Akú klimatizáciu vybrať do domácnosti?

Akú klimatizáciu vybrať do domácnosti?

29. júna 2020 0 Od Martina

Obdobie vysokých teplôt prichádza, čo nám môže znepríjemňovať pobyt doma v zatvorenej miestnosti. Aby sme dosiahli prijateľnú teplotu, mali by sme zvážiť nákup klimatizácie, ktorá sa o problémy s vysokými teplotami ľahko postará. Akú klimatizáciu vybrať ?

Prečo klimatizácia

Obdobie letných horúčav nám často nedá poriadne vyspať. Vysoké teploty v spálni nám spánok výrazne skomplikujú. Najmä ak je spálňa orientovaná na slnečnú stranu, môže to byť veľký problém predovšetkým počas letného polroka.

 Vysoké teploty tiež komplikujú vykonávanie rôznej práce. Predstavme si veľké výrobné haly, ktoré dosahujú často 38°C a viac. Vtedy je jednoznačné, že človek nevydá 100 % pracovný výkon. Dobre nepôsobí ani to, ak chceme niečo kúpiť a predavač má viditeľné stopy po potení.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Môžeme teda povedať, že regulácia vnútornej teploty je dôležitá nie len v súkromnom ale aj pracovnom živote.  Nakoľko najhoršie scenáre predpovedajú otepľovanie do roku 2050 o 5°C, môžeme povedať, že nákup klimatizácie nebude zbytočný.

Dôležitá je hlučnosť

 Hlučnosť sa pri spotrebičoch udáva v dB (decibeloch). Všeobecne platí, že čím vyšší výkon spotrebič má, tým je hlučnejší. Čo sa týka klimatizácie do bytových jednotiek, výrobca často počíta s tým, že bude klimatizácia umiestnená v spálni, preto sú väčšinou tichšie. Dôležité je tiež sledovanie hlučnosti vonkajšej jednotky.

Menej hlučné sa používajú, ak je jednotka umiestnená pri spálni, nechcete rušiť susedov alebo bývate na tichej ulici. Pre predstavu uvedieme niekoľko príkladov, aby ste mali predstavu pri čítaní údajov o dB, o akú hlučnosť približne ide.

...
  • Šum trávy 10 dB
  • Šepot 20 dB
  • Mestský hluk v pozadí 40 dB
  • Rozhovor 50 dB
  • Rušná ulica 60 dB

Výkon klimatizácie

Predtým ako sa pre konkrétnu jednotku rozhodnete, musíte zobrať do úvahy niekoľko faktorov. Dôležité sú údaje o rozlohe (objeme) miestnosti, jej orientácie, typ okien, počet osôb v domácnosti, elektrospotrebiče v miestnosti, izolácia. Všetky tieto faktory ovplyvňujú výkon klimatizácie.

Dôležitá je teda otázka, aký výkon by klimatizácia mala mať ?

Tu neexistuje jednoznačná odpoveď. Ak by ste nezohľadnili vyššie spomenuté faktory, môže sa to prejaviť na spotrebe energií s nízkou efektívnosťou. Pri veľkom výkone a malej miestnosti sa bude klimatizácia často zapínať a vypínať. Ak nastane opačná situácia, klimatizácia bude fungovať nepretržite.

Ideálne je počítať s výkonom podľa metrov štvorcových priestoru, ktorý treba ochladiť. Napríklad, na 10 m2 priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

Akú úlohu má Inventor

Pri výbere klimatizácie sa s týmto pojmom určite stretnete. Úlohou invertora je regulovať svoj výkon podľa teploty požadovanej a skutočnej v danej miestnosti.  Napríklad, ak je miestnosť dostatočne vychladená, invertor sa postará o to, aby klimatizácia rovnomerne znížila výkon, čím sa usporí približne 30 % energie a taktiež sa zníži hlučnosť jednotky.

Sú síce drahšie, avšak ako spomíname vyššie, výberom klimatizácie s invertorom dokážeme ušetriť energiu.

Tepelné čerpadlo

Toto čerpadlo majú skoro všetky moderné klimatizácie. Okrem chladenia vedia tieto klimatizačné jednotky zabezpečiť aj efektívne vykurovanie miestnosti, práve vďaka tomuto čerpadlu.

Nepúšťaj klímu, ochoriem

Klimatizačná jednotka, ak je správne nastavená nemá vplyv na choroby človeka. Odporúča sa udržiavať medzi interiérovou a exteriérovou teplotou rozdiel maximálne 5 stupňov. Dôležité je tiež pravidelné čistenie a údržba minimálne raz ročne.