Vyberáme rošt pod matrac

Vyberáme rošt pod matrac

24. novembra 2019 0 Od Martina

Rovnako ako matrac, je pre náš spánok dôležitý aj rošt. Ak by sme jedno zanedbali, druhé by neposkytovalo svoje kladné vlastnosti na 100%. Nemyslíme tým, že by sa rošt pod matrac jednoducho nekúpil, ale každý druh matraca potrebuje svoj podklad, aby plnil svoj účel čo najlepšie. Dnes sme sa preto zamerali na kúpu podkladu pod matrace.

Funkcie roštu

Od roštov závisí ako nám bude celé lôžko slúžiť. Rošty sú vlastne podkladom pod matrace. Existujú podklady pevné, napríklad v podobe pevných dosiek, alebo pružné v podobe lamelových roštov. Každý druh matraca potrebuje svoj optimálny podklad, preto väčšina zodpovedných predajcov ponúka komplet matrac + rošt tak, aby spolu spolupracovali.

Avšak, nedá sa spoľahnúť len na predajcov. Niektorí sú platený napríklad od predaja najdrahších položiek, alebo počtov predaných kusov určitého výrobku a vtedy sa môže stať, že skôr ako by mali záujem o pomoc zákazníkovi, dajú prednosť prémiám alebo splneným kvótam.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Aby ste sa nedali nachytať, najjednoduchšie je, zistiť si určité informácie dopredu. Tým, že budete mať prehľad, môžete skontrolovať o akého predajcu ide.

Vetranie matraca

Tým, že sú medzi jednotlivými časťami roštu medzery, vzniká priestor na vetranie matraca. Vetranie matraca je veľmi dôležité, pretože počas spánku sa do matraca dostáva vlhkosť, napríklad v podobe potu, a ak by táto vlhkosť nebola odvedená, mohlo by dôjsť ku vzniku plesní.

Vlhkosť a odumreté šupinky kože tvoria perfektný domov pre milióny baktérií, plesní a roztočov. Ak ich počet regulujeme pomocou čistenia, náš organizmus ich v pohode zvládne. Problém nastáva, ak sa hygiena matraca zanedbá. Napríklad nie je problém s roztočmi ako takými, problém nastáva pri ich výkaloch. Tie môžu spôsobovať rôzne ekzémy, zápal spojiviek alebo iné dýchacie problémy.

...

Preto je naozaj potrebné dopriať matracu pravidelnú očistu a kvalitné odvetrávanie vlhkosti. Dobrý rošt by teda nemal brániť odvetrávaniu matraca zospodu. Ak by sme uložili matrac, ktorý má tie najlepšie odvetrávanie vlastnosti na plný rošt, stala by sa z neho špongia plná baktérií a živočíchov a mohol by sa rýchlo stať zdravotne závadným.

Pre najlepšie odvetrávanie je potrebné zabezpečiť, aby nič nebránilo cirkulácií vzduchu. Preto ak je to možné, vyvarujeme sa posteliam s úložnými priestormi a priestor pod posteľou pravidelne vysávame od prachu. Ideálne je, ak je posteľ umiestnená na 4 vyvýšených nohách.

Ortopedické vlastnosti matraca

Niektoré matrace majú ortopedické vlastnosti. Jedná sa napríklad o latexové alebo taštičkové matrace. Tieto matrace poskytujú dokonalú oporu chrbtice a ich úlohou je udržiavanie chrbtice v ideálnej polohe počas spánku.

Tieto matrace majú väčšinou vyššiu obstarávaciu cenu a ak by sme nepoužili správny podklad, ich funkcie by sme degradovali. Naopak, aby si doprajeme perfektný rošt a nekúpime kvalitný matrac, táto spolupráca nebude fungovať.

Napríklad latexové matrace sú štruktúrou podobné ako penové, čo znamená, že majú rovnakú štruktúru v každej časti. Nároky na rošty sú teda rovnaké ako pri penových matracoch.

Taštičkové matrace obsahujú pružinové jadro, v ktorom je každá jedna pružinka umiestnená do samostatnej taštičky. Dôležitou charakteristikou je teda veľkosť pružín. Čím sú pružiny menšie, tým kvalitnejší je matrac. Ak vlastníte alebo zvažujete kúpu taštičkového matraca, dávajte teda pozor na rozostupy v rošte. Ak by boli rozostupy veľké, matrac by sa deformoval.

Aký rošt pod aký matrac:

Pružné lamelové rošty: penové, sendvičové, latexové matrace.

Pevný latový rošt: pružinové matrace, taštičkové matrace.

Polohovateľný lamelový rošt: penové, latexové (bez kokosu a iných spevňujúcich vrstiev).