Zrkadlo v domácnosti

Zrkadlo v domácnosti

4. februára 2021 0 Od Renata

Zrkadlá sú od dávnych čias veľmi užitočnými pomocníkmi a to nielen v domácnosti, ale aj na cestách. Väčšia časť ženskej populácie ho dokonca nosí v kabelke so sebou. Zrkadlám sa pripisuje čarovná, magická moc v rôznych rozprávkach.

Encyklopédie uvádzajú, že prvé zrkadlo, ako ho poznáme dnes, bolo vytvorené už okolo roku 1500. Pri návšteve rôznych historických sídiel, ktoré dnes už slúžia ako múzeá, môžete vidieť množstvo zrkadiel, ktoré dopĺňajú veľkoleposť a honosnosť jednotlivých miestností.

Kam zrkadlo patrí?

Bez zrkadla si nevie ľudstvo život predstaviť. Plní praktickú, ale aj estetickú funkciu. Do zrkadla sa pozeráte denne. Najčastejšie je to v ranných hodinách, keď idete do práce, alebo vo večerných hodinách, keď sa niekam chystáte.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Kúpelňa bez zrkadla hádam ani neexistuje.

Pri rannej hygiene, úprave účesu, dámy pri líčení, či páni pri holení by to bez neho nezvládli. Jeho umiestenie býva najčastejšie nad umývadlom. Malo by mať väčší rozmer ako samotné umývadlo. V moderných kúpelňach je zrkadlo umiestené aj pri vani, či sprchovom kúte. Je to však nepraktické a vyžaduje si to časté čistenie a lešenie. Ofŕkané a uprskané zrkadlo nie je v kúpelni nič výnimočné a preto si to vynucuje pomerne častú údržbu. Jeho súčasťou je často osvetlenie v podobe bodových svietidiel.   

Chodba, či vstupná hala

Ak odchádzate z bytu, či domu určite svoj odchod zavŕšite pohľadom do zrkadla. Vzhľad predsa nie je nikomu ľahostajný.  Do chodby si doprajte veľké zrkadlo, v ktorom sa uvidíte celý „od hlavy po päty“. Zrkadlo môže byť umiestené na vstavanej skrini (najčastejšie v menších chodbách), alebo v rohu samostatne stojace (najmä v priestranných halách).

Nepodceňujte však jeho umiestenie. Ak by ste ho umiestnili oproti vchodovým dverám, ľahko sa vám stane, že po príchode domov sa zľaknete v domnení, že niekto je v byte hoci ste ho nechali prázdny. Ak máte priestor veľmi pekne ukážu v chodbe dve zrkadlá na protiľahlých stenách. Pozor nie oproti sebe. Hra svetla, aj samotné zrkadlo vám chodbu pekne opticky zväčší.

Obývacia miestnosť

Zrkadlo môže plniť estetickú a dekoratívnu funkciu. Niektorí architekti, či majitelia domov ho využijú namiesto obrazu. Jeho umiestenie je rôzne. A to: nad pohovkou, alebo medzi dve okná, ak s nimi obývacia miestnosť disponuje. Veľmi pekne sa dá pohrať so svetlo, ktoré zrkadlo rozptýli a rozžiari celú miestnosť, v ktorej strávite pomerne veľa času s rodinou.   

So spálňou radšej opatrne

Umiestnenie zrkadiel v spálni si poriadne premyslite. Podľa Feng Šuej zrkadlá do spálne nepatria. No ak sa týmto čínskym umením neriadite, kľudne si ho do spálne umiestnite. Pýtate sa kde? Tu je pár typov:

...
 • Ak máte otváraciu šatníkovú skriňu, nebojte sa zrkadlo vsadiť do vnútornej strany dvierok. Je to kompromis. Mať zrkadlo na menej viditeľnou mieste, aby ste sa v noci nezľakli, aby ste mali pokojný a ničím nerušený spánok.
 • Mať toaletný stolík zo zrkadlo, ktorého súčasťou môže byť osvetlenie, či čalúdnená stolička. Takýto stolík dotvára celkový interiér spálne. Robí toto miesto výnimočné najmä pre dámy, ktoré v ňom ukrývajú osobné veci.
 • Nad posteľou namiesto obrazu.
 • V rohu izby ako samostatne stojace zrkadlo, ktoré je mimo postele.

