6 výhod taštičkového matraca

6 výhod taštičkového matraca

10. júna 2018 1 Od Jan

Spomedzi širokého výberu rôznych druhov matrac patria taštičkové dnes jednoznačne k tým najobľúbenejším. Taštičkový matrac nájdete v každej predajni s matracmi. Tento typ matraca láka ľudí viacerými vlastnosťami a práve táto všestrannosť je taká lákavá. Kvalitné taštičkové matrace nepatria medzi najlacnejšie, nie je to však až také zlé. Každý, kto chce mať doma dobrý matrac, si môže taštičkový matrac bez väčších problémov dovoliť.

Z histórie taštičkových matracov

Pri prechádzke po predajni s matracmi môžete ľahko nadobudnúť dojem, že taštičkový matrac je nejakou technologickou novinkou. Pričom pravda je takmer úplne opačná.

Taštičkový matrac je tu s nami už 118 rokov. Taštičkový matrac tak vznikol oveľa skôr ako všetky bežné penové matrace. V roku 1900 sa o konštrukciu prvého taštičkového matraca pričinil Angličan James Marschal. Základom bol klasický pružinový matrac (ktorý vznikol ešte o 30 rokov skôr). Súčasný  taštičkový matrac je v zásade to isté, čo existovalo na začiatku 20. storočia. Rozdiel je akurát v kvalite použitých materiálov a v úrovni technologického spracovania. Kým prvé taštičkové matrace boli veľmi náchylné na vŕzganie, moderné taštičkové matrace tento problém prakticky nepoznajú.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ako fungujú taštičkové matrace?

Spôsob fungovania taštičkového matraca je dôležitý z pohľadu jeho úžitkových funkcií. Nemožno totiž dávať do jedného vreca všetky pružinové matrace. Hoci taštičkový aj klasický pružinový matrac sú vyrobené z pružín. Ich funkčnosť je však výrazne rozdielna.

Kým klasické pružinové matrace sú vyrobené z množstva pružín, ktoré sú pospájané, taštičkové matrace obsahujú pružiny, ktoré sú navzájom nezávislé. V taštičkovom matraci nájdete pružiny, ktoré sú všité do textilných vrecúšok – taštičiek. Pružiny sa navzájom nedotýkajú. Kontakt existuje iba medzi textilnými vrecúškami.

Ak stlačíte pružiny v klasickom pružinovom matraci, dochádza k deformácii okolitých pružín. Ak stlačíte pružinu na taštičkovom matraci, deformuje sa iba táto pružina. Okolité pružiny zostávajú nedosknuté.

Taštičkové matrace sú hygienické

Táto prednosť sa netýka iba taštičkových, ale všetkých pružinových matracov. Nositeľom tejto vlastnosti je totiž jadro matraca, ktoré je z veľkej časti tvorené vzduchom.

Hygiena matraca je dôležitá nielen pre ľudí, čo sú citliví na nečistoty. Hygienický matrac pomáha kvalitnému spánku aj úplne zdravým ľuďom.

Ak hovoríme o hygiene, tak nemáme na mysli iba mechanické znečistenie. Pri matracoch máme na mysli najmä znečistenie biologické. Sem patria mikróby – baktérie, roztoče a plesne.

...

Mikroorganizmy, ako všetky ostatné organizmy, potrebujú pre svoj život splnenie základných podmienok. Mikróby potrebujú teplo, potravu a primeranú vlhkosť. Teplo majú od vás – s tým nespravíte nič. Potravu takisto získajú od vás. Baktérie, roztoče a plesne nájdu dostatok jedla v prachu, ktorý je z veľkej časti tvorený odumretou ľudskou pokožkou. Prach samozrejme môžete pomerne efektívne regulovať. Bežné vysávanie či upratovanie však nestačí. Potrebujete ochrániť matrac. O to sa postará kvalitný poťah na matrac, ktorý zabráni prenikaniu prachu do jadra matraca.

Treťou podmienkou rastu a rozmnožovania mikróbov je vlhkosť. Do matraca sa nadmerná vlhkosť dostáva potom. Dobrý matrac sa s touto vlhkosťou dokáže vyrovnať. V zlom matraci dochádza k hromadeniu vlhkosť, čo je neželaný stav. Pružinové matrace dokážu efektívne odvetrať vnikajúcu vlhkosť, a to práve vďaka množstvu vzduchu, ktorý obsahujú.

Ortopedické vlastnosti

O ortopedických matracoch sa toho v poslednej dobe píše pomerne veľa. Ľudia sa zaujímajú o ortopedické matrace. Snaha predať matrace neraz vedie k tomu, že prívlastok ortopedický získavajú aj matrace, ktoré si to nezaslúžia.

Za ortopedický matrac môžeme považovať iba taký matrac, ktorý má dostatočne silné ortopedické vlastnosti. Dostatočne silné na to, aby sa to prejavilo na spánku.

Ortopedický znamená, že má schopnosť upravovať polohu chrbtice počas spánku. Ortopedický matrac by mal nášmu telu pomáhať spať v lepšej polohe. Želaná poloha je taká, pri ktorej je naša chrbtica približne vo vodorovnej polohe. Pri nevhodnom matraci však má chrbtica tendenciu prehnúť sa jedným či druhým smerom. Obe formy deformácie vedú k vyššej záťaži chrbtice počas spánku, ako je želaná. Chrbtica a chrbát  by mali počas spánku regenerovať na maximálne obrátky. Ide o efektivitu – čím účinnejšie vaše telo regeneruje, tým potrebujete menej spánku, tým sa cítite ráno lepšie. Ak musí chrbtica počas spánku riešiť podobné problémy ako počas dňa, jej schopnosť regenerovať sa prirodzene znižuje.

Taštičkové matrace majú výborné ortopedické vlastnosti. Súvisí to už so spomínanou nezávislosťou pružín. Každá jedna pružina reaguje na vonkajší tlak samostatne. Výsledkom je, že matrac dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela. Schopnosť matraca kopírovať nerovnosti opisuje bodová elasticita. Čím vyššia bodová elasticita, tým je matrac schopný reagovať na menšie nerovnosti. Matrace s vyššou hustotou pružín majú vyššiu bodovú elasticitu.

Dlhá životnosť

Taštičkové, ale aj vo všeobecnosti pružinové matrace, môžeme označiť sa trvácne. V minulosti tomu tak nebolo. Aj dnes sa pružinové matrace spájajú s vŕzganím či inými podivnými zvukmi. Vďaka moderným technológiám však dnešné matrace týmto neduhom netrpia. Dobrý výrobcovia vám na taštičkový matrac ponúknu záruku dlhú aj viac ako 20 rokov.

Pružinové jadro je prakticky nezničiteľné. Dokonca nemusíte svojim deťom ani zakazovať skákať na takomto matraci. Matrac sa zriedka mení pre problémy s pružinovým jadrom. Kvalitné matrace sa menia z hygienických, nie z mechanických príčin.