli niečo iné. Napríklad: ako si vybrať vhodný matrac/dobrý matrac/výhodný matrac a tak ďalej.

Kúpiť matrac, ktorý bude presne zodpovedať vašim požiadavkám už nie je také jednoduché. Je síce pravda, že stále veľkému počtu ľudí záleží výhradne na cene, a domov do spálne sú schopní doniesť naozaj všeličo, väčšina ľudí však veľmi dobre vie, že na spánku naozaj záleží. Spánkom trávime takmer tretinu života a nie je tak prekvapivé, keď nám lekári hovoria a dôležitosti spánku z pohľadu zdravia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Väčšina ľudí má hmlistú predstavu, čo chce. Chcú spať na kvalitnom matraci, na ktorom sa budú cítiť dobre a z ktorého sa im bude výborne vstávať. A nakoniec by za celý tento pôžitok nemali zaplatiť príliš veľa. K dosiahnutiu želaného výsledku je však potrebné sa prepracovať cez spleť rôznych nástrah, ktoré hádžu ľuďom pod nohy nielen predajcovia, ale aj výrobcovia.

Pozor na marketing

Za ideálnych okolností by to bolo jednoduché. Počúvali by ste to, čo vám predajcovia výrobcovia hovorili bez akéhokoľvek strachu, že vás chcú oklamať. V skutočnosti však záujmy predajcu/výrobcu a vás nie sú totožné. Vy si chcete domov odviezť maximálne kvalitný matrac za čo možno najnižšiu cenu. Druhá strana má záujem o maximálny zisk. Na tom v princípe nie je nič zlé. Netreba však počítať s tým, že druhá strana bude prihliadať aj na niečo iné a má nejaké morálne zábrany.

Vo svete matrac sa používa viacero metód ako motivovať zákazníka kúpiť si niečo, čo by si za normálnych okolností nekúpil a hlavne, aby za matrac zaplatil viac, ako by zaplatil napríklad u konkurencie.

Matrace nie sú žiadne komplikované výrobky, ktoré sa ťažko porovnávajú. Pri výrobe matracov sa používa relatívne málo materiálov. A tie výrobcovia matracov neprodukujú. Výrobcovia matracov ich akurát nakupujú od svojich dodávateľov a dávajú na výrobných linkách dokopy. Kúpia niekoľko druhov pien, zlepia ich a celé to obalia poťahom na matrac. Prípadne nakúpia pružinové jadrá, na ktoré nalepia jeden či dva druhy peny, prípadne kokosovú dosku a opäť do zabalia do poťahu.

Takáto situácia vedie k tomu, že matrace rôznych výrobcov by ste si vedeli veľmi ľahko porovnať a vybrať si samozrejme ten najlacnejší zo skupiny nejakej kvality, ktorú požadujete. Povedzme, že chcete matrac do manželskej postele (160×200 cm) o hrúbke 18 cm. Bude vám stačiť polyuretánová pena. Požadujete však vyššiu hustotou peny – aspoň 25 kilogramov na meter kubický. V ponuke veľkého internetového obchodu ste našli takýchto matracov 6. Ďalší krok je jednoduchý – kúpite si ten najlacnejší. Problém je v tom, že takáto situácia sa nebude páčiť výrobcom matracov. Celé by to viedlo k tomu, že ich marže na matracov šli rýchlo dole. Nikto by si totiž nekupoval matrac, ktorý by bol čo i len trochu drahší ako rovnaké matrace inej značky.

Preto sa vám budú snažiť výrobcovia jednoduchosť výberu skomplikovať. A to do takej situácie, kedy si poviete, že nemá význam sa snažiť v tej spleti informácií orientovať a rozhodnete sa kupovať nie na základe rozumu, ale emócií.

Konkrétny príklad. Každý z výrobcov spomínaných šiestich matracov sa rozhodne, že nemá význam predávať matrac, ktorý sa predáva ako polyuretánový matrac. Použiť kvalitnejšiu penu je drahé, preto sa pristúpi k marketingovému triku. Jeden výrobca nazve túto penu Super pena, druhý Flexi pena, tretí vytvorí názov Comfort pena. A tak ďalej. Na prvý pohľad bude mať každý matrac v sebe inú penu. Výrobcovia môžu pristúpiť aj zamlčovaniu technických parametrov materiálu – ako je už spomínaná hustota peny. Super pena tak v konečnom dôsledku môže byť čokoľvek. Ale však Super pena určite nebude nekvalitná, nie? Inak by ju tak výrobca predsa nenazval.

