Dá sa starý matrac zlikvidovať ekologicky?

Dá sa starý matrac zlikvidovať ekologicky?

27. marca 2020 0 Od Martina

Chrániť životné prostredie je v dnešnej dobe v záujme všetkých obyvateľov. Mnoho ľudí začalo recyklovať, triediť a zaujímať sa, kde v skutočnosti skončí recyklovaný odpad. Ako sú na tom staré matrace?

Kam odovzdať starý matrac

Keď kúpime nový matrac, nastane otázka, kam treba zaviesť starý matrac. Len tak ku smetnému košu sa vyhodiť nedá a robiť v prírode nelegálne skládky tiež nie je dobrý nápad. Obe tieto činnosti by nás vyšli veľmi draho.

Jednou z možností je, skontrolovať pri kúpe nového matraca, či daná firma ponúka odvoz starého, či už bezplatne alebo za určitý poplatok. Tým pádom sa problém s vyvážaním vyrieši. Ak však daná firma odvoz neponúka, je potrebné si so starým matracom poradiť samostatne.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak teda nie je odvoz k dispozícií, môžete využiť bazárové stránky a ponúknuť staré matrace niekomu za odvoz s tým, že si ich dá vyčistiť. Samozrejme v prípade, ak sú staré matrace ešte využiteľné. Ak sú v dobrom stave a meníte ich z dôvodu hygienickosti (vek matraca), a nie kvôli mechanickému poškodeniu (preležaniny), môžete staré matrace ponúknuť rôznym neziskovým organizáciám, ktoré si ich dajú vyčistiť a môžu ich znovu používať. Tu je ale otázne, či si bude daná spoločnosť vedieť pre matrace prísť a nebudete musieť zaviesť osobne.

Ak je starý matrac súci akurát do smetí, máte možnosť odviesť ho do zberného dvora vo vašom okolí. Matrace sú označené ako nadrozmerný odpad, preto sa musia chodiť odvážať priamo do zberných dvorov, ktoré sa nachádzajú v každom meste a vo väčšine obcí. Dôležité je, zobrať si občiansky preukaz, ktorý je potrebný k identifikácií, či máte zaplatený odpad. Ak je všetko v poriadku, môžete do zberného dvora vyviesť až 250 kg odpadu za rok.

...

Problémom býva, že nie všetci máme k dispozícií osobné vozidlo, do ktorého by sa matrac zmestil. V tom prípade, je možné ho narezať na menšie časti a postupne ho vyhadzovať podľa druhu odpadu. V prípade pružinových matracov sa dá kovové jadro ľahko odstrániť a zaviesť do kovošrotu, zatiaľ čo penové časti, ktoré sa skladajú z PUR peny môžeme vyhodiť do triedeného odpadu.

Čo sa stane s matracom v zbernom dvore?

Zberné dvory by mali staré matrace odvážať do špecializovaných recyklačných centier, v ktorých by boli rozmontované a potriedené podľa druhu materiálu. A prípade pružinových/ taštičkových je najcennejšie oceľové jadro, ktoré sa skladá z veľkého množstva pružín. Nie je najmenší problém recyklovať kov, no čo sa týka poťahu, menší problém tu môže nastať hlavne preto, že je pre zberné dvory nevýhodná.  Avšak, množstvo poťahu na matraci je zanedbateľné.

Čo sa týka peny, býva problém s tým, že sú jednotlivé rozdielne druhy pien lepené do seba (napr. PUR pena, lenivá pena, Hr pena, pamäťová pena). Preto namiesto slova recyklácia použijeme pojem znovu využitie. Stará pena sa pomelie v stroji a následne sa použije na ďalší účel, napríklad na výrobu rohoží, podkladov pod koberce alebo ako tlmiaci materiál.

Na Slovensku to nie je so starými matracmi zrovna ideálne. Väčšina z nich skončí jednoducho na skládke alebo sa spaľujú.

Nemusíte vyhadzovať, môžete ho použiť znovu v domácnosti

Starý matrac môže poslúžiť pri troche úpravy ako pohodlnejší posed na balkóne alebo na záhradný nábytok. Ak má byť vystavený vonkajšiemu okoliu, je dobré obstarať vodeodolný poťah. Videli sme rôzne inšpirácie, ako sa dá z penového matraca vyrobiť napríklad taburetka, pelech pre psa, rôzne vankúše alebo podložka pre deti na hranie. Ak máte chuť a čas, môžete vyskúšať dať nový život starému matracu.