Ktoré veci do umývačky riadu nepatria

Ktoré veci do umývačky riadu nepatria

27. októbra 2020 0 Od Renata

Kuchyňa je miestom, kde sa bez domácich spotrebičov nezaobídete. Medzi obľúbených pomocníkov patria sporáky, rúry, kuchynské roboty, chladničky, mrazničky, či mikrovlnky. V dnešnej modernejšej dobe sa s nim pridala aj umývačka riadu, ktorá výrazne šetrí  námahu i čas strávený v kuchyni a v neposlednom rade aj peniaze. 

Umývačka riadu je bežným spotrebičom, ktorý používate na dennej báze. Po dôkladnom zvážení, prečítaní viacerých recenzií, poradením s personálov v obchode, ste si vybrali takú, ktorá vám najviac vyhovuje – veľkosťou, cenou, variabilnosťou programov, spotrebou vody i energii.

Spomínaný spotrebič vám priniesli domov, vy ste ho zapojili a neviete sa dočkať chvíle, kedy ho spustíte. Ešte pred tým si však poriadne naštudujte, čo do umývačky riadu dávať a čo nie. Dnes výrobcovia kuchynského riadu a náčinia sa snažia používať také materiály, ktoré do umývačky ísť môžu (uvádzajú to aj na samotných produktoch). No niekedy to nejde a sú veci, ktoré sa pri vysokej teplote zničia a znehodnotia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ktoré veci nedávať do umývačky?

Nože

Príbor – vidlička, čajová, či polievková lyžica, ale aj príborový nôž, do umývačky pokojne dajte. No ak máte nôž, ktorým krájate, sekáte, ten sa pri vysokej teplote tupí, povrchová vrstva sa narušuje a čepeľ noža prestane plniť svoju funkciu. Ak má nôž lepenú, či drevenú rukoväť, ľahko by sa mohla rozlepiť, či prasknúť.

To isté platí aj o škrabkách, strúhadlách, ktoré na rozdiel od noža sa nedajú nabrúsiť a môžete ich vyhodiť.

Drevo

Každá gazdiná používa v kuchyni aj drevených pomocníkov – lopáre, dienka, varechy, obracačky, náčinie s drevenou rukoväťou a iné. Tieto pomôcky by v žiadnom prípade nemali skončiť v umývačke riadu. Drevo, vďaka svojej sacej schopnosti, ale aj použitím vysokej teploty, čistiacich prostriedkov, zostane poškodené. Absorbuje nielen vodu, ale aj zápach, či chemické prípravky.

...

Platy

Pri plastových miskách, dózach, pohároch, či fľašiach sa riaďte pokynmi od výrobcov. Pri menej kvalitných plástoch sa ľahko stane, že nádoby stratia svoj tvar a zdeformujú sa. Ak je platový výrobok určený do umývačky, kľudne ho do nej dajte. Umiestnite ho však v hornej časti, kde je teplota o čosi nižšia.

Teflón    

Tento materiál sa najčastejšie používa pri panviciach. Ak na panvici vyprážame, je celá mastná veľmi radi by sme ju nechali dôkladne umyť v umývačke. Ak máte kvalitnú panvicu a spravíte to raz za čas, nič sa nestane. No ak to robíte príliš často, ľahko sa vám môže stať, že teflón sa začne odlupovať, jedlo sa na nej začne pripaľovať a panvica sa stane nepoužiteľná. Dokonca zdraviu škodlivá. 

Sklo

S pohármi zo skla väčšinou problém nebýva. No opäť je na mieste prečítať si pokyny výrobcu. Ak ste nechceli investovať do pohárov, pretože ich chcete „len“ na bežné používanie, ľahko sa vám stane, že hoci ste ich nechali dôkladne umyť, ostanú na nich šmuhy, biele fľaky a o čírom skle nemôže byť ani reč.  Príčiny môžu byť rôzne – kvalita skla, nevhodný prostriedok, zle zvolený program, vysoká teplota. Ideálne je nadstaviť jemný program určený aj na sklo s teplotou cca 40°C.  

Jemné sklo, napr. vínové poháre na stopke, či kryštál umývajte radšej ručne. Pri vyššej teplote sa ľahko môže stať, že prasknú, či definitívne stratia lesk.

Ak však potrebuje dôkladne umyť zapekacie misy, hoci aj pripálené, umývačka je výborná voľba. Zbavíte sa špiny, mastnoty i pripálených častí. Misa ostane ako nová.

Pozor na dekorácie a ozdoby na pohároch, či tanieroch

Ak máte rôzne spomienkové predmety – hrnčeky, misky, taniere, ktoré ste dostali na akciách, či ako darček od svojich blízkych, tieto veci do umývačky určite nedávajte. Podobne aj čajový, či polievkový servis po babičke stratí svoje čaro.

Zdobenie, glazúra, ornamenty, zlaté okraje nemajú radi vyššiu teplotu, ani „drsnejšie“ čistiace prostriedky. Môže sa stať, že prasknú, odlúpia sa, vyblednú a stratia svoje dokonalý vzhľad.