Rôzne typy matracov, rôzne vlastnosti

Rôzne typy matracov, rôzne vlastnosti

10. marca 2018 3 Od Jan

V minulosti to bolo omnoho jednoduchšie. Na výber ste mali jeden či dva typy matracov. Výber bol úzky a tak ste nad ním veľmi rozmýšľať nemuseli, pretože bolo prakticky nemožné spraviť nejakú výraznejšiu chybu.

Dnes je to inak. Doslova diametrálne inak. Na trhu je obrovské množstvo rôznych druhov matracov od najrôznejších výrobcov. Ponuka matracov nie je obmedzená iba na priestory bežného kamenného obchodu. Významnú rolu hrajú internetové obchody, ktoré nie sú obmedzované veľkosťou predajnej plochy. Internetové obchody tak môžu ponúknuť neobmedzené množstvo matracov. Katalóg online obchodov môže obsahovať tisícky položiek, a to všetko bez toho, aby všetky tieto matrace museli mať niekde nakope v jednom sklade.

Pridajte k tomu všetkému ešte marketing, ktorého výsledkom je taký informačný guláš. Namiesto, aby vás výrobcovia o matracoch úprimne informovali, väčšinou vás mätú vyzdvihovaním dobrých vlastnostní svojich výrobkov a zamlčovaní zlých. V takomto prostredí to bežný spotrebiteľ pri kúpe nového matraca naozaj nemá jednoduché.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Cieľom tohto článku je túto situáciu o čosi zjednodušiť. V texte nájdete základný prehľad rôznych druhov matracov.

Základný penový matrac

Penový matrac je najbežnejším typom matraca. Konkrétne máme na mysli matrac vyrobený z polyuretánovej peny. Polyuretánová pena je tá istá pena, akú poznáme zo stavebníctva. Polyuretánová pena, ktorá sa vyrába polymerizáciou uretánu (čo je ropný produkt) nadobúda veľké množstvo podôb a nachádza široké uplatnenie.

Vo svete matracov je cenená najmä jej relatívne nízka cena. Pomocou polyuretánovej peny je možné vyrobiť matrac za pár desiatok eur. Takýto matrac uspokojí základné nároky na matrac. Nebude to však žiadny premiant matracového sveta. Prečo? Hneď sa na to pozrieme.

Asi jedinou výhodou matraca z polyuretánovej peny (PUR matraca) je cena. Možno by sme sem ešte mohli zaradiť nízku hmotnosť, čo je výhodné pri manipulácii s matracom – napríklad pri jeho sťahovaní, prevracaní či snímaní poťahu matraca.

Poďme však k tým nevýhodám. Jednou z podstatných nevýhod matraca vyrobené z polyuretánovej peny je jeho životnosť. V tomto smere tento typ matraca skutočne nevyniká. Matrace z PUR peny sú náchylné na tvorbu preležanín – teda priehlbín na miesto najväčšieho využívania. Na matraci s preležaninami sa síce dá spať, nie je to však veľmi zdravé.

Rýchlosť tvorby preležanín je závislé od kvality použitej peny. Tá najmenej kvalitná vytvára preležaniny už po 2 či 3 rokoch. Bežne by vám mal matrac vydržať až 8 až 10 rokov. 3 roky je preto primálo. Takýto matrac je potom trikrát drahší.

Oveľa väčším problém matracov z PUR peny je však ich hygienickosť. Hygienický matrac je taký matrac, ktorý zabezpečí zdravé prostredie na spánok z pohľadu mikroorganizmov. Problémom polyuretánu je to, že tento materiál nie je práve najvzdušnejší. Vzdušnosť matraca je dôležitá na to, aby sa v matraci nehromadia vlhkosť, ktorá praje rastu a rozmnožovaniu mikróbov. Vlhkosť sa do matraca dostáva ľudským potom.

...

Matrac z polyuretánovej peny navyše nie je ortopedický. Nemôžete tak od neho očakávať, že bude prospievať zdraviu vášho chrbta či chrbtice.

Matrace z vylepšenej polyuretánovej peny

Medzi obľúbené matrace patria aj tieto. Stále sú lacné, ale ponúkajú lepšie úžitkové vlastnosti ako bežné matrace z PUR peny. PUR pena sa vylepšuje pridávaním rôznych látok pri jej výrobe. Zlepšená je najmä životnosť. So vzdušnosťou to omnoho lepšie nie je. To isté platí aj pre ortopedickosť.

Pamäťová pena

Pamäťová pena je vo svojom základe polyuretánová pena. Jej úžitkové vlastnosti ju však stavanú na osobitú úroveň. Materiál vyvinula americká vesmírna agentúra NASA v 60-tych rokoch minulého storočia. Pamäťová pena má dlhú životnosť a dobré ortopedické vlastnosti. Je príjemná na dotyk a takmer dokonale sa prispôsobí vášmu telu.

Matrace z latexovej peny

Latexové matrace sú takisto vyrobené z peny. Latexová pena má však výrazne odlišné vlastnosti ako pena polyuretánová. Latexová pena je zväčša prírodný materiál. Ako surovina sa používa latex, ktorý sa získava z kaučukovníkov, ktoré sa vo veľkom pestujú predovšetkým v Juhovýchodnej Ázii. Rastliny využívajú latex v rámci svojho imunitného systému. Latex ich chráni pred mikróbmi. Latex si tieto antimikrobiálne vlastnosti zachováva aj po priemyselnom spracovaní.

Latexový matrac má výborné hygienické vlastnosti. Tento druh matraca sa tak odporúča všetkým ľuďom, ktorí trpia alergiami voči roztočom a ďalším mikróbom.

Latexový matrac sa môže pochváliť aj výbornými ortopedickými vlastnosťami.

Klasické pružinové matrace

Výhodou klasického pružinového matraca je jeho nízka cena. Ďalším plusom je vysoká vzdušnosť matraca, keďže jadro je takmer výlučne tvorené vzduchom. pružinový matrac je tak z pohľadu hygieny výbornou voľbou. Nevýhodou klasického pružinového matraca je absencia významných ortopedických vlastností.

Taštičkové matrace

Ak chcete mať doma ortopedický matrac, tak najlepšie je siahnuť po taštičkovom matraci, čo je typ pružinového matraca. Na rozdiel od klasického pružinového matraca sú v tomto type matraca inak organizované pružiny. Každá jedna pružina je nezávislá – zabalená do textilného vrecúška. Pružiny tak dokážu verne kopírovať nerovnosti ľudského tela –  a toto je podstata ortopedickosti matraca.

Ako všetky pružinové matrace, aj taštičkové sú z pohľadu hygieny dobrou voľbou. Jadro je tvorené najmä vzduchom.

Povrchové vrstvy pružinových matracov sú zväčša penové. Najlepšou voľbou je jednoznačne latexové pena. Jej pozitíva sme už v tomto článku spomenuli.