Ako udržiavať matrac zdravý?

Ako udržiavať matrac zdravý?

20. mája 2018 1 Od Jan

Na rozdiel od našich predkov žijeme v takmer dokole čistej domácnosti. Sem patrí aj spálňa, ktorá sa s tou historickou ani nedá porovnávať. Vďaka čistote spálne si môžeme dovoliť omnoho kvalitnejší spánok. Spávame síce pomerne krátko (oproti naším predkom), ale dokáže spať omnoho kvalitnejšie, a teda efektívnejšie. Dnes sa nemusíme báť, že nás v noci začnú žrať blchy či iný parazitický hmyz.

Ono to však stále neznamená, že čistote spálne nemusíme venovať pozornosť. Čistota je niečo, na čom musíme stále pracovať.

Nie je však čistota ako čistota. Pre potreby tohto článku si tento termín budeme musieť trochu definovať. Čistotou nemyslíme iba stav, keď spálňa je bez viditeľných nečistôt. Čistotou v dnešných podmienkach máme na mysli najmä absencia priveľkého počtu mikroorganizmov, kam radíme najmä baktérie, roztoče a plesne.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Cieľom tohto článku je poradiť čitateľovi, ako si zabezpečiť spálňu a lôžko, ktoré bude zodpovedať dnešným vysokým hygienickým nárokom. Začneme s výberom matraca

Aký matrac si kúpiť do spálne?

Najväčšiu chybu môžete spraviť hneď na začiatku. Pri kúpe nového matraca. Chybu, ktorú sa vám len tak už nepodarí napraviť. Teda minimálne bez kúpy nového matraca.

Ak je matrac zlý z pohľadu hygieny, máte len obmedzené možnosti, ako mu v tomto smere pomôcť.

Najhoršou voľbou z pohľadu čistoty lôžka sú matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Polyuretánová pena je najbežnejším materiálom používaným pri výrobe matracov. Z jednoduchého dôvodu – je jednoznačne najlacnejšia.

S nízkou cenou však prichádzajú aj nie práve najlepšie úžitkové vlastnosti. Keďže našou témou je hygiena matraca, budeme hovoriť najmä o nej. Na hygienu matraca má najväčší vplyv vzdušnosť matraca. Hneď si aj vysvetlíme prečo.

Baktérie, roztoče a plesne potrebujú pre život v podstate to isté ako my ľudia. Teda potravu a teplo. Najviac sa im darí im zvýšenej vlhkosti. Potravu získavajú z prachu. Ten totiž až zo 70-tich percent tvorený odumretou ľudskou pokožkou – teda výživným organickým materiálom. Teplo získavajú mikróby z vášho tela a vykurovacieho systému. Prach môžete do určitej miery obmedzovať upratovaním a čistením. Nikdy ho však neznížite na nulu. Teplo  mikróbom takisto nezastavíte. Ibaže by ste spali v mrazivej spálni, čo asi nie je veľmi prijateľný boj.

A potom nám tu zostáva vlhkosť. Bez dostatočnej vlhkosti mikróby žijú či prežívajú. Ich rast je však obmedzený a rozmnožovanie často až zastavené. Okrem regulácie prašnosti je to práve vlhkosť, ktorú viete ovplyvniť. A to najmä výberom matraca.

Vlhkosť sa do matraca nedostáva z vašej kúpeľne, ale z vášho tela. Aj zdravý človek každú noc vyprodukuje niekoľko stoviek mililitrov potu. Tento pot sa potom dostáva do matraca, kde zvyšuje vlhkosť a potenciálne vytvára priaznivé podmienky pre rast a rozmnožovanie mikróbov.

Pri matraci je kľúčové, ako si s touto vlhkosťou poradí. Dobrý matrac nedovolí, aby v ňou vznikli podmienky vhodné pre život mikróbov. Z poslednej vety môžete mať dojem, že o znižovanie vlhkosti sa matrac stará nejako vedome či aktívne.

Pritom o regulácii vlhkosti v matraci rozhoduje len a len jeho vzdušnosť. Vo všeobecnosti tak môžeme povedať, že vzdušný matrac je dobrý.

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny nemožno považovať za vzdušné, keďže pohyb vzduchu v polyuretánovej pene je veľmi obmedzený. Ak sa raz vlhkosť do takéhoto matraca dostane, len pomaly z neho uniká. Vznikajú tak výborného podmienky nielen pre rast, ale aj rozmnožovanie mikróbov.

