Oplatí sa investícia do ortopedického matraca?

Oplatí sa investícia do ortopedického matraca?

12. októbra 2017 1 Od Jan

Nie je tomu tak dávno, kedy kúpa nového matraca bola doslova triviálna záležitosť. Vybrali ste do najbližšej predajne, kde mali vystavených niekoľko kusov. Jednoduché to bolo najmä z toho dôvodu, že všetky matrace boli viac-menej rovnaké. Maximálne ste si mali možnosť vybrať medzi pružinovým a penovým matracom.

A dnes? Dnes sa dostávame do situácie, že trh s matracmi je taký komplikovaný, že veľká časť zákazníkov jednoducho rezignuje. Aj vzdanie sa môže mať niekoľko podôb – môžete sa vykašľať na snahu o orientáciu v spleti matracov a vybrať si matrac, ktorý vyhovuje vaším cenovým požiadavkám. Prípadne sa plne spoľahnete na predavača. Prídete do predajne a ujovi či tete poviete, že chcete matrac a že potrebujete poradiť. Ak je predavač dobrý, tak vám naozaj poradí a domov odídete s dobrým matracom. Zväčša sa vám však pokúsi predať niečo, čo vyhovuje jemu. Teda z čoho má najvyšší zisk.

Z viacerých dôvodov je dobré sa v matracoch aspoň trochu orientovať. Nie je to zase tak zložité. Matrace nie sú automobily či iné komplikované zariadenia. Ide o zopár dobre zlepených materiálov.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V tomto článku by sme sa chceli venovať ortopedickosti matracov. Dozviete sa, čo to tá ortopedickosť je, prečo na nej záleží (či nezáleží), ktoré matrace sú ortopedické a tak ďalej. Po prečítaní tohto článku by vás nemal predavač zvládnu obalamutiť. Mali by ste byť odolný voči bežným marketingovým trikom.

Čo je to ortopedickosť?

Tento termín môže znieť trochu zvláštne. A možno aj je. Skôr sa stretávame s výrazom ortopedický. O čo však ide? Ortopédia je medicínska disciplína, ktorá sa zaoberá správnou polohou končatín, chrbtice a kĺbov. Logicky by tak ortopedické malo byť všetko, čo prispieva k takejto polohe.

Pri spánku nás zaujíma najmä správna poloha chrbtice. Samozrejme, že nejde o nič samoúčelné. Poloha chrbtice počas spánku má priamy súvis s kvalitou spánku. A kvalitný spánok je taký spánok, ktoré výsledkom je optimálne zregenerovaný človek. To neznamená iba to, že sa ráno zobudíte dostatočne svieži a motivovaní do života. Ono to musí platiť aj z dlhodobého pohľadu. Spánok by nemal mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Možno si poviete, že to nie je možné. Predstavte si však, že spávate na zlom matraci, na ktorom vaša chrbtica trpí.

Chrbtica je veľmi zložitá časť ľudského tela, ktorej fungovaniu stále presne nerozumieme. Chrbtica sa neskladá iba z niekoľkých stavcov (teda kostí) a miechy. Na túto hlavnú kostru sú napojené pomocou šliach a väzív ďalšie kosti (rebrá). Na chrbticu sa upínajú rôzne druhy svalov. A celé toto je poprepletané nervami a nervovými zakončeniami. Porucha tohto systému môže viesť k problémom, ktoré sa veľmi ťažko identifikujú. Problém s chrbticou sa môže prejaviť rôznymi druhmi bolestí, ktoré nemusia byť lokalizované iba v oblasti chrbta či chrbtice.

Problémy s chrbticou si môžete vyrobiť aj nárazovo – teda úrazom. To sa vám však na posteli nestane. Aj keď aj z postele sa dá spadnúť. Pri spánku pôsobí na chrbticu dlhodobo. A práve toto je problém. Vzniknutý problém si ľudia nemusia dať do spojitosti práve so spánkom. Ich zdravotný stav sa zhoršuje iba pomaly a môže si to celé spojiť so starnutím. V momente, keď zdroj svojho problému identifikujú, môže byť už neskoro. S poškodenou chrbticou toho už veľa nespravíte. S boľavým chrbtom sa však vždy dá ešte čosi robiť.

