Ako zariadiť izbu tak, aby sa dieťa cítilo dobre?

Ako zariadiť izbu tak, aby sa dieťa cítilo dobre?

1. marca 2018 1 Od Martina

Deti by mali mať samostatnú miestnosť vyčlenenú ako detskú izbu, aby sa mali kde hrať a nerušili tak dospelých. V dnešnej dobe sa dá aj v detskej izbe pohrať s farbami, tapetami a veselým nábytkom, tak prečo deťom nedopriať ich obľúbených rozprávkových hrdinov na stenách.

V dnešnej dobe sa veľa dospelých pri zariaďovaní izby pre deti, vráti do detských čias. Je to obdobie radostí, hračiek, kreativity a skúmania. Či už máte v pláne detskú izbu zrekonštruovať alebo ju idete ešte len pre dieťa vyčleniť, môžete sa držať niekoľko rád, ako spraviť detskú izbu naozaj detskou a hlavne bezpečnou.

Poďme od podlahy

Podlaha je miestom mnohých hier a sú na ňu kladené vysoké nároky, čo znamená splniť podmienku jednoduchej a perfektnej údržby.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Veľmi dôležité je, aby podlaha nechladila a bola vyrobená z kvalitného materiálu. Ak ju chcete nejaký čas ochrániť od škrabancov a zároveň detí od studenej podlahy, môžete použiť celoplošný koberec. Je teplý, mäkký a jednoducho sa vysáva.

Výhodou koberca je, že sa v dnešnej dobe vyrábajú rôzne motívy, takže ho môžete prispôsobiť rôznej vekovej kategórií. Predsa len, chalana v puberte nepotešia autíčka na koberci a vám sa nemusí chcieť zrovna izbu prerábať.

Ak máte podlahové kúrenie a tým pádom nemôžete podlahu zakryť kobercom, máte možnosť použiť korkové alebo penové podložky. Korok je zdravotne nezávadný a mäkký.

V prípade, že nechcete pokladať plávajúcu podlahu a nie ste obmedzený podlahovým kúrením, môžete použiť tzv marmoleum. Je to vlastne prírodná alternatíva podlahy a vypadá ako lineleum. Má antibakteriálny povrch, takže je vhodná aj pre astmatikov alebo alergikov. Medzi ďalšie kladné vlastnosti patrí veľmi dlhá životnosť,  pričom si podlaha zachová svoj pôvodný vzhľad.

...

Zariadenie izby

Treba si uvedomiť, že dieťa nie je dospelý a detská izba by nemala fungovať ako odkladací priestor pre veci s iných miestností v byte či dome. Detská izba by mala byť v podstate dom v dome. Dieťa tu má nájsť pokoj, ochranu a cítiť sa tu dobre. Je to miesto kde si vodí kamarátov, kde sa hrá a kde sníva, odpočíva. Strávi v nej najviac svojho voľného času. Preto je dôležité aby bola detská izba prispôsobená veku dieťaťa.

Znie to síce ako samozrejmosť, ale mnoho dospelých zariaďuje detskú izbu ako pre dospelých a tým pádom, aby dlho vydržal. Všetci vieme, že deťom sa veci rýchlo zunujú. Jeden deň sa im páči to, potom zas niečo iné. Aby sme nemuseli prerábať izbu každý rok, môžeme to urobiť chytrejšie.

Do izby volíme pastelové farby, ideálne podľa toho či je to chlapec alebo dievča. Veľa dievčatám sa páči rúžová či fialová farba. Ak deti spolu zdieľajú izbu a máte doma chlapca aj dievča, zvoľte neutrálne pastelové farby ako je oranžová, žltá, zelená, prípadne kombináciu farieb.

Dekorácie

Deti majú radi obrázky na stenách a preto im ich môžeme dopriať. Nemusíte hneď platiť umelca, ktorý vám vymaľuje celú izbu obrázkami. Aj keď je to veľmi pekné, deti v puberte to neocenia a vám sa to bude ničiť s ťažkým srdcom. Ideálne sú nálepky na steny, prípadne tapety. Ktoré zvolíte je na vás, nezabudnite však že ide o to, potešiť deti.

Aj malé deti majú svoj názor a vedia dať najavo, čo sa im páči. Môžete ich teda zobrať do obchodu a spraviť si ako taký prehľad, ako im izbu zariadiť. Nemusíte sa ich ani na nič pýtať, dá sa krásne spozorovať o čo majú záujem. Úprimná detská radosť sa dá rýchlo spoznať.

Vybavenie detskej izby by sme teda mali vyberať spoločne s dieťaťom a jeho voľbu jemne korigovať. Môže vybrať farbu steny, motív tapety, nálepky, je toho veľa.

Prvoradé však je, aby bola izba bezpečná. Našu pozornosť si zaslúžia okná, elektrické zásuvky, ostré hrany, nebezpečné predmety, skrinky s príliš lákavým obsahom. Deti radi špekulujú a preto je dobré na všetko myslieť dopredu.