Letná záhradná kuchyňa

Letná záhradná kuchyňa

30. júna 2019 0 Od Martina

Letná alebo záhradná kuchyňa, je výborným pomocníkom počas letných mesiacov, najmä ak máte radi vonkajšie posedenie vo vašej záhrade. Posedenie s priateľmi bude oveľa príjemnejšie na čerstvom vzduchu ako v uzavretej miestnosti.

Nahradí aj klasickú kuchyňu

Ak uvažujte o kúpe letnej kuchyne, máte niekoľko možností. Môžete si zohnať robotníkov alebo majstra, ktorý vám kuchyňu postaví. Ak využijete túto možnosť, výhoda je tá, že si môžete určiť aké funkcie v kuchyni chcete mať. Vybaviť ju môžete miestom na grilovanie, pecou na pečenie či dokonca strojčekom na pečenie mäsa. Túto možnosť obľubujú najmä tí, ktorým chutí  zahraničná kuchyňa, napríklad grécka.

Strojček funguje tak, že mäso naložené v špeciálnej marináde sa otáča a tým sa postupne opeká. Mäso sa pri podávaní reže špeciálnym nožom, čím vzniknú jemné mäsové plátky. Takéto strojčeky na gyros či kebab môžete vidieť napríklad v rýchlom občerstvení. Môžete si pripraviť verziu s hranolkami, mäso v placke (yufka) alebo v chlebe ( kebab). Chuťovým bunkám sa medze nekladú. Na trhu sa predávajú aj cenovo dostupnejšie verzie, takže si môžete pripraviť jedlo podľa vlastnej chuti.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak si kuchyňu vybavíte pecou, môžete v nej piecť rôzne druhy mäsa alebo si urobiť pravú domácu pizzu. Stačí si obstarať kameň na pečenie pizze a môžete piecť okrem pizze aj rôzne druhy chleba.

Náklady na kuchyňu sa síce zvýšia, no v konečnom výsledku dostanete kuchyňu podľa svojich snov bez roboty. Prípadne, ak patríte medzi domácich kutilov, môžete si kuchynku postaviť aj svojpomocne. Poslednou možnosťou sú sety v špecializovaných obchodoch so stavebninami. Nevýhoda môže byť tá, že budete obmedzený výberom a funkciami kuchyne.

...

Kde kuchyňu umiestniť?

Ideálne je umiestnenie pod strechu, napríklad pod prístrešok alebo altánok. Je to z toho dôvodu, že nebudete obmedzený škaredým počasím, prípadne počas príliš teplých letných dní sa môžete schovať pred slnkom.

Priestor pre letnú kuchyňu si môžete vylepšiť napríklad chladničkou na nápoje, alebo si pristaviť menší bar a dopriať si tak rôzne domáce drinky. Výborná je aj letná limonáda z citróna, mäty a kociek ľadu, ktorú môžete podávať aj deťom. Ak si tento nápoj doplníte o alkohol, môžete si urobiť tzv. mojito.

Raj v záhrade

Ak zvolíte možnosť altánku, ktorý má otvorené bočné steny, môžete použiť na jeho spestrenie rôzne ťahavé rastliny, ako je napríklad brečtan. Treba si však dávať pozor, lebo niektoré druhy sú jedovaté a z tohto dôvodu ho v prípade prítomnosti malých detí neodporúčame. Ak bývate v oblasti s vyššími teplotami, môžete využiť ťahavé hrozno alebo kiwi, a získate tak plody aj ochranu pred vetrom.

Vlastné domáce bylinky

Bylinky majú radi čerstvý vzduch, či už ich umiestnite na balkóne, v altánku či záhrade bude sa im dariť.  Pre šetrenie miesta môžete zasadiť viac byliniek spolu, dôležité je aby mali rovnaké pestovateľské nároky.

Spolu v črepníkoch môžete zasadiť oregano, tymian, šalviu, rozmarín, levanduľu alebo bazalku, ktoré majú radi teplo a slnko. Do polotieňa umiestňujeme pažítku, petržlen alebo mätu. Dôležité je použiť substrát na bylinky, aby sa im dobre darilo.

Dekoratívne a funkčné trvalky

Na oko pôsobia príjemne aj červené kvety v podobe muškátov alebo ruží, prípadne ak máte radi fialovú farbu odporúčame zasadiť levanduľu. Okrem krásnej voňavej arómy získate pomocníka v domácnosti.  Vyrábajú sa z nej  napríklad rôzne oleje, sirupy alebo svoju funkciu nájde aj v šatníku na odpudzovanie molí. V záhrade tak získate francúzsku atmosféru. Na veľkosť jedného metra dĺžky vysádzame približne 5 rastlín. Má rada slnko a suchšiu priepustnú pôdu. Nemá rada príliš vody a preto ju nedávame do okolia zavlažovaných trávnikov.