Parametre, parametre, parametre

Super pena sa s Comfort penou naozaj porovnať nedá. Porovnávať je potrebné porovnateľné údaje. Ako už bolo napísané, výrobcovia sa budú snažiť tieto údaje skryť, alebo zamaskovať. Nie však všetci. Dobrého výrobcu/predajcu spoznáte napríklad aj na základe toho, že v popise produktu nájdete množstvo parametrov. Základom je už viackrát spomínaná hustota peny. Tá do veľkej miery určuje jej kvalitu. Hustota sa však udáva aj pri pružinových jadrách matracov. Čím vyšší počet pružinových taštičiek na meter štvorcový, tým lepšie úžitkové vlastnosti.

Podobne je to so zárukou. Na prvý pohľadu si ľahko porovnáte – veď ide o údaje v rokoch či mesiacoch. Nie je to však pravda. 5-ročná záruka nemusí byť lepšia ako 2-ročná. Chyták je vždy v podmienkach záruky. Zákon vyžaduje 2-ročnú záruku. Tá je vždy plná. Pri všetkých zárukách nad túto dobu je potrebné nazrieť do podmienok. Predĺžená záruka sa totiž nemusí vzťahovať na celý matrac. Záruku môžete mať iba na časť matraca, ktorá vôbec nie je dôležitá. Takto sa vyhnete nepríjemnému zisteniu po rokoch používania matraca, keď sa ho pokúsite reklamovať.

Nakupovať na internete, alebo zostať verný kamenný predajniam?

Na túto otázku sotva dostanete jednoznačnú odpoveď. Existujú ľudia, ktorí si nevedia vynachváliť internetové obchody (a majú na to dôvody), na druhú stranu však nájdete aj ľudí, ktorí takéto nakupovanie považujú za nevhodné (a majú na do dôvody).

Asi najväčšou výhodou internetových predajní je šírka ponúkaného sortimentu. Internetový obchod nie je obmedzovaný veľkosťou predajnej plochy. Do svojho katalógu dostane tisíce položiek bez nejakých extra nákladov. Tovar totiž nemusí mať ani na svojom sklade. Kým v bežnej kamennej predajni si vyberáte z niekoľkých matracov, na internete máte takmer všetko na jednom mieste.

Online obchody sú otvorené nonstop. Teda vám šetria čas. Nikam nemusíte cestovať a už vôbec sa nemusíte stresovať otváracími hodinami. Internetové obchody zvykli byť aj lacnejšie ako bežné kamenné. Dnes to už takou veľkou výhodou nie je.

Internetové obchody však zatiaľ nedokážu nahradiť priamu skúsenosť s matracom. V kamennej predajni sa môžete matraca dotknúť, môže si naň ľahnú a vyskúšať si ho. Prípadne si ho môžete aj ovoňať. Takto budete presne vedieť, čo si domov odvážate.

Akú značku si vybrať?

Pri matracoch na značkách môže záležať. Ide o to si kúpiť matrac od spoločnosti, ktorá na slovenskom trhu už nejaký ten piatok pôsobí. To znamená, že ak má značka dobrú reputáciu, možno jej dôverovať. Značkové matrace nekupuje kvôli tým značkám, ale z dôvodu dôveryhodnosti.

Na Slovensku pôsobí viacero výrobcov, ktorí sú relatívne dobre známi a na trhu pôsobia viac ako jednu desaťročie. Na Slovensku máme niekoľko kvalitných domácich výrobcov, ktorí bývajú zvyčajne tou najlepšou voľbou.

...

Voľba tvrdosti matraca?

Ak sa niečo pri matraci podceňuje, tak je to väčšina výber tvrdosti. Na prvý pohľad ide o druhoradý problém. Tvrdosť matraca je však dôležitá z pohľadu kvality spánku. Matrac by mal byť predovšetkým z pohľadu tvrdosti príjemný. Niekto rád spí na mäkkom, iný na tvrdšom matraci. Existujú však aj všeobecné odporúčania. Deti by mali spať na tvrdšom matraci – je to dôležité z pohľadu správneho vývoja ich chrbtice. S rastúcim vekom je vhodné tvrdosť matraca znižovať. Seniori spia na najmäkších matracoch. Tie im totiž spôsobujú najmenšie problémy s chrbtom a chrbticou.

