Ako efektívne vyčistiť žalúzie

Ako efektívne vyčistiť žalúzie

4. mája 2021 0 Od Renata

Patríte k ľudom, ktorí si potrpia na dokonalú čistotu? Máte radi voňavý, uprataný domov? Určite pri dôkladnom upratovaní svoju pozornosť zamierite aj na okno. Málokto si s úsmevom na tvári povie, kým cez okno preniká svetlo je to v pohode. Viackrát do roka je potrebné okno vyčistiť. Ak to zanedbáte, bude vám jeho čistenie trvať niekoľkonásobne dlhšie. Máte už svoje triky, ako umyť okno, rýchlo, bez šmúh a veľkej námahy?

Vo väčšine domácnosti, ale aj v kanceláriách sú súčasťou okien žalúzie, ktorým je potrebné venovať pozornosť. Ak by ste umyli okno a žalúzie nie, o dokonalej čistote by ste nemohli hovoriť.

Prínos žalúzií je neoceniteľný

Žalúzie majú všestranné využitie. Ich prínos oceníte v horúcich letných dňoch, kedy vám zaručia príjemný tieň a zabránia prenikaniu ostrých slnečných lúčom, ktoré prehrievajú váš príbytok. Majú i celoročné využitie. Zatienite najmä vo večerných hodinách, aby ste zabránili zvedavým očiam hľadieť do vášho súkromia. Chcete si predsa užiť domácnosť plnú pohody a pocitu bezpečia. Ak si radi, aspoň cez víkend, pospíte a nechcete, aby vás, alebo aj vaše deti budili skoré slnečné lúče, oceníte, že žalúzia, či roleta je súčasť okna. Preto riešenie, nedám si na okno namontovať žalúzie, lebo sa to ťažko čistí a udržiava, nie je namieste.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Svet žalúzií

Trh ponúka veľké množstvo žalúzii. Od vášho výberu bude záležať aj ich údržba. Rozhodnutie je na vás a vašich preferenciách. Z estetického hľadiska je správne si zvoliť jeden typ žalúzií na celý dom, či byt.

Exteriérové (vonkajšie) žalúzie

Využívajú sa najmä v rodinných domoch a veľkých objektoch na oknách väčších rozmerov. Ich veľkou výhodou je, že zabraňujú tepelným stratám počas zimných mesiacov. Pozor, aký materiál zvolíte, nakoľko sú citlivé na vietor a pri veternom počasí môžu vydávať nepríjemný zvuk. Pozornosť venujte ich čisteniu. Nakoľko sa na ich usadzuje prach a nečistoty z vonkajšieho prostredia. Určite sa nespoliehate nato, že dážď ich zvonku umyje.

Interiérové (vnútorné) žalúzie

Tento druh žalúzií si spotrebitelia vyberajú oveľa častejšie, či už do domácností, alebo do komerčných priestorov. Predajcovia ponúkajú vertikálne horizontálne typy vnútorných žalúzii rôznych farieb, rozmerov (čo sa týka dĺžky i šírky lamiel) ale aj materiálov (napr. látkové, vinylové, hliníkové, drevené, či z imitáciou dreva a pod.). Od voľby materiálu bude závisieť aj ich čistenie. Niektoré sa čistia ťažšie, niektoré o niečo ľahšie.

Ako žalúzie umyť čo najefektívnejšie.

Pre niektoré majiteľky domov, či bytov, pri pomyslení na túto činnosť berie hrôza. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti, času a námahy.

Ideálnym riešením by bolo, podobne ako pri záclonách, či závesoch, žalúzie zvesiť, namočiť ich do vody spolu s prípravkom, ktorý by sa nechal dlhšie pôsobiť a potom ich už len čistou vodou opláchnuť. Áno tento spôsob by sa dal využiť pri niektorým typoch napr. látkových žalúziách, ale určite nie pri drevených či hliníkových. Háčik je  vtom, že demontáž a následná montáž by bola pomerne náročná, alebo by došlo k ich znehodnotenie, napr. došlo by ku korózií, príp. drevo by nasiaklo veľkým množstvom vody. Preto je potrebné si poriadne preštudovať pokyny výrobcu, ako sa o jednotlivé typy žalúzií starať.     

Určite žalúzie umyte ešte pred umytím okna. Ak by ste to urobili opačne, okno by sa opäť zašpinilo a vaša práca i námaha pri umývaní okna, by vyšla nazmar.

Umývanie žalúzií je systematická a premyslená práca. Pracujte postupne. Postupujete od hora dole (platí to nielen pri vertikálnych, ale aj horizontálnych produktoch) a čistite ich sprava doľava.  

Nebojte sa využiť bežných pomocníkov a to: handričku (ideálne z mikrovlákna), vedro a vodu s čistiacim prostriedkom (vhodným pre daný materiál), suchú handričku. Pri väčších nečistotách zájdite do kuchyne a siahnite po octe, či sóde bikarbóne.

...

Okrem manuálneho drhnutia, môžete využiť aj vysávač s potrebným nadstavcom (napr. na čalúdnenie), ktorý odstráni prebytočný prach. Pozor však, aby nedošlo k ich poškodeniu, preto zvoľte nižší výkon.

