Ako na výber ideálnej postele do spálne?

Ako na výber ideálnej postele do spálne?

28. mája 2018 0 Od Jan

Čo myslíte, ktorý kus nábytku je najdôležitejší vo vašej domácnosti? Kuchynský stôl? Stoličky? Sedacia súprava? Nie, nie. Jednoznačne najdôležitejším kusom nábytku v našim domácnostiach je posteľ. Prečo?

Dôvod, prečo si toto môžeme dovoliť tvrdiť, sa volá spánok. Posteľ totiž do veľkej miery ovplyvňuje kvalitu nášho spánku. A kvalita spánku má výrazný vplyv na zdravie.

Posteľ ovplyvňuje kvalitu spánku viacerými spôsobmi. Pozrime sa na ne. Posteľ má napríklad vplyv na hygienické parametre lôžka. Hygienou myslíme najmä koncentráciu baktérií, roztočov a plesní v matraci. Všetky tieto mikróby nemajú negatívny vplyv iba na alergikov – pri premnožení dokážu negatívne vplývať aj na zdravie úplne zdravého človeka.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Posteľ dokáže ovplyvniť hygienu matraca tým, že pomáha alebo zamedzuje vlhkosti v matraci. Pokiaľ chcete zdravé lôžko, chcete maximálne suchý matrac. Vlhkosť sa do postele dostáva potom. Toho vyprodukuje každý z nás pomerne veľa. Vlhkosť je potrebné z matraca rýchlo dostať preč. A práve tu vstupuje do hry posteľ.

Ideálna posteľ nebráni odvetrávaniu vlhkosti zospodu matraca. Ideálna posteľ tak stojí na štyroch vysokých nohách. Z tohto pohľadu je maximálne nevhodnou alternatívou posteľ s úložnými priestormi. Áno, úložné priestory v posteli sú praktické. Pomocou nich môžete efektívnejšie využívať priestor. Priestor, ktorý by za normálnych okolností zostal nevyužitý. Posteľ s úložným priestorom je lákavou možnosťou najmä pre ľudí, čo nemajú doma priestoru nazvyš. Pod posteľ sa toho zmestí pomerne veľa. Takto môžete ušetriť jednu stredne veľkú skriňu. Otázka však neznie, či posteľ s úložným priestorom je užitočná. Otázka znie, či to stojí za to. Ak nemáte inú alternatívu, tak sa to dá pochopiť. Ak však nejakú alternatívu  máte, tak sa to nedá ospravedlniť. Zdravý spánok by mal byť vždy prednejší.

Posteľ ovplyvňuje kvalitu spánku aj svojou stabilitou. Posteľ by mala byť v prvom rade stabilná. Ak posteľ vŕzga, tak to zhoršuje váš spánok. Počas spánku by vás totiž nemalo nič vyrušovať. Možno si však poviete, že sa vám dobre spí aj na vŕzgajúcej posteli. Ono je to skôr tak, že si počas spánku neuvedomujete, že vás to ruší.

...

Na to, aby to zhoršovalo kvalitu vášho spánku, nie je potrebné, aby vás vŕzganie zobudilo. Vŕzganie postele vás môže zobudiť pri vlastných pohyboch, alebo pohyboch partnera. Treba mať na pamäti, že aj úplne zdravý a spokojný človek zmení počas noci niekoľkokrát polohu. Pri každom obrate či zmene polohy vŕzgajúca posteľ vŕzga. Ak vás takýto zvuk nezobudí, tak stále dokáže nerušiť váš spánok. Dokáže narušiť spánkový rytmus – striedanie fáz krátkeho a hlbokého spánku. Celé to povedie k tomu, že ráno sa zobudíte menej zregenerovaný a váš deň bude ťažší. Hlučná posteľ vás môže aj zobudiť. Vy si to však nemusíte pamätať. Zobudenie zaručene naruší váš spánok a odrazí sa v jeho kvalite.

Materiály postele

Pri výbere postele väčšina ľudí prihliada najmä na jej estetickú stránku. Toto hľadisko je bez pochyby legitímne, keďže žijeme vo vizuálnej dobe. A dobrý pocit zo spálne má úzky súvis s pohodlným spánkom. Niekomu sa páči drevo, ďalší preferuje chlad kovu.

Pri výbere postele by sme však mali brať minimálne rovnaký ohľad aj na funkčnú stránku. Ako sme už povedali, ide najmä o pevnosť postele. Dobrá posteľ by toho mala vydržať naozaj dosť. Čím máte vyššiu hmotnosť (prípadne spolu s partnerom či partnerkou), tým by mala byť vaša posteľ masívnejšie a odolnejšia. Ako najlepší materiál z pohľadu pevnosti tu vychádza kov. Kvalitné postele z masívneho dreva sa však v tomto smere bez problémov vyrovnajú kovovým.

Čomu je potrebné sa vyhnúť, sú rôzne postele ľahkej konštrukcie. Väčšinou ide o postele, ktorých hlavnou výhodou je nízka cena. Takéto postele sú vyrobené z rôznych materiáloch založených na dreve a papieri. Zväčša ide o drevotriesku. Takéto postele vás nenadchnú ani po estetickej stránke. Ako dobrú voľbu je ich možné považovať iba ako dočasné riešenie.

Rošty na postele

Veľmi dôležitou súčasťou každej postele sú aj tzv. podklady pod matrac, ktoré poznáme aj pod nie práve najspisovnejším výrazom rošty. Dobrý rošt musí na posteli sedieť. Nesmie vydávať žiadne zvuky a musí podporovať vlastnosti matraca. Ak kúpite na posteľ nekvalitný rošt, tak situáciu nijako nezachráni ani ten najlepší matrac na svete.

Podklad pod matrac by mal byť odpružený. Toto je podmienka pre všetky penové matrace. Pod pružinové matrace môžete položiť aj pevné rošty. Pri každom type matraca však musí byť lamelový rošt. Podklad pod matrac nikdy nemôže byť plný či súvislý. V takomto prípade by dochádza k zastaveniu prúdenia vzduchu. V matraci by sa hromadila vlhkosť, čo by výrazne skomplikovalo hygienickú situáciu celého lôžka.

Pri bežných matracoch stačí zakúpiť bežný podklad pod matrac. Pri kvalitnejších matracoch, najmä pri taštičkových, je potrebné kúpu roštu konzultovať s predajcom. Prípadne si dôsledne prečítať popis k matracu. Výrobcovia matracov zvyčajne predávajú k matracu aj špecifický rošt.