Lacné a efektívne paletové postele

Lacné a efektívne paletové postele

19. septembra 2019 0 Od Martina

Paletové postele sú obľúbené najmä pre ich originalitu. Šikovný kutil si môže paletovú posteľ vyrobiť aj doma a okrem dobrého pocitu, že si človek vyrobí niečo vlastné, môže dokonca aj ušetriť nemalé peniaze.

Čo je to paleta a kde sa dá kúpiť

Palety sa používajú najmä v doprave, na bezpečné premiestňovanie tovaru,  z jedného miesta na druhé. S tovarom naloženým na palete sa vďaka otvorom na palete veľmi dobre manipuluje s vysokozdvižným alebo nízkozdvižným vozíkom, čo celú prácu urýchľuje. Tovar sa nemusí prekladať ručne po jednom ks, ale premiestni sa rovno niekoľko kusov.  Existuje niekoľko rôznych rozmerov paliet, no najpopulárnejšie sú tzv. europalety s rozmermi 120 x 80 x 14,4 cm.

Europalety sú obľúbené aj z toho dôvodu, že pri ich výrobe sú použité kvalitnejšie materiály. Výber rozmeru palety v doprave závisí najmä od toho, aby bol priestor kamiónu alebo iného dopravného prostriedku naplnený čo najviac.  Hmotnosť jednej palety sa pohybuje medzi 20 až 24 kg, a je možné ju zaťažiť s úložnou plochou 0,96 m2 až 1500 kg . Dôležité je povedať, že palety sú vyrobené z dreva, preto sú obľúbené pri výrobe nábytku do domácnosti. Používajú sa aj plastové palety, avšak tie na výrobu postele nie sú vhodné.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Palety na výrobu postele sa dajú kúpiť vo výkupe alebo nové. Ich cena sa pohybuje od 8-10€ za kus a líši sa od toho, či je paleta  opracovaná, poškodená alebo nová. Palety, ktoré chceme použiť na výrobu nábytku musia mať označenie HT, ktoré potvrdzuje, že paleta je zdravotne nezávadná a ošetrená proti parazitom.

Aké majú výhody postele z paliet?

Jednou z výhod je nižšia obstarávacia cena v porovnaní s novou kvalitnou posteľou. Lacné kovové postele začínajú zakrátko vŕzgať a to isté platí aj pri lacných drevených posteliach z mäkkého dreva. Najmä ak sa človek sťahuje do nezariadeného bytu a nemá financie navyše, môže si tak lacno dopriať pevnú drevenú nevŕzgajúcu posteľ.

...

Druhá výhoda je tá, že paletová posteľ sa dá vyhotoviť v rôznych prevedeniach, farbách alebo veľkostiach. Všetko závisí na priestore a vašej fantázií. Nemusíte sa prispôsobovať veľkosti matraca, posteľ môže byť aj širšia ako je samotný matrac, prípadne môže disponovať aj zabudovanými nočnými stolíkmi.

Palety sa nepoužívajú len na výrobu postelí v interiéri, ale je možné z nich vyrobiť aj paletové sedenie v exteriéri, ktoré nájde svoje využitie najmä počas letných mesiacov. Nie je nič lepšie, ako ranná káva na vlastnoručne vyrobenom sedení. Z paliet sa dajú vyrobiť aj rôzne stolíky, botníky… kreativite sa medze nekladú.

V prípade, že pod spodnú časť postele umiestnime ešte jednu radu paliet, dokážeme vytvoriť odkladací  priestor napríklad na periny alebo vankúše. Do postele môžeme umiestniť napríklad knihy, mobil či iné predmety, ktoré chcete mať po ruke.

Aký matrac sa dá použiť na paletovú posteľ?

V podstate je možné použiť akýkoľvek matrac, aký vám vyhovuje. Tým, že vrchná strana palety funguje ako drevený rošt, získavame ideálny podklad pod matrac. Preto je možné použiť všetky druhy matracov, či už ide o penové, taštičkové, latexové alebo pružinové matrace.

Môže ísť paletová posteľ do každého priestoru?

Paletové postele sú síce originálnymi kúskami, no aby nepôsobili odstrašujúco, je dobré ich skombinovať s nábytkom v spálni.  Ideálny je nepreplnený priestor nábytkom v minimalistickom štýle s prvkami vintage. Dokonalú atmosféru dotvoríte umestnením LED pásika s rôznym farebným prevedením do postele. Nezabudnite ani na obliečky, ktoré dokážu byť tiež veľmi efektívnym doplnkom.

AK vás paletové postele zaujali, môžete sa inšpirovať vo videu nižšie, v ktorom sú ukázané rôzne prevedenia týchto postelí.