Kupujete posteľ? Pomôžeme vám s výberom tej správnej (časť 1.)

Kupujete posteľ? Pomôžeme vám s výberom tej správnej (časť 1.)

29. mája 2019 0 Od Martina

Výber postele patrí medzi rozhodovania, ktoré ovplyvnia váš spánok. Preto je dôležité vybrať správnu posteľ, na ktorej sa telo počas spánku zrelaxuje a vy sa zobudíte oddýchnutý. Podľa čoho posteľ vyberať, aby mala správnu výšku alebo šírku?

Pre koho je posteľ určená?

Postele sa predávajú v rôznych cenových kategóriách, preto je dobré vedieť už od začiatku kam posteľ umiestnime. Je rozdiel, či hľadáme lacné postele na chatu či občasné prespanie návštevy, ktoré majú nižšiu životnosť alebo sa bude jednať o dennodenne využívaného pomocníka vo vašej spálni. Vtedy by sme mali voliť posteľ z kvalitných materiálov, ktoré majú síce vyššiu obstarávaciu cenu, avšak ich životnosť je taktiež dlhšia.

Ďalej postele podľa účelu rozdeľujeme na postele:

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
  •  pre batoľatá (bábätká) resp. detské postieľky
  • pre školákov a teenegerov alebo tiež postele pre deti
  • Pre seniorov

Detské postieľky

Ak dieťa spí, všetci v rodine sú šťastný. Práve preto je dobré dopriať deťom kvalitný a ničím nerušený spánok. Postieľka je pre dieťa miestom, kde by sa malo cítiť príjemne a  bezpečne. Vyberáme postieľky s kvalitnou konštrukciou a oblými hranami. Obľúbené sú drevené postieľky vyrobené z tvrdého a odolného bukového dreva, na ktorom nevznikajú triesky ani zárezy. Keďže príde obdobie, kedy bude dieťa všetko ochutnávať, farba postieľky by nemala obsahovať olovo či iné škodlivé látky.

Svoju úlohu zohráva aj matrac na ktorom dieťa spí. Detská chrbtica sa neustále vyvíja preto deti od 0 do 4 rokov potrebujú špeciálny matrac. Detský matrac by mal mať antibakteriálne a antialergické vlastnosti, mal by byť vyrobený zo studenej peny alebo latexu. Môžu obsahovať aj kokosovú dosku. Studená pena lepšie drží tvar, je odolnejšia, pružnejšia a má dlhú životnosť.

V žiadnom prípade nekupujeme matrace z PUR peny či iných mäkkých pien, pretože sa jedná o riedky materiál s nízkymi ortopedickými vlastnosťami.

Postele pre deti

Pre deti do 12 rokov nie sú vhodné matrace s pamäťovou penou. Deti potrebujú tvrdší podklad pre správny vývin a pamäťová pena má opačný efekt. Telo dieťaťa sa do peny „ponorí“. Matrace s pamäťovou penou môžeme kupovať starším deťom, avšak vrstva peny by nemala byť väčšia ako 2 centimetre.

...

Čo sa týka postele, môžeme kupovať normálne „dospelácke“ postele, ktoré deťom vydržia počas celého dospievania. Aby vydržali, musia byť samozrejme vyrobené z kvalitných materiálov.

Postele pre seniorov

Či už vyberáte posteľ pre seba alebo vašich rodičov, je dobré si uvedomiť, že posteľ by mala byť vyššia ako bežné postele. Je to z toho dôvodu, aby sa vám či vašim blízkym pohodlne vstávalo alebo sadalo. Ideálna výška hornej časti postele by mala byť niekde medzi výškou kolien a zadkom.

V prípade, že sa jedná o ležiacu osobu alebo osoby s nadváhou je vhodné voliť postele s vyššou nosnosťou.

Správna veľkosť postele

Veľkosť postele býva väčšinou limitovaná priestorom, kde bude posteľ umiestnená. Ak kúpite väčšiu posteľ ako je potrebné, budete mať viac miesta na spanie, avšak ak kúpite menšiu posteľ, budete z nej nervózny.

Šírka postele

Ak sa jedná o manželskú posteľ, mala by byť široká 180×200 cm alebo v prípade menšieho priestoru pre posteľ 160×200 cm. Dôležité je aby ste nekupovali jeden veľký matrac ale dva samostatné. Každý z partnerov má iné nároky na lôžko a keďže sa matrace svojimi vlastnosťami odlišujú, každý si môže vybrať podľa svojich požiadaviek. Ďalšia výhoda oddelených matracov je tá, že sa s nimi lepšie manipuluje či už v prípade ich otáčania, vysávania alebo prevozu.

Šírka jednolôžka by mala byť minimálne 90 cm. Pre lepší komfort môžete zvoliť posteľ s šírkou 120 cm, prípadne ak počítate s príležitostným prespaním druhej osoby môžete zvoliť posteľ so šírkou 140 cm. Pri výbere si dajte pozor a hľadajte podľa rozmerov spacej plochy a nie podľa rozmeru posteľného rámu.

Dĺžka postele

Pri dĺžke berieme ohľad na vyššieho partnera, ktorý bude na posteli spať. Aby mal v posteli dostatok miesta, ku výške postavy pripočítajte približne 25 cm. Štandardné dĺžky postele sú 200 cm, avšak ak je potrebné, na trhu existujú aj postele s dĺžkou 210 alebo 220 cm.

Výška postele

 V súčasnosti existujú rôzne trendy, ako napríklad matrac položený tesne nad zemou či dokonca na zemi. To však nie je dobré riešenie vzhľadom na vetranie matraca. Lôžko by malo byť vo výške 40 až 50 cm nad zemou. V prípade starších osôb sa jedná o výšku 50 až 65 cm. Výška matraca sa dá ovplyvniť výškou roštu, pretože niektoré rošty sa dajú nastaviť.

V prípade, že vás zaujímajú aj informácie ohľadom materiálov, z ktorých sú postele vyrobené, prečítajte si náš ďalší článok Kupujete posteľ? Pomôžeme vám s výberom tej správnej (časť 2.)