Ako vybrať záclony do domácnosti?

Ako vybrať záclony do domácnosti?

22. septembra 2020 0 Od Renata

Ak nechcete, aby miestnosti vo vašom byte nepôsobili ako kancelárie, tak určite siahnite po záclonách. Ich výber je veľmi dôležitý. Keď vojdete do miestnosti, ako prvé vám padne zrak na okno. Záclona dotvára celkový dojem z interiéru.

V kamenných predajniach, ale aj na internete nájdete širokú ponuku záclon rôznych dĺžok, farieb i materiálov. Človek ani nevie, ktorú si vybrať.

Skôr ako si nejakú záclonu vyberiete je potrebné zvážiť isté skutočnosti:

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Rozmery záclony

Dĺžka

Rozhodnite sa, či chcete záclonu po zem, alebo po parapetnú dosku. Ak chce dlhú, určite ju nekupujte až po zem, ale cca 3 cm nad zemou. Nechcete predsa, aby záclona „zametala“ všetok zvírený prach. Ak preferuje záclonu po parapet, siahnite po záclone s dĺžkou cca 4 cm pod drevenú časť.

Šírka

Ak kupujete záclonu v metrovom, či bytovom textile myslite nato, že bude potrebné jej boky obšiť (počítajte tak cca 8 cm na zahnutie). Každá žena chce, aby záclona na okne vyzerala, čo najlepšie. Áno bude, ak myslíte na riasenie. Pomôže vám riasiaca páska, ktorá sa dá k záclone dokúpiť. Pozor však, na jej správne všitie. Minimálna šírka záclony by mala byť dvakrát väčšia ako šírka okna (napr. ak vaše okno má šírku 2,5 m, kúpte si záclonu so šírkou 5 m). Ak si nekúpite dostatočne širokú záclonu, vaše oknu bude pôsobiť, že ste príliš šetrili, prip. že ste si to zle zmerali a kúpili ste menej ako by ste mali.

Farba záclony

Dôležitým faktorom je typ a farba interiéru. Myslite na fakt, že svetlé, teplé odtiene (krémová, béžová, smotanová, okrová,…) pôsobia priestranne, upokojujúco a príjemne. Už je preč doba, kedy ste doma používali snehobiele záclony s výraznou čipkovanou bordúrou. Pôsobí to lacno a gýčovo. Dajte prednosť prírodným farbám s jednoduchým vzorom. Pôsobí to moderne, jednoducho a čisto.

...

Ak si netrúfate odhadnúť ten správny odtieň záclon, do predajne si zoberte kúsok tapety, či látky z dekoračného vankúša, i pohovky.

Typ záclony

Nie je jedno, kam záclonu umiestnite. Výber záclony záleží aj od miestnosti, do ktorej ju chcete zavesiť.

Obývačka – srdce domu. Rodina tu trávi najviac času. Hodia sa sem dlhé i krátke riasené záclony. Ak máte z obývačky výstup na terasu, dlhé francúzske okno, vynikne na ňom dlhá jednoduchá záclona. Pozor na výber farby, aby sa nestalo, že pri častom odťahovaní budú na nej stopy vašich rúk.

Kuchyňa – gazdinky si do svojej kuchyne vyberajú záclonky, ktoré zakrývajú iba spodnú časť okna, príp. dvojité. Do kuchyne preniká dostatočné množstvo svetla. Ak máte kuchyňu na prízemí, susedia vám do nej nevidia.

Spálňa – keďže je to miestnosť kde spíte, často sú súčasťou okna závesy i žalúzie. Voľba záclony súvisí so interiérom, ale najmä s farbou steny, posteľnej bielizne, dekoračných vankúšov či posteľnej prikrývky.

Detská izba – záclona dokáže vytvoriť veselé miesto, kam deti veľmi radi chodia. Ak dieťatko potrebuje ešte poobedný spánok, voľte záclonu, ktorá nebude prepúšťať veľké množstvo slnečných lúčov. Trh ponúka veľké množstvo detských motívov. Ak máte školákov určite myslite nato, že dieťa potrebuje dostatok svetla na čítanie, či na prípravu do školy. Podľa toho zvoľte vzor i hustotu záclony. A dobrá správa nakoniec. Záclony a roztoče nepatria k sebe. Roztoče sa živa čiastočkami ľudskej pokožky, ktorú v záclone nenájdu. Preto tento doplnok okna je vhodný aj pre alergikov.

Širokú ponuku závesov a záclon nájdete na 4home.sk →