Základné pravidlá pri výbere dobrej postele

Základné pravidlá pri výbere dobrej postele

25. mája 2018 0 Od Martina

Kúpa novej postele prináša so sebou množstvo otázok. Aká posteľ bude najlepšia a cenovo dostupná? Sú lepšie kovové, drevené alebo postele z drevotriesky? Podľa čoho vybrať veľkosť postele a aké rošty treba kúpiť? V dnešnom článku sa budeme zaoberať práve výberom správnej postele.

Výber postele

Vždy by ste si mali posteľ reálne vyskúšať pred tým ako ju budete kupovať. Objednanie cez internetový obchod môže byť pohodlnejšie a jednoduchšie ako sa motať po predajni, no fyzické vyskúšanie postele je vždy najistejšie. Okrem toho, že cez internet nezistíte či vám úplne vyhovuje, nemáte možnosť vidieť prevedenie postele, a teda či je výrobok kvalitný. Výhodou kamenného obchodu je, že vám personál veľmi rád a odborne poradí a v niektorých prípadoch môže poskytnúť zľavu.  Postele môžete nájsť v klasickom nábytku, alebo v obchodoch, ktoré sa venujú matracom a kvalitnému spánku.

Šírka x dĺžka

Pri výbere je dôležitá šírka a dĺžka postele. Ak volíte veľkú posteľ len pre seba, bude vám stačiť klasická 120 cm x 200 cm široká posteľ. Ak by mali v tejto posteli spať obaja partneri, bolo by to pre nich nepohodlné. Preto ak v posteli budú spať dvaja ľudia, odporúčame šírku najmenej 160 x 200 cm. Pri tejto šírke sa dajú do postele umiestniť dva matrace vedľa seba, ktoré sú lepšie ako jeden veľký matrac, pretože každý s partnerov má iné parametre na spanie. Minimálna dĺžka postele by mala počítať tak, že ku výške človeka pripočítane 25 cm, čo odpovedá dĺžke natiahnutého chodidla.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Výška

Pri nákupe venujeme pozornosť aj samotnej výške spacej plochy, a to nie len z dôvodu pohodlného vstávania ale aj zaistenia odvetrávania spodnej spacej plochy, pričom hygienické minimum je 25 cm. Starší ľudia vyhľadávajú lôžko vyššie aby pri vstávaní nemuseli zbytočne vykonávať pohyb podobný vstávania z drepu.

Druhy postelí:

Drevené postele

Sú zväčša najtrvácnejšie, no treba dávať pozor na výber dreva. Mäkšie drevo ako je smrek či borovica môžu byť o niečo lacnejšie. Ideálne je tvrdšie drevo ako je dub, buk alebo breza. Drevené postele sú moderné, vyzerajú veľmi dobre a majú vysokú stabilitu. Za nevýhodu môžeme považovať vyššiu obstarávaciu cenu, no životnosťou postele sa nám vráti. Pri nákupe postele z masívu si dávajte pozor, aby posteľ s týmto označením aj z masívu bola. Ak sa vám zdá podozrivo nízka cena, je možné že masívne sú nohy alebo čelo, ostatnú časť môže tvoriť drevotrieska.

Masívne postele môžeme nájsť s rôznymi povrchovými úpravami a to lak, prírodné oleje alebo prírodné vosky. Lak ochraňuje drevo pred vyblednutím, znečistením či poškodením. Oleje sa vyskytujú čoraz častejšie, pretože dávajú drevu prirodzený vzhľad a ochranu. Vosky sú taktiež ako oleje o niečo jednoduchšie na údržbu. Opakovaným voskovaním vieme predĺžiť životnosť dreva.

Drevotrieska tzv. MDF a LTD dosky

Tieto postele určite poslúžia svojmu účelu, síce nie celé generácie no určité roky určite. Výhodou je, že môžu byť v akomkoľvek dizajnovom prevedení. Matné, lesklé, drevo, farebné … Každý si môže do svojej spálne nájsť to svoje.

Kovové alebo kované postele

Kovové postele tiež nájdeme v rôznych cenových kategóriách. Tie lacnejšie síce vydržia, no budete ich musieť neustále doťahovať. Tie drahšie majú veľmi dlhú životnosť dokonca niekoľko generácií. S hygienické a vďaka absencií roztočov vhodné pre alergikov. Môžeme ich nájsť v rôznych štýloch. Stretnúť sa môžeme s rustikálnymi či minimalistickým dizajnom.

...

Čalúnené postele

V súčasnosti síce nie sú veľmi obľúbené no stále sa na trhu vyskytujú. Na trhu nájdeme tie, kde je matrac samostatne a dá sa vymeniť alebo tie, kde je matrac priamo zabudovaný. Ak sa rozhodnete pre čalúnenú posteľ, odporúčame prvú možnosť s výmenou matraca. Nie sú vhodné pre alergikov a je potrebné ich pravidelne čistiť od prachu.