Problém je v tom, že človek si zlý hygienický stav matraca nemusí všimnúť. Keď už na svojom polyuretánovom matraci zbadáte zelené fľaky, prípade zacítite nepríjemný zápach, je už neskoro. Matrac v takomto stave je už nebezpečný.

Baktérie, roztoče a plesne sa však môžu veselo množiť bez toho, aby vám o tom dali vedieť. Akurát váš organizmus pritom bude trpieť. A nemusíte byť ani človek trpiaci alergiami.

Za vzdušné matrace môžeme považovať všetky pružinové a taštičkové matrace. Pružinové matrace majú jadro tvorené pružinami. Zvyšok je tvorený vzduchom (pri taštičkových matracoch musíte ešte počítať s textilnými obalmi pružín), čo zabezpečuje ľahký pohyb vzduchu.

Ďalšou dobrou voľbou pre hygienické lôžko sú latexové matrace. Tie sú takisto vzdušné, keďže je v nich množstvo dier, ktoré prevzdušňujú latexovú penu. Tento typ matraca je však obľúbený a aj funkčný najmä z iného dôvodu.

Latexová pena má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Baktériám, roztočom a plesniam sa  v prostredí latexovej peny veľmi nedarí. Z tohto dôvodu sa latexové matrace považujú za najvhodnejšie riešenie hygienického lôžka.

Latexová pena sa vyrába z prírodného latexu (zväčša, niektorí výrobcovia pridávajú do prírodného latexu aj latex syntetický, ktorý má vraj zlepšiť úžitkové vlastnosti peny). Latex sa nachádza asi v 15 percentách kvitnúcich rastlín. Našli by ste ho aj v bežnej púpave. Pre priemyselné použitie sa však latex získava z kaučukovníka. Ten sa pestuje v tropických oblastiach Zeme. K nám sa latex dostáva predovšetkým z plantáži Juhovýchodnej Ázie.

...

Ešte predtým, ako začneme písať o ochrane matraca pri jeho používaní, nemôžeme nespomenúť jednu pomerne bežnú súčasť matracov (platí to najmä pri tých kvalitnejších matracoch. Máme na mysli kokosové dosky. Tie sa do matracov dávajú z toho dôvodu, aby zvýšili tvrdosť matraca. Povedzme, že chcete mať jednu stranu tvrdšiu ako druhú. Vyriešite to kokosovou doskou. Tento materiál je obľúbený najmä preto, lebo nijako neznižuje vzdušnosť matraca. Kokosová doska má navyše aj prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, keďže je vyrobená z prírodných kokosových vlákien (a impregnovaná latexom). Kokosové vlákna sa získavajú zo šupky nezrelého kokosového orecha.

Ako ochrániť matrac pred zhoršením hygienickej situácie

Žiadny matrac, ani ten najlepší na svete, vám nevydrží vo výbornom hygienickom stave večne. Z tohto dôvodu má zmysel hovoriť o prirodzenej hygienickej životnosti. Kvalitný matrac sa mení práve z hygienických dôvodov, a nie z mechanických príčin. Hygienická životnosť sa pri rôznych matracoch líši. Približne sa však pohybuje okolo 8 rokov. Výrobcovia kvalitných matracov odporúčajú matrac meniť každých 8 až 10 rokov. Toto však neplatí pre každý matrac. Lacný matrac z polyuretánovej peny má hygienickú životnosť možno 2 či 3 roky.

Hygienickú životnosť matraca je možné predĺžiť, respektíve skrátiť. Všetko záleží od toho, ako sa o matrac staráte.

Matrac je potrebné ochrániť pred rôznymi faktormi. Medzi základné patria faktory ovplyvňujúce život mikróbov. V prvom rade je potrebné zabrániť, aby do matraca prenikala špina a prach. Na tento účel slúži poťah matraca. Poťahy sa pri matracoch vyskytujú v najrôznejších kvalitatívnych úrovniach. Najlacnejšie poťahy poskytujú iba základnú ochranu pred väčšími kúskami špiny. Tie najlepšie poťahy zabránia vnikaniu prachu do matraca a dokonca aj aktívne bojujú proti mikróbom. Predávajú sa poťahy s vláknami striebra či s prírodnými vláknami, ktoré majú prirodzený antimikrobiálny efekt. Samozrejme, že kvalitné poťahy sú niekoľkonásobne drahšie ako tie lacné. Okrem lepších hygienických podmienok však s kvalitou získate aj pohodlnejší spánok.

