Tipy na zariadenie obývačky 2018

Tipy na zariadenie obývačky 2018

29. decembra 2017 0 Od Martina

Obývacia miestnosť je veľmi dôležitá spoločenská miestnosť domácnosti. Je to priestor, ktorému by sme mali venovať pozornosť, aby sme sa v nej my a naši hostia cítili príjemne. Patrí medzi najreprezentatívnejšie časti bytu, ako ju teda zariadiť aby sme sa v nej cítili príjemne a zároveň bola štýlová?

Pocit domova

Väčšinou keď príde návšteva, vítame ju týmito slovami. Dobrý dojem urobia čerstvé kvety, udržiavaný poriadok a príjemná hudba. Zlý vplyv môžu mať depresívne farby a izby preplnené vecami. Predstavíme vám pár typov, ako obývačku zariadiť tak, aby ste sa v nej cítili príjemne vy aj vaši hostia.

Plánovanie

Ideálne je pred tým, ako sa vyberiete na nákup si pozrieť nejaké inšpirácie. Ak si kupujete časti nábytku podľa toho ako sa vám v obchode páčia, nemusí to mať v konečnom výsledku požadovaný efekt. Preto je dobré si vopred naplánovať a pripraviť aké sa vám páčia farebné kombinácie, štýl či rozloženie nábytku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Veľkosť priestoru

Nesmieme však zabudnúť na to, aký priestor máme k dispozícií. V časopisoch je mnoho krásne zariadených interiérov, no čo s toho, ak sú tieto priestory vytvorené len na okrasu. Veľké presvetlené priestory s vysokými oknami a bohatými závesmi ,veľkými skriňami či presklené priestory vypadajú nádherne, no ak bývate v paneláku, veľké okná či sklenené priečky si na byte neprispôsobíte.

Hlavný bod

Poriadne si prezrite priestor, a nájdite miesto na ktoré každý sústredí zrak. Tu je vhodné umiestnenie masívneho kusu nábytku, gauča alebo kresiel. V prípade, že sa v interiéri nachádza krb či pec, je dobré sedaciu súpravu orientovať oproti krbu.

V paneláku sa najčastejšie umiestňuje sedačka v blízkosti okien. Takýto bod je veľmi dôležitý, pretože sa od neho závisí ďalšie usporiadanie nábytku.

Voľné steny

Nábytok je dobré umiestňovať niekoľko centimetrov od steny. Okrem toho, že to lepšie ukáže, steny budú môcť dýchať a zlepší to tok svetla. Ak máte k dispozícií väčší priestor, máte samozrejme viac možností ako usporiadať nábytok „od steny“.

...

Jednou z možností je umiestnenie konferenčného stolíka za sedaciu súpravu. Už len pre predstavu to môže byť divné, no predstavme si na stolíku umiestnenú vysokú vázu alebo lampu na čítanie. Ešte lepšie to bude vypadať, ak pred takéto usporiadanie umiestnime menší koberec.

Najčastejšia chyba

Najväčšia chyba z pohľadu dizajnérov je tá, že televízor je umiestnený tak, aby naň padli všetky pohľady. Miesto, ktoré je v priestore vizuálne dominantné sa nazýva ohnisko. Nedovoľme televízoru, aby tento priestor zabral. Namiesto TV by toto miesto mala zabrať socha či masívny zarámovaný obraz či iné umelecké dielo. V rodinných domoch si väčšinou pri vstupe do obývačky môžete všimnúť krb či pec.

Dôležité sú detaily

Skúmaním sa zistilo, že ostré hrany a pravé uhly v miestnosti pôsobia negatívne na našu psychiku. Priestor môžete zjemniť pridaním zaujímavého kresla, vázy alebo oválnou lampou. Takýto priestor bude pôsobiť priateľskejšie.

Taktiež si treba dávať pozor, aby priestor nepôsobil príliš sterilne či nemocnične. Biela farba a lesklé povrchy vypadajú veľmi dobre, no treba ich doplniť správnymi predmetmi, aby sme sa zbavili dojmu nemocnice. Tomuto pocitu zabránite ak lesklý nábytok skombinujete s niečím matným, jemné farby s výraznejšími a hneď uvidíte ten rozdiel. Môžete prípadne použiť aj nábytok s inou textúrou. Moderné je použitie drevených prvok v interiéry.

V hlavnej úlohe –  osvetlenie

Vhodný výber osvetlenia hrá veľkú úlohu pri vytvorení príjemnej atmosféry. Dobrú atmosféru docielite kombinovaním svetiel ako sú stropné stmievače, stolové či stojace lampy alebo výrazné lustre. Krásne zvýrazní nábytok LED osvetlenie.

Nezabudnite na kvety

Okrem toho, že zelená farba upokojuje, kvety na nás majú pozitívny vplyv. Buďte však kreatívny a okrem klasickej fialky, či fikusu vyskúšajte výraznejšie kvetiny. Výrazné kvety dokážu zmeniť celý charakter miestnosti. Nezabudnite si tiež dopriať vázu s čerstvými kvetmi na komodu či konferenčný stolík.

Rušivé elementy

Žalúzie v miestnosti ako také nevypadajú vôbec lákavo. Prečo si teda ničiť celý dojem z priestoru? Aby vás žalúzie nerušili, môžete ich zakryť závesmi alebo záclonami. Nemusíte ostať pri klasickej bielej, veľmi pekne ukážu aj iné farby.

Záver

Najdôležitejšie je, všetko si premyslieť skôr ako sa pustíte do realizácie. Ak sa vám nechce chodiť po obchodoch alebo jednoducho neviete, čo chcete, je dobré navštíviť niekoho, kto vám s celým návrhom miestnosti pomôže. Taktiež máte možnosť, nechať si vyrobiť nábytok na mieru. V konečnom dôsledku si ušetríte čas aj peniaze.