Kombinácie materiálov v matracoch

Kombinácie materiálov v matracoch

12. marca 2018 2 Od Jan

Aj na tomto webe sme už viackrát písali o materiáloch používaných v matracoch. Zväčša šlo o prehľad rôznych typov matracov na základe použitého materiálu. Penové matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Matrace z pamäťovej peny, matrace z latexovej peny či pružinového matrace. Peny syntetického pôvodu, peny prírodného pôvodu, oceľový drôt. Takéto rozdelenie je pre pochopenie vlastností matraca veľmi užitočné, avšak v praxi je to trochu inak. Každý matrac je vyrobený z kombinácie rôznych  materiálov. V niektorých prípadoch ide o nevyhnutnosť, v iných o voľbu. Pri kúpe nového matraca je potrebné odlíšiť najmä túto druhú možnosť a vybrať si tú najlepšiu kombináciu materiálov.

Penové matrace

Začnime pri základných penových matracoch z polyuretánovej peny. Polyuretánová pena je najbežnejším materiálom vo svete matracov. Vyrába sa polymerizáciou uretánu, čo je ropný produkt. Kvalita polyuretánovej peny je do veľkej miery určená jej hustotou. Čím je pena hustejšia, tým je pre spánok lepšia. Tým však na jej výrobu výrobca musí minúť viac materiálu. Preto sú kvalitnejšie matrace z PUR peny logicky drahšie.

Na trhu sa objavujú aj rôzne vylepšenia polyuretánovej peny. Pri jej výrobe sa do materiálu vháňajú rôzne plyny, či pridávajú ďalšie chemické látky. Výsledkom je dlhšia životnosť a ďalšie zlepšené úžitkové vlastnosti.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ku každému penovému matracu patrí aj poťah. Materiálom poťahov sa v tomto článku nebudeme nijako špeciálne venovať. Výber poťahu je však dôležitý, pretože poťah je základnou bariérou medzi matracom a okolím. Ovplyvňuje tak vstup mikróbov do matracu, čistotu a ďalšie parametre.

Väčšina penových matracov je vyrobených z jedného materiálu. Veľmi obľúbené sú aj tzv. sendvičové matrace, kedy dochádza ku kombinácii rôznych druhov polyuretánovej peny (a aj iných pien, o tom však neskôr).

Pri matracoch sa často výrobcovia snažia vytvoriť dve strany s rôznymi úrovňami tvrdosti. Napríklad jedna strana bude mať tvrdosť 5 (tvrdý matrac – na päťstupňovej stupnici tvrdosti) a druhá strana tvrdosť 3 (stredná tvrdosť). Obojstranný matrac s rôznymi tvrdosťami možno využívať v rôznych situáciách – napríklad si môžete matrac otočiť na tvrdšiu stranu vtedy, keď sa domov vrátite viac unavený ako bežne. Prípade matrac môžu používať viacerí ľudia a takto si prispôsobovať jeho tvrdosť.

...

Výrobcovia vedia ovplyvniť tvrdosť polyuretánovej peny veľmi jednoducho. Takisto nie je problém zlepiť dve penové dosky. Z pohľadu spotrebiteľa je však dôležité, akým spôsobom sú tieto dve (prípadne viacero) vrstvy zlepené. Peny sa lepia lepidlom a lepidlá zvyčajne nie sú práve najzdravšie materiály. Pri lacných matracoch môžete očakávať, že takéto lepidlá budú po celú dĺžku svojho života uvoľňovať nebezpečné látky. Výrobcovia kvalitných matracov používajú lepidlá, ktoré nie sú založené na organických rozpúšťadlách, respektíve sú oveľa vhodnejšie do prostredia, kde človek trávi tretinu bežného dňa.

Pri penových matracoch sa často stretnete aj s troma vrstvami – dve povrchové vrstvy a stredová vrstva. Stredová vrstva je zvyčajne oveľa tvrdšia a celkovo má inú štruktúru. Robí sa to často z toho dôvodu, aby sa zvýšila vzdušnosť jadra matraca, čo má pozitívny vplyv na hygienickosť.

Sendvičové matrace

Pri sendvičových matracoch sa často používa aj ďalší materiál, ktorého jedinou úlohou je zvýšiť tvrdosť matraca. Tento materiál sa nazýva kokosová doska. Kokosové dosky sa vyrábajú z kokosového vlákna. To sa získava zo zelených šupiek kokosových orechov. Kokosové vlákno má niekoľko pozitívnych vlastností. V prvom rade má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. kokosová doska je navyše veľmi vzdušná. Obe tieto vlastnosti prispievajú k tomu k hygienickosti matraca. Hlavnou úlohou kokosovej dosky v matraci je však jeho spevnenie. Ak chce výrobca matracu spraviť jednu stranu tvrdšou, a to bez toho, aby negatívne ovplyvnil jeho vzdušnosť, použije práve kokosovú dosku.

Nevýhodou kokosovej dosky je jej krehkosť, čo vyplýva z vlastností kokosového vlákna. Tento problém sa riešiť impregnáciou kokosovej dosky. Robí sa to pomocou latexu, ktorý jej dodá pružnosť. Kvalitná kokosová doska tak potom vydrží pomerne dlho. Pri výrobe nekvalitnej kokosovej dosky sa šetrí práve na latexe. Výsledkom je, že po pár rokoch sa začne štruktúra kokosovej dosky ničiť, čo má negatívny dopad na celý matrac.

Latexové matrace

Kokosové dosky sa dávajú skôr do kvalitnejších matracov. Nájdete ich v matracoch z latexovej peny. Latexová pena je špičkový materiál prírodného pôvodu. Latex sa získava z kaučukovníka, ktorý sa pestuje na plantážach. Latex je súčasťou imunitného systému rastlín – chráni ich pre mikróbmi. Veľkým plus je fakt, že latex si tieto antimikrobiálne vlastnosti zachováva aj po priemyselnom spracovaní. Latexový matrac je výbornou voľbou je ľudí trpiacimi alergiami na roztoče. Latexová pena v kombinácii s kokosovou doskou je takmer ideálnou voľbou z pohľadu hygieny matracov.

Latexovú penu a rovnako aj kokosovú dosku často nájdete aj pružinových matracoch. Pružinové matrace sa bez povrchových vrstiev nezaobídu. Priamo na pružinách by nebolo veľmi pohodlné spať. Preto sa na povrch lepia peny. Ak ide o lacnejší pružinový matrac, tak na povrchu zvyčajne nájdete bežné polyuretánové peny. Tie lepšie pružinové matrace využívajú latexovú alebo pamäťovú penu. Kokosová doska tu opäť slúži na zvýšenie tvrdosti matraca. Aj pružinové matrace sa vyrábajú aj v obojstrannej verzii s rôznou tvrdsťou.