Nábytok, ktorý  by nemal chýbať ani vo vašej spálni

Nábytok, ktorý by nemal chýbať ani vo vašej spálni

13. júna 2018 2 Od Jan

Spálňa je pomerne špecifická miestnosť v našich domovoch. V spálni trávime najviac času zo všetkých izieb. Ide však o špeciálne strávený čas, keďže ide o pasívnu aktivitu. Obývačka či kuchyňa sú rušné miestnosti, kde sa sústreďuje rodinný život. V spálni sa zväčša spí.

Každú spálňu by sme mali tvoriť a následne zariaďovať najmä s tým, že tu budeme spávať. To znamená, že všetky zložky tejto miestnosti by tomu mali byť prispôsobené.

Spálňa by za ideálnych okolností neplnila inú funkciu. Maximálne sa tu môžete oddávať intímnym aktivitám. Akékoľvek ďalšie aktivity v spálni majú schopnosť narušiť kvalitu vášho spánku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V spálni by ste napríklad nemali pozerať televízor. Ak máte pri posteli TV, radšej sa ho zbavte. Televízor vám síce môže spríjemniť zaspávanie, podstatné je však to, že vám ho predĺži. Bez televízora v spálni by ste zaspali skôr, a teda by ste si dopriali dlhší spánok. A dlhší spánok zväčša vedie k väčšej kvalite spánku.

Pozeranie televízie však môže narušiť aj priebeh vášho spánku. Pohyblivé obrazy a špecifické svetlo obrazovky dokáže narušiť spánkový rytmus. To isté platí aj pre všetky ďalšie obrazovky – teda aj počítače, tablety či smartfóny.

V spálni by ste nemali pracovať. Váš mozog by si spálňu nemal spájať so psychickou záťažou. Toto vám môže nepriamo narušiť spánok. Do spálne tak nepatrí ani pracovný stôl.

Spálňa je oddych

Váš mozog si má spálňu spájať s pohodou a oddychom. Odporúča sa napríklad čítanie knihy.  Na toto vám postačí malá lampa a trochu odhodlania.

Nočný stolík

Samozrejmosťou každej spálne by mal byť nočný stolík, ktorého jednou z mnohých funkcií je odkladanie kníh. Na nočný stolík si môžete položiť okuliare či ďalšie veci. Zväčša tu nájdete budík či nočnú lampu.

Ak naozaj radi čítate, možno dáte prednosť trochu sofistikovanejšiemu spôsobu čítania. Namiesto ležania môžete sedieť.

Kreslo

Kreslo nie je bežnou súčasťou spální. Teda aspoň nie také kreslo, aké  máme na mysli. V spálňach najčastejšie nájdete pracovné kreslá umiestnené za pracovný stôl. Ako sme už spomenuli, pracovný stôl (a teda ani pracovná stolička či kreslo) nemá v spálni čo robiť.

Do spálne sa bude hodiť staré či historické kreslo. Respektíve kreslo takéhoto vzhľadu. Nemusíte tak nevyhnutne hľadať po obchodoch so starožitnosťami. Podstatnou myšlienkou je do spálne umiestniť kreslo, ktoré nevyzerá ako pracovná pomôcka.

Takéto kreslo by malo byť pohodlné. Malo by sa vám v ňom dobre sedieť. S knihou v ruke. Ideálne si k tomuto kreslu prikúpite malý stolček, na ktorom si môžete odložiť knižku. Môžete si tu položiť hrnček s voňavým čajom či ďalšími dobrotami.

...

Posteľ

Posteľ sme mali asi spomenúť ako prvú. Veď ide o najdôležitejší kus nábytku v spálni. Práve z tohto dôvodu ju však uvádzame až teraz. Radšej sme začali niečím menej samozrejným.

Posteľ má v modernej spálni dva hlavné rozmery.  Funkčnosť je dnes rovnako dôležitá ako estetika. Ideálna posteľ je funkčná a zároveň krásna. Problém je akurát v tom, že väčšinou krása postele ide na úkor je základných úžitkových vlastností.

Ak vám záleží na kvalitnom spánku, sledovať by ste mali hlavne pevnosť rámu postele. To znamená, že rám by mal byť dostatočne mohutný a teda aj odolný mechanickej záťaži.

Pri posteli si v zásade môže vybrať z dvoch materiálov – máte k dispozícii drevené postelekovové postele. Drevené však nemusia byť z dreva, ale aj z rôznych derivátov dreva. Tie bývajú menej kvalitné.  Ak chcete pevnú drevenú posteľ, tak investujte do postele z masívneho dreva. Takáto posteľ nemusí byť práve najlacnejšie – jej životnosť sa vám však za vyššiu investíciu zaručene odvďačí.

Alternatívou sú kovové postele, ktoré pri dostatočnej robustnosti poskytujú vysokú pevnosť. Kov je však špecifický materiál, ktorý nemusí vyhovovať úplne každému. Výhodou kovových rámov postelí je však zase to, že si ich môžete natrieť na akúkoľvek farbu.

Súčasťou postele je aj čelo postele. To sa využíva najmä v prípade, ak chcete v posteli sedieť. Zároveň chráni vašu hlavu pred kontaktom so stenou. Čelo postele môže byť z dreva (rôznych foriem tohto materiálu), alebo môže byť čalúnené. Čalúnené čelo postele je rozhodne pohodlnejšie. Nemusí však vyhovovať každému – či už po stránke funkčnej alebo estetickej.

Vo všeobecnosti by sa posteľ mala hodiť k zvyšku spálne. Výber farby a tvaru postele je čisto na vašom vkuse. Ak svojmu vkusu nedôverujete, zaplaťte si špecialistu. Najať si interiérového dizajnéra dnes nie je žiadny problém.

Komoda

Každá miestnosť potrebuje úložný priestor.  V spálňach sú obľúbené najmä rôzne skrine. A predovšetkým skrine vstavané, ktoré vraj šetria priestor.

Pokiaľ však chcete svojej spálni dodať osobité čaro, siahnite predsa len po niečom tradičnejšom. Taká komoda síce nevyužíva priestor tak efektívne ako vstavaná skrine, má však ďalšie výhody. Komoda je v podstate nízka skriňa. Vďaka tomuto svojmu parametru opticky zväčší spálňu. A to je vždy dobrá správa.

K peknej komode patrí aj dekorácia. Za komodu môžete umiestniť nejaký obraz či zrkadlo. Keďže je komoda nízka, je vrch môžete využiť ako policu. Umiestniť sem môžete napríklad vázy či kvety.