Kupujete posteľ? Pomôžeme vám s výberom tej správnej (časť 2.)

Kupujete posteľ? Pomôžeme vám s výberom tej správnej (časť 2.)

29. mája 2019 1 Od Martina

V predchádzajúcom článku sme sa venovali výberu postele z hľadiska osoby, ktorá na nej bude spať. Dnes sa budeme venovať materiálom, z ktorých sú postele vyrobené. Aké postele sú najlepšie a na čo si treba pri jej výbere dávať pozor?

Materiál postele

Materiál z ktorého sa posteľ skladá, by mal najviac ovplyvňovať jej cenu. Čím kvalitnejší bude materiál, tým vyššia bude jej cena avšak, tým dlhšia by mala byť aj jej životnosť. Samozrejme to platí aj v opačnom prípade, že ak bude materiál menej kvalitný a posteľ bude lacná, nemôžeme od nej očakávať dlhú životnosť.

Poznáme niekoľko materiálov, z ktorých sa postele skladajú:

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
  • Drevené postele
  • Postele z lamina
  • Kované postele
  • Čalúnene postele (kožené alebo látkové)

Drevené postele

Sú stále obľúbenejšie. Už v minulosti sa na výrobu postelí používalo drevo a tak je tomu aj dodnes. Jedná sa o dobre spracovateľný a kvalitný materiál, ktorý na človek pôsobí priaznivo. Avšak nie je drevo ako drevo, preto sú aj ceny a vlastnosti postelí rozdielne.

Postele z mäkkého dreva ( borovica, smrek…) patria medzi cenovo dostupné. Avšak, keďže sa jedná o mäkké drevo, môže dôjsť k rýchlejšiemu opotrebeniu alebo zničeniu. Ich životnosť môžeme predĺžiť povrchovou úpravou, ako je napríklad lak alebo pravidelná starostlivosť v podobe voskovania, avšak veľa záleží aj na spracovaní postele. Tieto postele sú obľúbené najmä do detských izieb alebo na chaty.

Postele z tvrdého dreva, ako je napríklad buk, dub, jaseň, orech či višňa, bývajú pevné a stabilné. Vďaka vyššej tvrdosti sa minimalizuje mechanické poškodenie povrchu. Majú vyššiu životnosť, avšak ich cena býva vyššia.

Postele z masívu patria medzi najdrahšie. Avšak, vďaka kvalitnému prevedeniu vydržia aj celé generácie. Hodia sa do všetkých interiérov, či už moderných, klasických domácností či rustikálneho štýlu. Hlavne v súčasnosti, kedy je trendom používať drevené prvky, sú najvyhľadávanejšie.

Pri kúpe masívnej postele odporúčame vybrať konštrukciu na nožičkách bez úložného priestoru. Je to z toho dôvodu, aby bolo lôžko dobre vetrané a aby sa pod posteľou nehromadil prach

...

Postele z lamina

V tomto prípade sa jedná o drevotriesku, ktorá je zalaminátovaná fóliou s motívom dreva alebo iným dizajnom. Výhodou týchto postelí je moderný dizajn a cenová dostupnosť. Veľkou nevýhodou môže byť stabilita postele a jej životnosť.

Ak sa už rozhodnete pre postele z drevotriesky, vyberajte skôr zo silnejších typov, hrubých aspoň 32-36 mm. Zamerajte sa na bočnice, stredové podpery a rohové spoje. V prípade najlacnejších variant je drevotrieska potiahnutá dezénovým papierom namiesto fólie. Tento povrch sa veľmi rýchlo opotrebuje a začne sa odliepať. Nepriaznivo naň vplýva aj vlhkosť.

Kované postele

Ak sa jedná o posteľ, ktorú vyrábal ručne kováč, takáto posteľ vydrží tak ako aj masívne postele, celé generácie. Okrem jedinečného vzhľadu dostanete aj zaručenú kvalitu spojov a tým pádom posteľ nebude vŕzgať ani po čase používania.

Ak sa však jedná o postele, ktoré nájdeme v predajniach s nábytkom jedná sa o kovové postele. Tie sa vyrábajú z profilovaných plechov a dutých trubiek, vďaka čomu majú nižšiu hmotnosť ako kované postele. Pri kúpe kovovej postele si treba dávať pozor na pevnosť materiálu a kvalitu spojov.

Čalúnené postele

Konštrukcia lôžka a čelo postele sú potiahnuté textíliou, koženkou alebo kožou. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch a rozmeroch. Ich súčasťou často býva aj úložný priestor alebo „vstavaný matrac“. Ako sme už spomínali, úložný priestor nie je vhodný z hľadiska vetrania matraca a ak by sme si mali vybrať čalúnenú posteľ, tak len takú, kde je matrac samostatne a je možné ho časom vymeniť.

Ich výhodou je rozmanitosť použitých látok, avšak z hľadiska údržby sú náročnejšie a preto sa neodporúčajú pre alergikov.

Na čo si dávať pri výbere postele pozor?

V prvom rade je dôležité hľadieť na pevnosť, ktorú ovplyvňuje kvalita použitých materiálov a pevnosť použitých spojov. Čím kvalitnejší bude použitý materiál, tým dlhšia bude životnosť postele.

Vzdušnosť je tiež jedným z dôležitých faktorov. Slabá vzdušnosť ovplyvňuje hygienu matraca a kvalitu spania. Počas spánku sa človek potí a preto je dôležité túto vlhkosť dobre odvetrať. Počas spánku môže človek vypotiť až 1,5l potu. Približne 40% sa odparí avšak ostatok ide práve do matraca. Aby bola posteľ dobre odvetraná, zvoľte posteľ ktorá bude umiestnená na nožičkách a bez úložného priestoru.