Výrobcovia matracov označujú tvrdosť matraca zvyčajne na základe stupnice tvrdosti. Táto stupnica má 5 stupňov. Číslo 1 označuje mäkký matrac. Číslo 5 matrac tvrdý. Ak neviete, ktoré číslo tvrdosti je pre vás najvhodnejšie, dobrý predajca vám ochotne pomôže. Na predajni by mali mať tzv. tabuľky tvrdosti, kde si na základe svojej výške a váhy nájdete odporúčanú tvrdosť matraca.

Výber materiálu

Už sme spomenuli, že pri výrobe matracov sa až tak veľa materiálov nepoužíva. Najbežnejším materiálom je polyuretánová pena. Polyuretán je lacný materiál, ktorý sa často v podobných formách používa aj v mnohých ďalších oblastiach ľudského života.

K dispozícii sú aj rôzne vylepšenia polyuretánovej peny. Pri výrobe polyuretánovej peny (PUR peny) sa pridávajú rôzne látky, čoho dôsledkom je vyššia hustota materiálu a lepšie úžitkové vlastnosti. Veľmi často sú používané napríklad studené či HR peny. Najlepším vylepšením PUR peny je obľúbená pamäťová pena.

Významnou alternatívou k penám sú pružiny. Ide o viac ako sto rokov starú technológiu, ktorá v dnešnej dobe dosahuje výbornú kvalitu. Dnes sú obľúbené najmä tzv. taštičkové matrace. Taštičkové matrace sú pružinové matrace, ktoré sú vyrobené z množstvo samostatných pružín. Každá jedna pružina je zabalená do textílie. Pružiny sa navzájom nedotýkajú. Stlačením jednej pružiny nedochádza deformácii okolitých, čo je hlavný rozdiel od klasického pružinového matraca. Tam pri stlačení jednej pružiny sú deformované okolité.

Ak si ľahnete na klasický pružinový matrac, deformácia matraca bude zbytočne veľká. Matrac neprehne iba v častiach, kde je zaťažený, ale aj v okolitých. To vedie k tomu (a to je kľúčové), že chrbtica nebude počas spánku v priamej polohe. Pokiaľ sa chcete ráno zobudiť svieži, je dôležité, aby bola chrbtica dobre zregenerovaná. A najľahšie to má, ak nie je počas spánku prehnutá jednými ani druhým smerom.

Taštičkový matrac takúto polohu chrbtice zabezpečiť dokáže. K deformácii matraca dochádza iba pod ľudským telom, a to v závislosti od hmotnosti danej časti tela. Taštičkové matrace sa preto odporúčajú najmä starším ľuďom, ktorí majú problémy s chrbtom/chrbticou, alebo existujú predpoklady, že takéto problémy vzniknú.

Špecifickou formou peny je tzv. latexová pena. S polyuretánovou penou má spoločné akurát formu peny. Je však vyrobené z odlišného materiálu a ponúka odlišné úžitkové vlastnosti. Na rozdiel od matracov z PUR peny pomáha chrbtici zaujať priamu polohu – vyššie sme to spomínali pri taštičkových matracoch (takúto schopnosť nazývame ortopedické vlastnosti). Matrace vyrobené z latexovej peny sú preto vhodné pre starších ľudí a ľudí z problémovým pohybom. Pre nevládnych či postihnutých ľudí.

Latexové matrace prinášajú aj jeden ďalší dôležitý benefit, ktorý úzko súvisí s materiálom, z ktorého sú vyrobené. Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného latexu, ktorý sa získava z kaučukovníka. Kaučukovník a aj množstvo ďalších rastlín využíva latex ako formu imunitného systému. Táto látka chráni rastliny pred mikróbmi a ďalšími škodcami. Funkcia latexu v matraci nie je veľmi odlišná. Latex si aj po spracovaní zachováva svoje antimikrobiálne vlasnosti.

