Barový pult ako štýlový doplnok

Barový pult ako štýlový doplnok

1. mája 2018 0 Od Martina

Každý z nás má z času na čas chuť kúpiť niečo nové do domácnosti, prípadne niečo zmeniť. Niekedy stačí zmena nábytku, zmena celého štýlu v miestnosti, niekto sa pustí rovno do rekonštrukcie. Štýlový a funkčný doplnok môže byť umiestenie baru do domácností.

Väčšina ľudí, keď premýšľa ako vylepšiť svoje bývanie, vymení základný nábytok ako je gauč, kreslo, konferenčný stolík, knihovňa, či skrinky. Ďalšia skupina nakúpi sošky, obrazy, stojanové lampy či iné doplnky, ktoré práve v tom období letia. Existujú aj iné tipy ako vylepšiť svoje bývanie a dodať mu veľkolepý štýl.

Jednou z možností je barový vozík alebo domáci bar. Barový vozík má výhodu v tom, že keď vás prestane baviť alebo vás ani neosloví, môžete ho dať okamžite preč. Avšak, vybudovanie domáceho baru je síce finančne náročnejšie, no uisťujeme vás, že vás tak rýchlo neomrzí. Okrem klasického podávania nápojov či kokteilov, ho môžete použiť aj na servírovanie jedál, prípadne ako odkladací priestor. Väčšinou ho umiestňujeme na hranici kuchyne s obývačkou ak máme otvorené priestory. Ak nie, umiestňujeme ho priamo do obývačky alebo iného spoločenského priestoru, ktorý slúži na privítanie a posedenie návštev.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Okrem samotného baru, ktorý určite zaujme každého, by sme mali sústrediť pozornosť aj na barové stoličky. Ak máte spomínaný otvorený priestor medzi kuchyňou a obývačkou, ladíme ich už ku vybraným farbám. Aj keď sú praktickým a veľmi zaujímavým doplnkom, sú v vyrábané v mnohých prevedeniach, štýloch, tvaroch, materiáloch, veľkostiach či cenových kategóriách a preto vzniká otázka, ako vybrať správne barové stoličky.

VEĽKOSŤ

Najdôležitejšie je, aby sa na stoličkách dobre  a pohodlne sedelo, čiže aby mala sediaca osoba dostatok miesta na nohy. Na to netreba zabudnúť ani pri návrhu celej barovej zostavy, aby nebol príliš natlačená pri stene, obývačke či kuchyni. Doska barového stola by mala byť od sedadlom barovej stoličky vzdialená 20 až 30 centimetrov. Pre úsporu miesta by sa mala barová stolička zmestiť pod dosku stola, či už má podrúčky alebo nie. Pri výške baru 90 cm, by mala byť výška stoličky 65 až 70 cm. Pri výške 100-110 cm, by mala byť barová stolička vysoká od 70-80 cm.

...

POČET

To záleží od dispozičného riešenia a hlavne vašich požiadaviek. Dostatočný priestor na sedenie zabezpečíme rozostupom medzi stoličkami aspoň 55 cm.

MATERIAL

Ako sme už spomínali, stoličky ladíme s celou miestnosťou. Materiál volíme podľa ich využitia. Ak máte v pláne stoličky používať často na dlhodobé sedenie, odporúčame čalúnený sedák vďaka jeho mäkšiemu prevedeniu. Ak stoličky volíme ako dizajnový doplnok, môžeme použiť stoličky s plastovým alebo dreveným sedákom.

Na stabilitu sedenia má vplyv materiál rámu. Môžeme ho nájsť v chrómovom alebo nerezovom prevedení. Určitú eleganciu nám tiež prinesú drevené barové stoličky.

FUNKCIE BAROVÝCH STOLIČIEK

  • výškové nastavenie,
  • chrbtová opierka
  • opierka na ruky
  • chrbtová opierka

Výškové nastavenie

Otočné/ výškovo nastaviteľné

Ich hlavnou výhodou je univerzálna využiteľnosť. Sú to stoličky na jednej nohe a sú na trhu najrozšírenejšie. Taktiež sa najčastejšie vyskytujú v domácnostiach a vďaka rýchlemu pre nastaveniu sa hodia k rôznym výškam barových pultov.

Na štyroch nohách

Pevné, stabilné s vysokou nosnosťou. Jednoduché a rýchle zhrnutie týchto stoličiek. Najčastejšie ich nájdeme vo verejných podnikoch ako sú reštaurácie či bary.

Chrbtová opierka

  1. stoličky s operadlom ( ideálne na dlhodobé sedenie)
  2. stoličky bez operadla (do menších miestností, ľahko sa schovajú pod barový pult)

Opierky na ruky

Ak sú stoličky s opierkami na ruky, poskytujú perfektné pohodlie a relax. Bez opierok na ruky sú univerzálne stoličky, ktoré umožňujú usadenie rôznych postáv ľudí. Vďaka absencií opierok umožňujú dostatočný priestor na sedenie.