Pri voľbe poťahu je potrebné prihliadať aj na to, ako ľahko sa s ním manipuluje. Je potrebné počítať s tým, že poťah je potrebné pravidelne prať a zbavovať ho zachytenej špiny. Je teda kľúčové, aby sa poťah dal ľahko dať dole z matraca. Poťah by mal byť odzipsovateľný. Toto je dnes už štandardom aj pri základných matracoch. Veľmi dobré je, ak je možné poťah rozdeliť. Kvalitný poťah z veľkého matraca môže byť totiž priveľký a budete mať problémy ho napchať do práčky. Ak ho rozdelíte na dve časti, budete mať s praním omnoho menej starostí.

Potom poznáme tzv. chrániče matracov. V podstate ide posilnenie obalu matraca na jeho vrchnej strane. Chránič matraca položíte na matrac a uchytíte ho. Uchytenie má každý výrobca riešené trochu inak. Ak dôjde na posteli k nejakej nehode, matrac zostane ochránený. Chrániče matracov sú často vodotesné a neprepúšťajú tak žiadnu vlhkosť. Schopnosť ochrániť matrac pred vlhkosťou majú aj niektoré poťahy. Nikdy však nemôžeme hovoriť o 100-percentnej ochrane pred vlhkosťou. Vždy je dobré, ak matrac dýcha. Matrac s takýmto poťahom je však určite veľkým plus.

Pomáhajte vzdušnosti

Vzdušnosti matraca môžete pomôcť napríklad aj výberom správnej postele. Ideálna posteľ má dobre odvetraný spodok. Tadiaľto môže matrac dýchať a odvádzať prebytočnú vlhkosť. Z tohto pohľadu je matrac s úložným priestorom veľmi zlé (hoci praktické) riešenie.

Starostlivosť o matrac

S matracom to nefunguje tak, že ho po kúpe položíte na posteľ a o 10 rokov odtiaľ vyberiete. O matrac je potrebné sa starať.

O praní poťahu sme tu už písali. Toto je naozaj dôležité. Poťah matraca je hlavnou bariérou medzi okolím a matracom. Dostáva sa do neho mnoho nečistôt. Schopnosť poťah zadržiavať nečistoty klesá zo stupňom znečistenia poťahu. Pokiaľ chcete maximalizovať zadržiavaciu schopnosť poťahu, potrebujete, aby bol vždy čo možno najčistejší. Poťah je potrebné pravidelne prať. A pravidelne neznamená každý rok. Dostať poťah z matraca vskutku nemusí byť jednoduchá záležitosť. Je preto dôležité, aby ste si vybrali matrac, ktorý na toto pamätá. Kľúčové to je najmä vtedy, ak máte 50 kilogramov a limitovanú silu. Veľké a kvalitné matrace vážia desiatky kilogramov a manipulácia s nimi môže byť náročná. Komplikovanosť vyzliekania matraca by vás nemala odradiť.

V ponuke poťahov sú aj špeciálne poťahy, ktoré sú určené na limitovanie počtu mikróbov. Bežné poťahy je možné prať na 40-tich, maximálne 60-tich stupňoch. Existujú však aj poťahy, ktoré operiete aj pri 95 stupňoch, a to bez toho, aby to malo nejaký negatívny vplyv na poťah. Po takomto horúcom praní si môžete byť istí, že to neprežila žiadna baktérie, žiadny roztoč či pleseň.

Matrac je dobré z času na čas otočiť. Buď preklopiť, alebo otočiť. Takto sa z dlhodobého pohľadu rozkladá tlak na matrac na väčšiu plochu. Nejde to však robiť pri všetkých matracoch. Niektoré matrace sú iba jednostranné. Ďalšie matrace síce sú obojstranné – ale každá strana má odlišnú tvrdosť a nie každý vie spať na rozdielne tvrdom lôžku.

Matrac je dobré z času na čas dať z postele preč a trochu ho prevetrať. V ideálnom prípade by to vyzeralo takto: matrac vyzlečiete z poťahu a postavíte ho niekde s priamym slnkom. Slnečné žiarenie zabíja mikróby všetkého druhu. Je to lacné a efektívne. Nehovoriac o tom, že takýmto spôsobom vetráte matrac a zbavujete ho prebytočnej vlhkosti.