Kupujeme posteľ, akú kúpiť?

Kupujeme posteľ, akú kúpiť?

18. októbra 2019 0 Od Martina

Postele môžeme kupovať z dôvodu, že stará posteľ doslúžila alebo potrebujeme zmeniť dizajn v priestoroch spálne. Aj keď, z akého dôvodu posteľ kupujeme, je vlastne jedno, dôležité je, aby sme nakoniec kúpili kvalitnú posteľ, ktorá bude dlho slúžiť.

Pri výbere postele je dôležité

Jednoducho povedané, aby si matrac, rošt a posteľ rozumeli. Aby matrac poskytoval svoje kladné vlastnosti čo najdlhšie, je dôležité aby mal správny podklad. Podkladom v posteli myslíme rošty. Tie môžu byť pevné alebo lamelové. Niektoré lamelové rošty ponúkajú funkciu polohovania do rôznych uhlov, čo je oceniteľné pri čítaní kníh, prípadne ich ocenia aj starší ľudia.

Poďme sa teda pozrieť na to, aký matrac, by mal ísť na aký rošt. Vo všeobecnosti platí, že penové matrace potrebujú tvrdý podklad a pružinové, taštičkové či latexové ocenia lamelový podklad. Nie je to však pravidlo, ktoré musíme striktne dodržiavať. Ideálne je riadiť sa inštrukciami, ktoré sú doložené pri kúpenom matraci. Predajca na stránke väčšinou informuje, aký podklad je pod daný matrac potrebný.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Rošty v posteli majú aj inú dôležitú úlohu. Okrem toho, že fungujú ako podklad pod matrac, zabezpečujú aj jeho vetranie.

Posteľ s úložným priestorom alebo bez

Vetranie matraca je dôležité, aby sa z neho dostala všetka vlhkosť, ktorá bola nazbieraná počas noci, napríklad potením preč. Počas spánku sa môže do matraca dostať až 1l potu a preto, aby sme zabezpečili, aby sa pot z matraca dostal von, kupujeme postele bez úložného priestoru. Voľný priestor pod posteľou zabezpečí dobrú cirkuláciu vzduchu a nebude sa nám pod posteľou držať prach.

Ak vás oslovili postele s úložným priestorom, nevadí. Vetranie matraca môžeme zabezpečiť aj tak, že pri výmene obliečok necháme matrac niekoľko hodín odokrytý, prípadne, keď budeme matrac otáčať, necháme ho vytiahnutý z postele o niečo dlhšie. Ideálne je, ak matrace pravidelne vysávame a čistíme ho od nečistôt. Nezabudnite, že aspoň raz do roka by ste mali poťah matraca vyprať v práčke.

...

Rozmery postele

Rozmer  postele vyberáme samozrejme aj podľa izby, do ktorej bude umiestnená, dôležitejšie však je, aby pasovala spiacemu človeku. Dĺžka matraca by mala byť cca o 25 cm väčšia ako je výška človeka, ktorý bude na posteli spať. Minimálna šírka postele by mala byť 80 cm, no samozrejme, čím širšia posteľ bude, tým väčší komfort si zabezpečíme. Preto ak kupujete manželskú posteľ, bolo by optimistické kupovať 140 cm širokú posteľ, minimum pre oboch ľudí je 160 cm.

Materiál postele

Existujú rôzne druhy postelí, či už drevené, kovové, čalúnené, z drevotriesky či dokonca vodné postele. Jedno majú spoločné, čím viac ste ochotný investovať, tým kvalitnejšie by malo byť prevedenie postele.

Napríklad pri drevených posteliach máte možnosť kúpiť masív alebo mäkké drevo, a môžete hádať, ktorá posteľ vydrží dlhšie. Masívne postele sú síce drahšie, no ponúkajú dlhú životnosť a jedinečný dizajn. Mäkké drevo je fajn, napríklad pre deti do detskej izby.

Postele z drevotriesky bývajú lacné, avšak, ich životnosť nebýva moc dlhá. Už po krátkom čase môžu vŕzgať.

Čo sa týka kovových postelí, u nich záleží na použitom materiáli a spojoch. Ak sú spoje kvalitne zvárané, vŕzganie by sa prejaviť nemalo. Samozrejme, je rozdiel medzi posteľou, ktorá bola ručne vyrábaná a posteľou kúpenou za cca 100€.

Používaná posteľ z druhej ruky

Ak sa jedná o kovovú posteľ, ktorá bude slúžiť niekde na chate, môžete využiť aj takúto možnosť, no v prípade, že máte záujem o drevené alebo nebodaj čalúnené postele do spálne , určite odporúčame kupovať postele nové. Drevo alebo čalúnenie môže byť napadnuté roztočom a preto je dôležité aby ste postele zo spomínaných materiálov kupovali nové. Ak by ste chceli nechať profesionálne vyčistiť čalúnenú posteľ, bude vás to stáť dosť peňazí a taktiež, nový ochranný náter dreva niečo stojí.