Počas spánku na matraci chrbtica nadobúda viacero polôh. Aká je však vhodná či optimálna poloha? Možno ste niekde čítali či počuli, že chrbtica by mala byť rovná. Keď to celé zjednodušíme, tak áno. V skutočnosti však chrbtica rovná nie je a ani by to nemalo byť cieľom. Chrbtica je v skutočnosti dvojito esovite prehnutá. To len pre zaujímavosť.

Pre dobrú regeneráciu chrbtice počas spánku je dôležité, aby bola čo možno najmenej zaťažená. A to sa deje práve v polohe, ktorú by sme mohli označiť ako priamu. Nie vždy sa však chrbtici podarí dosiahnuť túto polohu. Väčšinou sa dostane do jednej z dvoch nepriaznivých polôh. Buď prehnutá jedným alebo druhým smerom. Obe polohy nie sú práve najvhodnejšie.

Prečo sa toto deje? Chrbtica sa na matraci prehýba z toho dôvodu, že matrac nie je ortopedický. Toto však nevysvetľuje problém.

Základ väzí v rozkladaní hmotnosti na matraci. Na bežnom matraci dochádza k veľkej deformácií, a to z toho dôvodu, že ľudské telo nemá hmotnosť rozloženú rovnomerne. A to nehovoríme o obéznych ľuďoch. Takmer všetci máme hmotnosť sústredenú do panvovej oblasti. Ak si ľahnete na bežný matrac, tak vaša panva bude vyvíjať naň najväčší tlak. Tento tlak spôsobí najväčšiu deformáciu. Táto deformácia však nebude ohraničená iba oblasťou panvy. V podstate deformuje celý matrac a táto deformácia logicky ovplyvní aj ďalšie časti vášho tela. A to je práve ten problém, s ktorým sa snažíme bojovať.

...

Matrace, ktoré môžeme nazývať ortopedickými

Na jednu vec je potrebné si dať pozor. Matrac s ortopedickými vlastnosťami nemôžeme automaticky nazývať ortopedickým. Problém je totiž v tom, že každý matrac má aké-také ortopedické vlastnosti. Tieto parametre však nie sú dostatočné na to, aby poznateľne ovplyvnilo kvalitu vášho spánku. Preto za ortopedické považujeme iba také matrace, ktorých ortopedické vlastnosti sú dostatočne silné na to, aby sa to prejavilo na spánku.

Taštičkové matrace

Taštičkový matrac je druh pružinového. Tieto dva termíny si pri problematike ortopedickosti nemožno zamieňať.  Ďalším druhom pružinového matraca je totiž tzv. klasický bonnellový matrac. A ten nemá prakticky žiadne ortopedické vlastnosti. Prečo tomu tak je, si vysvetlíme pri opise taštičkového matraca.

Základom úspechu taštičkové matraca je konštrukcia jadra. Na rozdiel od bežné pružinového matraca, ktorý má vzájomne poprepájané pružiny, v taštičkovom matraci sa nachádza množstvo nezávislých pružín.

Každá jedna pružina je zabalená do textilného vrecúška (taštičky). Pospájané sú akurát tieto taštičky. Toto celé vedie k tomu, že keď stlačíte jednu pružinu, dochádza k deformácii iba tejto pružiny. Ak by ste to spravili pri klasickom pružinovom matraci, deformujú sa aj okolité pružiny.

Vďaka tejto vlastnosti dokáže taštičkový matrac kopírovať nerovnosti ľudského tela. Už spomínaná panvová časť ľudského tela zatlačí na matrac, avšak deformuje ho iba v priestore samotnej panvy. Ostatné časti matraca sa budú správať podľa tlaku na nich vyvíjanom.

Ešte by sme mohli rozvinúť myšlienku kopírovania nerovnosti ľudského tela. Táto vlastnosť matraca nie je konštantná. Schopnosť matraca kopírovať nerovnosti ľudského tela sa nazýva aj bodová elasticita. To znamená – že matrac s vysokou bodovou elasticitou dokáže kopírovať menšie nerovnosti ľudského tela. A matrac s nízkou bodovou elasticitou dokáže reagovať iba na väčšie nerovnosti.

