Prečo si kúpiť práve latexový matrac?

Prečo si kúpiť práve latexový matrac?

2. apríla 2018 2 Od Jan

Pri kúpe nového matraca máte dnes široké možnosti. Okrem bežných penových matracov si môžete vybrať aj z pružinových či latexových matracov. V tomto článku sa budeme práve latexovým matracom.

A aby to nebolo celé iba o teórii, budeme písať o konkrétnom matraci a budeme písať o konkrétnych výhodách tohto typu matraca.

Zvoleným modelom je matrac od spoločnosti Vegas s obchodným označením Ecolatex L6.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Výhody latexových matracov

Latexové matrace často nájdete v nemocniciach. Nie je to žiadna náhoda. Vedenie nemocnice siahlo po tomto type matraca zo špecifického dôvodu. To isté platí aj pri alergikoch. Tí si nekupujú latexové matrace náhodne, ale z jedného konkrétneho dôvodu.

Latexové matrace sú vynikajúce hygienické matrace. Čo to ale ten hygienický matrac v skutočnosti je? Čo je to hygiena?

Ak sa spomenie hygienický matrac, tak väčšinu ľudí napadne čistý matrac. Ono je to viac-menej aj pravda, aj keď termín hygienický nie je synonymom výrazu čistý.

Aby matrac slúžil svojmu účelu (zabezpečoval kvalitný spánok), je potrebné, aby bol nielen čistý, ale aj bez nadmerného výskytu mikróbov. Schválne píšeme nadmerného a nehovoríme o matraci bez mikróbov. Ono totiž v každom matraci sa nachádzajú milióny mikróbov. Rovnako tomu je aj všade navôkol. Naše telo je toto prispôsobené a bez problémov sa s tým vyrovná.

Problém nastáva vtedy, ak sa baktérie, roztoče a plesne premnožia. Potom sú nadmernou záťažou aj pre úplne zdravého človeka.

Ako dochádza k premnoženiu mikróbov v matraci? Jednoducho. Mikróby potrebujú na svoj spokojný život teplo, potravu a vlhkosť. Teplo majú od vás a potravu tiež. Živia sa organickým materiálom nachádzajúcim sa v prachu. Kľúčová je vlhkosť. Tá sa do matraca dostáva potom. Dobrý matrac by sa mal postarať o to, aby táto vlhkosť nezostala v matraci dlho. Dobrý matrac je teda vzdušný a dokáže vlhkosť odvetrať do okolia.

Toto dokáže aj latexový matrac, ktorý je vďaka výraznej perforácii schopný dostať vlhkosť do okolia. Hygienickosť latexového matraca však neväzí vo vzdušnosti. Latexový matrac si dokáže s mikróbmi poradiť aj iným spôsobom.

Latexové matrace sa vyrábajú z latexu, ktorý sa prevažne získava prírodnou cestou. Latex je zväčša biela tekutina, ktorú si tvorí podstatná časť kvitnúcich rastlín. Ekonomicky je však na získavanie latexu najlepšou voľbou kaučukovník. Pestuje sa v trópoch a k nám sa dováža až latex, ktorý sa tu priemyselne spracuje. Latex rastliny využívajú vo svojom imunitnom systéme. Pokojne môžeme povedať, že latex sú biele krvinky rastlín. Vďaka nemu dokážu zabrániť infekcii prichádzajúce z okolitého prostredia.

...

Kľúčové je, že latex si svoje antimikrobiálne vlastnosti zachováva aj po priemyselnom spracovaní – po vulkanizácii. Jeho antimikrobiálne vlastnosti tak môžeme využívať aj v spálni

Matrac Ecolatex L6 je vyrobený výhradne z prírodného latexu. Mnohí výrobcovia však do prírodného latexu pridávajú aj časť latexu syntetického, aby vraj vylepšili úžitkové vlastnosti latexovej peny. Často sa to však deje za účelom zníženia nákladov na výrobu.

Zloženie matraca Ecolatex L6

Matrac Ecolatex L6 sa skladá z troch 5-centimetrových vrstiev latexu. Každá z týchto dosiek má hustotu 70 kilogramov na meter kubický. Hustota peny je hlavným indikátorom kvality. Čím je hustota vyššia, tým lepšie. Za ďalší indikátor kvality môžete považovať výrobcu. Latexová pena v tomto matrace pochádza od belgickej spoločnosti Artillat

Prečo sú v tomto matraci použité tri vrstvy peny? Nestačila jedna? Tri vrstvy sú tu preto, aby medzi ne mohol výrobca vložiť kokosové dosky. Kokosové dosky sa v matracoch používajú na to, aby zvýšili tvrdosť. Matrac Ecolatex L6 má tvrdosť 4 (na 5-stupňovej stupnici tvrdosti), teda je stredne tvrdý.

Navyše kokosové dosky majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a sú extrémne vzdušné. kokosové dosky sa vyrábajú z kokosového vlákna, ktoré sa získava zo šupiek nezrelých kokosových orechov.

V matraci Ecolatex L6 nájdete 2 kokosové dosky, ktoré sú impregnované v latexovom mlieku. Kvalitná impregnácia je dôležitá – inak by bola kokosová doska drobivá a zbytočne by znížila životnosť celého matraca. Aj pri kokosovej doske sa udáva hustota a má význam, hoci nie je taká dôležitá ako kvalita impregnácia. Kokosová doska použitá v tomto matraci má hustotu 100 kilogramov na meter kubický.

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou každého matraca je poťah. Poťah je veľmi dôležitý, keďže tvorí hlavnú bariéru medzi okolím a matracom. Je to práve poťah, ktorý do veľkej miery rozhoduje o tom, koľko nečistoty sa dostane do matraca.

Matrac Ecolatex L6 je opatrený poťahom s označením Lyocell vital. Tento obchodný názov vám však nič nepovie. Treba sa začítať do parametrov poťahu, kde dozviete, že je vyrobený z prírodných vlákien kapoku a viskózy. V oboch prípadoch by malo ísť o výhodu, keďže oba materiály by mali mať antimikrobiálne účinky.

Celý matrac sa tak skladá z prírodných materiálov. Nájdete tu latex, kokosové, kapokové a viskózne vlákno. Všetky tieto materiály by mali mať prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Celý matrac by tak mala mať špičkové hygienické parametre a je ideálnou voľbou pre ľudí, čo potrebujú spať na zdravom matraci.