Podstatné je vlastne len to, aby ste sa cítili vo výsledku v spálni príjemne a aby vám zrkadlo neprekážalo, ale priestor spálne naopak dotvorilo – napríklad spolu s vhodnými farbami či osvetlením ako odporúčajú na https://blog.matrace-vegas.sk/ako-zariadit-spalnu-aby-ste-si-mohli-uzivat-naozaj-dobry-spanok/

V detskej izbe radšej nie

Detská izba je priestorom pre deti, kde sa nielen pokojne hrajú, ale aj šantia. Zrkadlo by v nich mohlo vyvolávať strach, ale  pri jeho poškodení, či rozbití by mohlo dôjsť k úrazu, či poradeniu a to predsa žiadny z rodičov nechce.

Netypické miesta – kuchyňa, či jedáleň

Dizajnéri na optické zväčšenie využívajú zrkadlá aj v týchto častiach príbytkov. Malá kuchyňa sa odrazu stane priestrannou. Vzhľadovo to pôsobí veľmi dobre, no je potrebné si uvedomiť, že v kuchyni je veľa pary, usadzuje sa mastnota a údržba takého kúsku je pomerne náročná.

Rozmer, tvar a dizajn

Na trhu je veľké množstvo zrkadiel, čo sa týka rozmerov, tvarov i dizajnu. Skôr ako idete investovať do zrkadla najskôr si vyberte miesto, kam ho umiestnite. Potom rozmýšľajte, či pôjdete do niečoho klasického, obdĺžnikového alebo zaexperimentujete s niečím asymetrickým.

Ak chcete z malej miestnosti urobiť väčšiu, správnou voľbou bude rozmerovo väčšie zrkadlo. Priestor nadobudne hĺbku a pocit otvorenosti. Ak zrkadlo umiestite horizontálne, opticky zväčšíte šírku izby. Naopak pocit honosnosti dosiahnete vertikálnym umiesteným.   Do väčších miestností sa hodia aj menšie, viaceré zrkadlá, ktoré budú ale pôsobiť ako jeden celok.

Fantázii sa medze nekladú. Na výber máme zrkadlá v ráme, i bez neho. Samostatne stojace, i ako súčasť iného kusu nábytku. Dnes už dostanete i podlahové, či stropné zrkadlá. Je na vašom vkuse po čom siahnete. No pamätajte, že menej nie niekedy viac. Nie všetko so všetkým ladí. Zrkadlo musí interiér dotvárať, nie vás vyrušovať.

Na čo dať pozor pri jeho umiestení?

 • Dbajte na to, do akej výšky ho umiestnite. Chcete v ňom vidieť svoju tvár, nielen hruď.
 • Veľa zrkadiel vyvoláva chaos a nepokoj.
 • Do pracovne zrkadlo nepatrí. Bude vás rozptyľovať a nebude sa môcť sústrediť na prácu.
 • Ak zrkadlo javí známky poškodenia, vyhoďte ho. Nielenže to pôsobí neesteticky, ale môže váš veľmi rýchlo poraniť.
 • Nevešajte ho vo vlhkých miestnostiach.
 • Neumiestňujte ich na miestach, kde budú vyvolávať strach, kde môže dôjsť k zľaknutiu.
 • Zrkadlo je ťažké, preto buďte opatrný pri jeho upevňovaní. Dbajte nato, aby bolo pevne uchopené.
 • Nevešajte ich bezhlavo, ale všetko si dôkladne premyslite.