Aký matrac so sebou zobrať na dovolenku?

Aký matrac so sebou zobrať na dovolenku?

24. apríla 2018 0 Od Jan

Pomaly (ale isto) sa nám blíži čas, kedy sa začneme poberať na výlety a dovolenky. Na tie sa môžete vydať kedykoľvek počas roka, v letných mesiacoch je to tak nejako najprirodzenejšie. Väčšinu ľudí to láka k moru. Bežné sú však aj dovolenky do hôr, k jazerám či k iným prírodným či kultúrnym lákadlám.

Za normálnych okolností otázku matraca  pred odjazdom z domu riešiť nemusíte. O váš spánok sa postará hotel, alebo ďalšie ubytovacie zariadenie. Toto všetko však platí iba v prípade, ak s ubytovaním v bežných zariadeniach počítate. Čo však v prípade, že chcete tráviť dovolenku v stane? Prípadne idete s partiou na nejakú chatu, kde dopredu viete, že nie je dostatok lôžok a váš kvalitný domáci matrac si so sebou nezbalíte?

Stany sa využívajú najmä pri turistike. Ak sa vyberiete do hôr s batohom na pleci, tak v tomto batohu si musíte nosiť aj svoj prechodný domov – teda stan. Ak chcete v stane spať v akom-takom pohodlí, tak budete musieť myslieť aj na to, na čom budete spať. Samozrejme, že to ide aj bez akéhokoľvek podkladu. Verte však tomu, že takáto noc by nebola veľmi príjemná. A hlavne načo sa takto uskromňovať, keď dnes existuje množstvo zaujímavých a aj ľahkých (kto chce mať na chrbte veľkú váhu) riešení.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Stany sú obľúbeným ubytovaním aj pre ľudí, čo radi kempujú. Stan sa naloží do auta a vyrazí sa. Na rozdiel od klasickej turistiky tu nie ste veľmi obmedzovaný vašou schopnosťou odniesť náklad na pleciach. Aj do malého automobilu sa zmestí toho naozaj dosť. A prirodzene očakávame, že pri autokempingu nebudeme toho pohodlia obetovať až tak veľa.

Do stanov sa chodí aj k moru, keďže takáto forma ubytovania dovolenku spraví cenovo dostupnou. A pri relaxe pri mori nechceme v po nociach bojovať s boľavým chrbtom ako dôsledkom nekvalitného spánku a nepohodlného matraca.

Matrace do batohu

Čisto teoreticky si so sebou môžete zobrať aj matrac, na ktorom bežne spávate. Bolo by to však nielen nepohodlné, navyše by ste vyzerali na turistickom chodníku ako vyšinutý blázon.

Pri turistike záleží najmä na tom, aby podložka na spánok bola ľahká a podľa možnosti a malá. Tradične sa na tento účel využívajú karimatky, ktoré sa vyrábajú z tvrdej peny. Takáto karimatka je cca 1 cm hrubá a skladuje sa rolovaním. Objemovo to síce nie je ideál – hmotnosť je však zanedbateľná.

...

Posledným trendom sú však tzv. nafukovačky, alebo nafukovacie karimatky. Tento typ podložky rieši aj problém objemu. Kým v bežnej pene je vzduch natrvalo uzavretý, do nafukovačky ho vženiete iba vtedy, keď to potrebujete. Väčšina nafukovacích karimatiek je samonafukovacích. Pred spánkom tak karimatku nemusíte prácne nafukovať. Nafúkne sa sama. Nie je to však úplný ideál. Nafukovačka sa totiž sama nevyfúkne. Našťastie sa tak stane, keď ju budete rolovať.

Čo sa zmestí do auta

Pokiaľ máte namiesto pliec auto, tak máte omnoho širšie možnosti. Ak máte dostatočne veľké auto, tak môžete so sebou zobrať aj klasický matrac. Nie je to však optimálne.

Najlepšie, čo môžete pre svoje pohodlia počas spánku spraviť, je zobrať so sebou skladací alebo rolovací matrac. Skladací matrac sa až tak veľa od klasického nelíši. Je vyrobený z peny. Na pružinové matrace treba zabudnúť. Podstatný rozdiel medzi mobilnými matracmi a tými klasickými je v ich hrúbke. Kým v spálni sa považuje za štandard minimálne tých 14 cm, pri spánku v stane je to zbytočný luxus. Keby ste chceli zrolovať matrac hrubý 14 cm, tak by ste sa narobili viac ako dosť – ak by sa vám rolovanie vôbec podarilo.

Rolovacie alebo skladacie matrace sú výrazne tenšie. Štyri až šesť centimetrov je asi najbežnejšia hrúbka. Z pohľadu zdravia to samozrejme nie je dobré. Na takto tenkom matraci by ste nikdy nemali spávať dlhodobo. Ak si však na ňom poležíte niekoľko dní raz či dvakrát do roka, žiadny trvalých následkov sa obávať nemusíte. Samozrejme, že za predpokladu, že netrpíte naozaj vážnymi zdravotnými problémami.

Ďalšou veľmi obľúbenou možnosťou sú nafukovacie matrace. Opäť môžeme hovoriť o nafukovačkách. Na rozdiel od tých turistických však ide o omnoho pohodlnejšie verzie. Kvalitná nafukovačka dokáže poskytnúť podmienky veľmi podobné klasickému matracu. Veľkou výhodou je, že nafukovací matrac vo svojej vyfúknutej podobe zaberá minimum priestoru a zobrať ho do auta je ten najmenší problém.

Ako je to však s nafukovaním? Nafukovacie matrace určite nemajú funkciu samonafokovania, ako tomu je pri turistických nafukovačkách. Dôvod je prostý – do nafukovacieho matraca potrebujete dostať mnohonásobne viac vzduchu. Na toto budete potrebovať nafukovacie zariadenie, pumpu. Ak je pumpa mechanická a vzduch do matraca vháňate šliapaním, tak sa hovorí o žabe. Potom existujú aj rôzne elektrické pumpy.

Nafukovací matrac sa dá nafúkať aj ústami, teda rovnako, akoby ste nafukovali balónik. Ten spôsob plnenia nafukovačky sa však neodporúča, pretože predstavuje pre človeka riziko. Do takéhoto dobrodružstva by ste sa mali pustiť iba v prípade, že ste v 100-percentnom zdravotnom stave. V opačnom prípade by ste si mohli privodiť nečakané zdravotné problémy.