Bodová elasticita taštičkového matraca závisí od hustoty pružín. Áno, aj v tomto sa taštičkové matrace líšia. Čím vyššia hustota – tým vyššia bodová elasticita.

Základné taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie cca 1200 pružín na meter štvorcový. 1200 pružín je určite lepšie ako 250 pružín. Otázka stojí v ekonomickosti. Špičkové taštičkové matrace sú niekoľkonásobne drahšie ako tie základné. Ak máte problematický chrbát či chrbticu, tak takáto investícia môže dávať zmysel. Ak však máte 20 rokov a ste v perfektnej kondícii, znamenalo by to s najväčšou pravdepodobnosťou vyhadzovanie peňazí von oknom.

Pri porovnávaní hustoty pružín rôznych matracov je potrebné si dávať pozor na jeden bežný trik výrobcov a predajcov. Na to, aby ste vedeli dva matraca porovnať, potrebujete porovnávať hustotu pružín. Často sa však stretnete, že výrobca udáva celkový počet pružín matraca – čo je vždy vyššie číslo ako hustota pružín.

Pri kúpe taštičkového matraca je potrebné myslieť aj na kvalitu. Tú však ťažko odhalíte z parametrov jadra. Tu je potrebné sa spoľahnúť na výrobcu. A teraz určite nemáme na mysli výrobcu matraca. Na mysli máme výrobcu jadra. Výrobcovia matracov matrace iba skladajú. Za kvalitu pružín zodpovedá výrobca pružín.

O kvalite taštičkového či všeobecne pružinového matraca rozhodujú aj povrchové peny. Každý pružinový matrac totiž má na povrchu nejakú zmäkčujúcu vrstvu. Priamo na pružinách by sa veľmi spať nedalo.

Ako povrchové vrstvy sa používajú peny. Najlacnejšou a najhoršou možnosťou je polyuretánová pena. Táto pena má nízku odolnosť, životnosť a darí sa v nej mikróbom. O čosi lepšie sú rôzne vylepšenia polyuretánovej peny (napríklad studená pena). Najlepšou penou na polyuretánovom základe je tzv. pamäťová pena. Na nej sa naozaj dobre spí – je príjemná na dotyk. Za najlepšiu penu však môžeme považovať latexovú penu – je hygienická, odolná a má ortopedické vlastnosti.

Penové ortopedické matrace

Ak sa vám niekto bude snažiť predať matrac z polyuretánovej peny ako ortopedický, tak sa majte na pozore. Radšej z predajne ujdite. Žiadny matrac z polyuretánovej peny nemôžeme označiť za ortopedický.

O ortopedickom matraci však môžeme hovoriť pri latexových matracoch. Latex má množstvo výborných vlastností – latexová pena má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, čo matracu pomáha bojovať s baktériami, roztočmi a plesňami. Podobne aj vzdušnosť matraca. Latexový matrac má dlhú mechanickú životnosť. Ako čerešnička na torte pôsobia ortopedické vlastnosti latexového matraca.

Za ortopedický materiál môžeme považovať aj pamäťovú penu. Problém je v tom, že matrac vyrobený výlučne z pamäťovej peny nie je v našich podmienkach bežný. Pamäťová pena sa používa hlavne ako kontaktná vrstva, keďže je výborná na dotyk.

Oplatí sa investovať do ortopedického matraca?

Je jasné, že ortopedický matrac je lepší ako matrac neortopedický. Pri kúpe sa však musíme správať ekonomicky. Nemá význam investovať do niečoho, čo nám prinesie zanedbateľný efekt.

Takto je to aj pri matracoch. Ak ste vo vyššom veku alebo máte problémy s chrbtom či chrbticou, ortopedický matrac by mal byť samozrejmosťou. Ak však máte 20 či 30 rokov a nemáte žiadne zdravotné problémy, tak ortopedický matrac nemusí byť nutnosťou. Najmä v prípade, že potrebujete peniaze použiť niekde inde. Je to o prioritách a v mladom veku matrac vážne nemusí byť prioritou. Treba však počítať s tým, že mladí nebudete naveky.