Hygiena matraca nie je dôležitá iba pri alergikoch či inak citlivých ľudí. Obmedzené množstvo baktérií, roztočov a plesní v matracoch je prospešné pre úplne každého. Klasické matrace z polyuretánovej peny sa ľahko premenia na hygienicky nevhodné lôžko. Pri latexovom matraci to majú mikróby omnoho ťažšie.

Veľmi dobrou kombináciou sú taštičkové jadrá s latexovou penou. Na taštičkové jadro sa nalepí niekoľko centimetrov latexovej peny. Takýto matrac má mimoriadne hygienické parametre, pretože vďaka pružinám je vzdušný a vďaka latexu má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti.

Najčastejšie rozhodnutia pri kúpe nového matraca

V predchádzajúcom texte sme hovorili o probléme výberu nového matraca vo všeobecnej rovine. Bežné nakupovania však pozostáva zväčša z jedného či viacerých dôležitých rozhodnutí. Len málo ľudí prichádza do predajne bez toho, aby nemala aspoň základnú predstavu o tom, čo si chce zo sebou domov odviezť.

Ľudia sa väčšinou narazia na jeden alebo viacero problémov, s ktorým si nevedia rady. V nasledujúcom texte sa pokúsime rozobrať konkrétne situácie.

Nákup na internete, alebo v bežnej predajni?

Nákup v bežnej predajni, kde si môžete matrac vyskúšať, je vždy lepším variantom. Toto všetko však platí iba za predpokladu, že cena matraca v bežnej predajni nie je výrazne vyššia ako na internete. Pre ľudí, čo nemajú žiadnu predajňu matracov vo svojej blízkosti, je internetový predaj tou najlepšou voľbou.

Ako si vybrať tvrdosť matraca?

Určite viete, či sa vám lepšie spí na mäkkom, alebo tvrdom matraci. Ak neviete, či si kúpiť matrac s tvrdosťou 3, 4, a 5, máte niekoľko možností. Buď to risknete a vyberiete si čokoľvek (treba však počítať s tým, že doma môžete rýchlo zistiť svoj omyl), alebo si necháte poradiť. Dobrý predajca vám pomôže s tabuľkami tvrdosti, kde na základe výšky a váhy je uvedená odporúčaná tvrdosť. Najlepším radcom ste však vy – ľahnite si na matrac v predajni a hneď budete vedieť, čo vám sedí. Treba mať na zreteli aj to, že s rastúcim vekom sa odporúča mäkší matrac.

Taštičkový alebo klasický pružinový matrac?

Jednoznačne taštičkový. Bežný pružinový matrac je výhodný akurát pre mladých a zdravých ľudí, ktorí majú hlboko do vrecka.

Pružinový alebo penový matrac?

Tu neexistuje jednoznačná odpoveď. Niektoré penové matrace sú totiž lepšie ako pružinové. Latexový matrac je vždy lepšou voľbou ako klasický pružinový matrac. Matrac z lacnej polyuretánovej peny bude horšou voľbou ako klasický pružinový matrac. A tak ďalej.

Pokojne však môžeme povedať, že ideálny je kompromis – v tomto prípade kvalitné taštičkové jadro s povrchovou latexovou penou.

Je taštičkový matrac dobrou voľbou? A ktorý s veľkého množstva je pre mňa najvhodnejší?

Taštičkové matrace sú v súčasnosti považované za to najlepšie, čo si môžete do svojej spálne kúpiť. A treba povedať, že to nie je žiadny marketingový výmysel. Kvalitný taštičkový matrac je vždy dobrou voľbou. Nemusí však byť vždy tou najlepšou. Ak si tento druh matraca kúpite bez väčšieho premýšľania, s veľkou pravdepodobnosťou to celé dopadne dobre.

Taštičkové matrace prinášajú niekoľko podstatných vlastností, ktoré sú naozaj užitočné. Podstatnou výhodou taštičkového matraca sú jeho ortopedické vlastnosti. To znamená, že takýto matrac pomáha počas spánku udržať chrbticu vo vhodnej polohe. Táto vlastnosť je dôležitá najmä pre staršie ročníky, pretože s pribúdajúcim vekom rastú problémy s chrbtom a chrbticou. Taštičkový matrac sa lepšie prispôsobí vášmu telu. Umožní mu tak efektívnejšiu regeneráciu. V žiadnom prípade však nemá liečivé účinky.