Na trh prichádzajú aj tzv. ultrazvukové čističky, ktoré sú využívané v iných odvetviach ako zdravotníctvo, strojárstvo, zlatníctvo, ale našli svoje využitie aj pri látkových, či hliníkových žalúziách. Je to najmodrenejšie, ale pomerne nákladné čistenie, ktoré vykonávajú profesionálne firmy.      

Ako sa zbaviť nečistoty na žalúziách rôznych typov

Vonkajšie žalúzie

Sú vyrobené z pevnejších a odolnejších materiálov. Vonkajšie prostredie je plné nečistôt a preto ich je potrebné aspoň dvakrát ročne umyť. Čistenie nie je náročné. Žalúzie sklopíte, čím sa vytvorí súvislá plocha. Navlhčíte ich čistou vodou a pomocou špongie nanesiete na ne saponát. Pozor však, aby nedošlo k ich poškodeniu, riaďte sa radami výrobcov, aký prípravok je na vaše žalúzie vhodný. Vytvorenú penu opláchnete a tešíte sa z výsledku.

Vnútorné žalúzie

Drevené žalúzie

Drevo je kvalitný materiál, ktorý má určite veľa benefitov. Ak ho chcete zachovať vo výbornej kondícii je potrebné sa oň patrične starať. Drevo a veľké množstvo vody sa v láske nemajú. Preto použite len jemnú vlhčenú handričku, aby nedošlo k jeho poškriabaniu a vsiaknutiu vody do dreva a následne k nežiadúcim fľakom, či deformácii. Na oživenie dreva, zbavenia škvŕn použite prípravok, vhodný je na čistenie a leštenie dreva.

Žalúzie s imitáciou dreva

Podobne ako drevo, aj jeho imitácie potrebuje špeciálne, šetrné čistenie. Hoci žalúzie tohto typu nie sú tak finančné náročné ako drevené, určite ich nechcete hneď znehodnotiť, či poškodiť. Opäť používajte jemnú vlhkú handričku, alebo ponožku z mikrovlákna a očistite každú jednu lamelu samostatne. Prebytočnú vodu utrite suchou handričkou.

Plastové, vinylové, či hliníkové žalúzie

Na čistenie týchto typov žalúzií nie sú potrebné žiadne špeciálne prostriedky, vystačíte si aj s tým čo máte doma. Náročnosť čistenia záleží aj od miestnosti, v ktorej sa žalúzie nachádzajú.

V spálni, v obývacej miestnosti, či v detskej izbe sú najčastejšie znečistené prachom. K ich čisteniu vám postačí vysávač s nadstavcom jemnej kefky, ktorým ich šetrne povysávate na nižšom výkone. Ak ich chcete umyť manuálne použite mokrú handričku, ktorá nezanecháva chĺpky. Nepoužívajte prachovky z peria, či syntetiky, ktoré prach zbytočne rozvíria.  

So žalúziami v kuchyni je to náročnejšie. Ich najväčším problémom nie je prach, ale mastnota, škvrny a iné nečistoty. Voda s prípravkom na riad je super pomocník pri zaprášených častiach, no mastnota si vyžaduje väčšie „zbrane“.  Jedno z možností je použitie octu v pomere 1:1 (1 diel vody a 1 diel vinného octu). 

Ak máte doma psa, ktorý rád pozerá z okna a tak zanecháva sliny na žalúziách, alebo ste fajčiarska rodina, neverili by ste, ale je to vidno aj na žalúziách. Škvrny vám pôjdu dole lepšie, ak do vody pridáte 1 – 2 čajové lyžičky jedlej sódy bikarbóny.

Pri čistené postupujte opatrne, aby nedošlo k ich zalomeniu, pretrhnutiu lanka na upevnenie, či k inej deformácií.

Látkové žalúzie

Najčastejšie sa používajú namiesto záclon a sú dobrými „lapačmi prachu“. Najčastejšie sú bielej farby a tak prach a iné nečistoty na nich určite neprehliadnete. Pravidelne ich vysávajte. Hoci aj každý mesiac dvakrát. Predídete tak hromadeniu prachu, čo ocenia nielen alergici, ale aj nežiadúcim škvrnám. 

Aspoň dvakrát do roka ich zveste, osprchujte, alebo operte na menších otáčkach. Používajte vlažnú vodu, šetrný prací prostriedok. Aby nedošlo k ich poškodeniu určite ich nežmýkajte, ani nedrhnite kefkou. Po zavesení ich nechajte, poriadne aj dva dni, vysušiť vo zvislej polohe.

Ak sa na nich objavia nežiadúce škvrny použite handričku s mydlovou vodou. Po vyčistený škvrnu vysušte suchou handričkou, ale fénom so studeným vzduchom.

Ak nie ste fanúšik čistenia, drhnutia okien, či žalúzií dajte si ich profesionálne vyčistiť. Sú firmy, ktoré sa špecializujú na umývanie okien, ale aj na celkovú údržbu interiéru.