Podklad pod matracom

Čo je však dôležité, posteľ vyberáme už s tým, že máme predstavu o matraci, ktorý chceme do postele umiestniť. Ak budete kupovať celý posteľný set, rošt, rám a matrac tak máte o starosť menej. Ak kupujete matrac a posteľ samostatne, je potrebné dbať na to, aby matrac do postele pasoval.

Rošt je hlavná časť postele, preto treba vyberať dôsledne a hľadieť na kvalitu. Ak ste si vybrali posteľný rám bez roštu, je potrebné vybrať vhodný rošt, ktorý vám zabezpečí kvalitný spánok. Ak vás zaujala posteľ ktorá je celá, vrátane roštu skontrolujte si či vám bude vyhovovať. Rošt rovnomerne rozmiestňuje váhu matraca a následne aj váhu spiaceho človeka. Poznáme pevný latkový rošt alebo lamelový rošt. Vďaka medzierkam sa môže matrac vetrať a nebudú sa v ňom rýchlo množiť roztoče či iné baktérie. Ak zvolíme zlý rošt, ten dokáže znížiť životnosť matraca aj o polovicu.

Pevný latkový rošt

Pod pevným latkovým roštom si môžete predstaviť pevné dosky uložené napevno v ráme alebo spojené textilnými šnúrkami. Rošt nie je pružný, preto je celá pružnosť na matraci. Na pevné dosky neumiestňujeme tenšie matrace, ktorým pomáha s pružením lamelový rošt. Tenké penové matrace uložené na pevnom rošte sú tvrdšie ako na pružnom lamelovom rošte.

Pre takýto rošt sú vhodné najmä pružinové matrace, prípadne Taštičkové matrace, ktoré sú síce drahšie ale oveľa pohodlnejšie. Je možné použiť aj vyššie penové matrace, kde je pena dostatočne hrubá aby bol spánok pohodlný. Pevný latkový rošt sa odporúča ak máte radšej tvrdšie spanie. Rozostup medzi latkami by nemal byť väčší ako 4 cm. Pevné lôžko je vhodné pre deti vo vývoji a ľudí s vyššou hmotnosťou.

Lamelový rošt

Je to rošt obsahujúci pružné lamely, ktorý je síce drahší no pružnejší. Odporúčané je tento typ roštu umiestniť nepružinové matrace. Ideálne sú penové alebo latexové matrace, ktoré dokážu perfektne kopírovať telo a vďaka pružnému roštu budú mať ešte lepšie účinky. Keďže lamely odpružia časť váhy, zvyšujú životnosť matracov, pretože sú menej namáhané. Lamelové rošty nájdeme pevné, polohovateľné alebo elektricky polohovateľné. Pri elektricky polohovateľných si dávame pozor na hlučnosť motora, ktorý rošt poháňa. Tento údaj sa udáva v decibeloch.

V podstate platí pravidlo, že ak rovnaký penový (alebo latexový) matrac uložíme na pevný podklad, matrac bude mierne tvrdší. Ak ho uložíme na lamelový rošt, matrac bude pružný, elastickejší a poddajnejší.

Pevná plná doska

Môžeme sa stretnúť s tým, že posteľ nebude mať žiaden rošt iba dosku. Ta nie je vhodná z hygienických dôvodov a to konkrétne pre zlú vzdušnosť. Matrace treba vetrať, čo medzery v lamelovom rošte zabezpečia. V prípade dosky ich budete musieť pravidelne vetrať. Ak však už doma máte posteľ s pevnou plnou doskou, odporúčame kúpiť pružinové matrace a taštičkové matrace, ktoré majú výbornú vzdušnosť. Keby sme použili len tenký penový matrac bez odvetrania, mohol by začať vlhnúť a plesnivieť. Človek sa počas spánku potí a preto je nutné aby sa vlhkosť v matraci pravidelne odvádzala.

Čo je dôležité o matracoch vedieť je to, že v prípade, ak sa vám v predajni všetko pozdáva, vyskladali ste si posteľ na mieru a prídete domov a zistíte že takýto matrac vám nevyhovuje, aké máte možnosti vrátenia. Kúpa matraca je finančne náročný proces a nemusí vám sadnúť hneď na prvý krát. Niektoré obchody majú akcie, že ak vám matrac nepasuje, do mesiaca vám ho bez problému vymenia za iný. Preto je dobré vedieť dopredu, čo v takomto prípade robiť, aby ste nemuseli matrac predávať na internetových portáloch pod cenu.