Pozor pri kúpe koženej sedačky

Pozor pri kúpe koženej sedačky

31. októbra 2018 0 Od Martina

Kožené sedačky boli vždy, a vždy budú atraktívnym doplnkom v domácnosti. V obchodoch sa môžeme stretnúť s rôznou kvalitou kože za rôzne ceny. Na čo si treba dávať pri výbere a samotnej kúpe kvalitnej koženej sedačky?

Nie je koža ako koža

Aj keď mnoho výrobkov nesie pomenovanie „kožený“, v skutočnosti sa v tých lacnejších variantoch nachádzajú maximálne 3 percentá kože. Potom je jasné, že takýto materiál je k ničomu, pretože sa budete na ňom v lete potiť a v zime bude chladiť.

Za cenu cca 800€ teda určite neočakávajte, že „kožený“ výrobok bude mať so skutočnou kožou niečo spoločné. V podstate budete sedieť na niečom, čo pripomína igelitovú taške. Čo je však smutné, na základe noriem je možné považovať výrobok za kožený, ak obsahuje len 3 percentá objemu kože.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Horšie už je len to, že sa môžete stretnúť aj s fake koženou sedačkou, ktorá aj keď je za koženú označovaná a má pomerne vysokú cenu nevydrží viac ako tri roky. Práve preto kupujte výrobky len od známych predajcov.

Výroba „koženej“ sedačky

Ide o proces, kedy sa koža zrezáva na veľmi tenučké vrstvy a následne sa upravuje, ako keby ste rozváľavali cesto. Na túto extra tenkú vrstvu sa následne aplikuje veľká vrstva laku. Lak ako taký nie je škodlivý, veď aj v automobilov priemysle sa používa na ochranu kožených sedačiek pred slnečným žiarením. V niektorých prípadoch sa nanáša až 17 vrstiev farby, avšak na kvalitnú, nijak stenčenú vrstvu.

Pri nákupe sa jednoznačne informujte o kvalite a spracovaní. Každý výrobca však používa inú škálu kategórií. Napríklad známa firma Himolla, ktorá je druhý najväčší európsky výrobca čalúneného nábytku, rozlišuje kožu triedy 18 až 45.

...

V podstate, od čísla (24) ide o materiál, ktorý dýcha a prijíma teplotu tela, takže bude príjemný aj v zime aj v lete, pretože sa nebudete potiť. Koža je upravená tak, že by mala zvládnuť aj malé deti a ich pokusy o atentát na pohovku, takže prípadné škvrny sa jednoducho vyčistia. Pozor si dávajte od čísla (31), ktoré značí, že koža je veľmi mäkká a príjemná na dotyk, avšak oveľa náchylnejšia na čistenie.

Dôležité je tiež umiestnenie koženej sedačky, kto všetko bude sedačku používať a samozrejme dizajn produktu. Kožené sedačky by sa nemali umiestňovať do blízkosti okien, kde preniká slnečné žiarenie, prípadne radiátorov, ktoré majú tiež negatívny vplyv na kožu.

Najvyššia kvalita sa označuje ako Nabucco Buffalo. Jedná sa o čisto prírodné materiály, o ktoré sa treba pravidelne pomocou impregnácie starať, aby nevznikala patina. Tieto sedačky nie sú vôbec vhodné ku malým deťom.

Pri lacných kožených výrobkoch je absolútne jedno, kde sedačku umiestnite, pretože časom aj tak stratí svoje vlastnosti, začne praskať a vznikne nepríjemný pocit sedenia na umelej hmote.

Starostlivosť o koženú sedačku

Kvalitné kožené sedačky majú okrem luxusného vzhľadu, tiež iné kladné vlastnosti. Ideálne je jej umiestnenie do interiéru, ak máte spojenú kuchyňu s obývačkou. Sedačka nebude do seba „naťahovať“ kuchynské vône a to isté platí aj pri zvieracích pachoch z domácich miláčikov.

Aby sedačka zachovala svoje kladné vlastnosti, je potrebná pravidelná starostlivosť. Odporúča sa minimálne dva krát za rok jej kompletné vyčistenie a napustenie ochranným krémom. Krém má kožu zvláčniť a ochrániť pred znečistením. Investícia do čistiacich prostriedkov sa jednoznačne vyplatí. Ak nemáte čas ani chuť riešiť čistenie sedačky svojpomocne, existuje veľké množstvo firiem, ktoré sa o vašu sedačku postarajú a použijú kvalitnú značku výrobkov na čistenie a impregnovanie. Dávajte si ale pozor, aby sa jednalo naozaj firmu, ktorá naozaj vie čo robí. Pri podozrivo nízkej cene za služby sa dá očakávať, že budú použité nekvalitné výrobky. Aj keď na pohľad príde sedačka čistá, impregnácia bude fungovať kratšiu dobu.