Ako umyť okná čo najefektívnejšie

Ako umyť okná čo najefektívnejšie

30. novembra 2020 0 Od Renata

Z umývania okien má veľa žien (a možno aj mužov) hrôzu. Prečo je to tak? Čo je toho príčina? Niekto sa možno bojí výšok, niekoho z toho bolia ruky, niekto nemá rád čistenie žalúzii, ktoré sú ich súčasťou. No asi najčastejšia odpoveď by bola: „snažím sa, a stále s výsledkom nie som spokojná. Zasvieti slnko a zase tam pozorujem šmuhy.“

Ak bývate v blízkosti frekventovaných ciest, v okolí máte veľa podnikov, či bývate vo väčších mestách, kde koncentrácia smogu je veľká, určite to nebudete cítiť len na znečistenom ovzduší, ale jasne to uvidíte aj na vašich oknách. Na oknách sa zachytávajú čiastočky prachu, ale aj peľu. Dážď, hoci je to voda, k čistote okien tiež nepridáva. Okno, na ktorom je sieťka proti hmyzu, je oveľa viac znečistené ako iné.

Kedy je vhodné umývať okná?

Frekvencia umývania závisí od toho, kde bývate. Okná jednoducho umývate podľa potreby a podľa nálady. Zbytočne sa do toho netreba nútiť, ale keď máte chuť, smelo do toho. Pozor však nato, že čím je okno znečistenejšie, tým dlhšie vám to bude trvať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Okná určite neumývajte v mrazivom dni. Ak pred Vianocami okno chcete mať umyté, urobte tak okolo obeda. Ak mrzne, voda, ktorou umývate okno, vám bude mrznúť priamo na skle a zbytočne budete z toho nervózny.

Okná sa ťažko leštia aj vtedy, ak vám na ne svietia priame slnečné lúče. No ak si chcete čo najdlhšie vychutnať čisté okná, neumývajte ich ani tesne pred dažďom, či búrkou.  Najefektívnejšie okna umyjete, ak ich budete umývať v teplejších dňoch, keď je slnko otočené a na sklá priamo nesvieti, alebo keď je oblačné obloha.   

...

Ako postupovať pri umývaní okien

 • pripravte si všetko potrebné – vedro s teplou, čistou vodou; prípravky určené na umývanie okien; handričky na mokré umytie i leštenie, ktoré nezanechávajú chĺpky, stierku a pod.
 • vždy očistite okná od hrubej špiny – ak je potrebné omiesť pavučiny, urobte tak; začnite očistením rámu od hrubej nečistoty.
 • pozornosť venujte kľučkám ako aj ich okoliu – je to miesto, ktoré je často najviac znečistené.

Pár rád, ktoré je dobré dodržať pri umývaní okien

 • okná umývajte prostriedkami, ktoré sú na to určené – nikdy neumývajte okná prostriedkami, ktoré sú vhodné na riad, či podlahy. Na oknách zanechávajú mastnotu a je nemožné, sklo dokonale vyleštiť. V drogérii nájdete veľa možností výberu rôznych čistidiel, leštidiel a saponátov, ktoré sú určené na okná. V dobrý predajca vám rád poradí s výberom, príp. kupujte len výrobky, ktoré máte overené.
 • teplota vody – okná neumývajte studenou, ale ani horúcou vodou. Voda by mala mať okolo 30°C. Ak bude studená mastnota a iné nečistoty vám pôjdu dole veľmi ťažko. Naopak ak bude horúca prostriedky, ktoré ste do nej priliali strácajú svoju účinnosť.
 • pri upratovaní zvoľte postupnosť – skôr ako začnete umývať okná najskôr miestnosť, v ktorej je umiestnené okno, povysávate, aby ste zabránili tomu, že na čisté sklá sa bude opäť usadzovať rozvírený prach. Následne umyte okná a nakoniec upracte celý byt.
 • sklené časti okien umývajte posledné – najskôr umyte rám. Ak máte plastové biele rámy, na zvýraznenie belosti môžete požiť krémové čističe. V poslednej fáze umývajte sklá. Ak to urobíte v opačnom poradí, ľahko sa vám stane, že sklo sa vám opäť zašpiní a môžete začať odznovu.
 • používajte tie správne handričky – na umývanie okien by sme mali byť poriadne vybavený. Na rám, parapet použite inú handričku ako na sklo. Pri leštení siahnite po handričkách z mikrovlákien, ktoré nezanechávajú chĺpky.
 • neváhajte siahnuť po pomocníkoch – veľmi nápomocné sú rôzne pomôcky, ktoré je potrebné vyskúšať, aby ste zistili čo vám najviac sedí a vyhovuje. Ušetria vám čas i námahu. Ide o rôzne stierky, elektrické vysávače na okná a pod.

Triky, ktoré používali už naše babičky 

Nie je potrebné vždy siahnuť po tých najdrahších čistiacich prostriedkoch, ktoré nájdete v obchodoch. Niekedy je fajn vypočuť a prečítať si rady ako to robili a čo používali gazdiné od nepamäti:

 • ocot – stará dobra klasika, nielen na koberce, ale aj na okná. Do 5 litrov vody nalejte za pohár (cca 2 dcl) octu a vaše okno bude žiariť čistotou a leskom.
 • čpavok – využite ho najmä pri umývaní rámom. Zmiešajte vodu s čpavkom v pomere 3:1 (3 diely vody a 1 diel čpavku) a zo zažltnutých okien sa opäť stanú biele.
 • staré nepotrebné noviny  – noviny, ale už aj modernejšie papierové utierky na sklo sú super pomocníkom. Nezanechávajú chĺpky, preto sa nimi výborne leští a vaše okno zostane bez nežiadúcich šmúh. Pozor, noviny používajte len na sklené časti okna, aby nezašpinili rám.

Upratovacie firmy

Ak máte obavu, či veľkú nechuť z umývania okien, nevadí. Aj pre vás vznikli upratovacie firmy, ktoré sa špecializujú nielen na upratovanie bytov, či kancelárii, ale aj na umývanie okien. Nie ste zlá gazdiná, či manželka len preto, že si necháte umyť svoje okná. Služby toho typu ocenia najmä tí, ktorí majú veľké francúzske okná, ktoré vám váš dom presvetlia, no ich údržba je náročnejšia.