Ako vybrať podklad pod matrac?

Ako vybrať podklad pod matrac?

7. februára 2018 1 Od Jan

O tom, aký dôležitý je matrac vo vašom živote, počujete z mnohých strán. Nebudeme tvrdiť, že matrac nehrá dôležitú rolu pre kvalitu spánku. V skutočnosti však za informáciami o dôležitosti matraca stoja najmä marketingové aktivity výrobcov a predajcov matracov. Veď matrac potrebuje každý človek, a preto sa v ich predaji točia nemalé peniaze.

V tejto debate o matracoch sa často stráca niečo rovnako dôležité – a to podklady pod matrace, ktoré na Slovensku poznáme aj pod nie práve najspisovnejším výrazom „rošty“.

Jedným z dôvodov, prečo sa roštom nepripisuje taká veľká rola, respektíve, prečo nečítame toľko článkov o roštoch ako čítame o matracoch, je fakt, že ich cena je výrazne nižšia. Inými slovami – neoplatí sa investovať toľko do ich propagácie.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prečo je podklad pod matrac dôležitý?

Podklady pod matrac výrazne ovplyvňujú vlastnosti samého matraca. Každý matrac má nejaké vlastnosti, kvôli ktorým si ho domov odveziete. Tieto vlastnosti priamom vplývajú na kvalitu spánku a ten zase na zdravie a kvalitu života. Dobrý rošt tieto vlastnosti podporí, respektíve ich nebude narúšať.

Čo sa vám v bežnom živote môže veľmi ľahko stať, je to, že si spolu s matracom domov doveziete nevhodný rošt.

Nevhodný rošt môže viesť (a zväčša aj povedie) k zníženiu životnosti matraca. Týka sa to najmä penových matracov, ktoré sú náchylné na tvorbu preležanín. Priehlbiny na matraci nekazia iba jeho estetickú stránku. Matrac v takomto stave má negatívny vplyv na spánok  a priamo aj na zdravie. V neposlednom rade je tu aj aspekt ekonomický. Znížená životnosť matraca vedie z vyššej cene matraca, respektíve nákladov na spánok. Zlý rošt dokáže znížiť životnosť matraca až na polovicu, čo logicky dvojnásobne zvýši jeho cenu.

Zlý výber roštu vedie k zhoršeniu hygienických podmienok matraca. Ako je to možné? Povedzme si najskôr, čo myslíme hygienickosťou matraca. Hygienickosť matraca je synonymom jeho zdravotnej neškodnosti. Najmä z pohľadu znečistenia. Hygienu matraca dokážu ovplyvniť najmä mikróby – teda baktérie roztoče a plesne. Všetky tieto organizmy potrebujú k svojmu životu teplo, potravu a vlhkosť. Matrac a rošt dokážu ovplyvniť najmä vlhkosť v matraci. Používame tu výraz vzdušnosť matraca. Vzdušný matrac nie je vo svojom jadre vlhký, keďže všetka vlhkosť, ktorá sa do neho dostane (zdrojom je ľudský pot), je odvetraná dok okolitého prostredia. Problém nastáva vtedy, ak dochádza k hromadeniu vlhkosti vo vnútri matraca – to vedie k rýchlemu rastu a pohodlnému množeniu mikróbov.

...

Niektoré matrace majú prirodzene horšie predpoklady s vyrovnaním sa vlhkosťou. Sem patria napríklad penové matrace. Ak chcete hygienický matrac, tak sa radšej matracom vyrobených z polyuretánovej peny radšej vyhnite. Situácia s matracom s PUR peny sa však vždy dá zhoršiť. Vždy môžeme ešte znížiť možnosti prúdenia vzduchu a prirodzeného vetrania matraca. Z určitého pohľadu tieto parametre môže

Hlavným kanálom vetrania je spodok matraca, teda miesto, kde je matrac v kontakte s roštom. Je logické, že tento priestor by mal byť maximálne priestupný pre vzduch. Ak chcete pozitívne ovplyvniť vzdušnosť matraca, tak je potrebné kúpiť lamelový rošt. Toto by malo byť absolútnou samozrejmosťou, keďže žiadny matrac a nikdy nemožno položiť na plný rošt. Priestor pod roštom (toto už priamo s témou článku nesúvisí) by mal prázdny a dobre odvetraný. Najhorším riešením je posteľ s úložným priestorom. V takýchto podmienkach nemožno očakávať, že sa bude znižovať vlhkosť matraci. Ideálna je klasická posteľ na vysokých nohách bez úložného priestoru.

Penové matrace by mali byť vždy položené na pružným lamelách. Nie je to dôležité už zo spomínaného dôvodu vetrania matraca, ale aj z dôvodu odpruženia. Na matrac je opakovane vyvíjaný tlak. Ak je matrac zo spodnej strany odpružený lamelami, tak je to celé funguje lepšie. Na takomto matraci sa vám nebude len lepšie spať, ale zároveň sa predĺži jeho životnosť.

Pomerne špecifickou skupinou matracov, čo sa týka roštov, sú taštičkové matrace. Taštičkový matrac je typom pružinového matraca – teda jeho jadro je tvorené množstvo pružín. Pružiny v taštičkovom matraci sú navzájom nezávislé. Každé jedna pružina je zabalená v textilnom vrecúšku. Stlačením jednej pružiny nedochádza k deformácii okolitých, ako tomu je pri klasickom pružinovom matraci.

Jedným z dôležitých parametrov taštičkového matraca je hustota pružín. Vo všeobecnosti platí, že vyššia hustota pružín vedie k lepším úžitkovým vlastnostiam. Základné taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie (zároveň niekoľkonásobne drahšie) matrace sa môžu pochváliť až 5-násobnej vyššou hustotou.

Ak si domov kupujete bežný taštičkový matrac, tak pri kúpe roštu chybu len tak ľahko nespravíte. Stačí sa držať základného pravidla – žiadny matrac by nemal byť položený na plný rošt. Pri pružinových matracoch nie je potrebné, aby bol matrac položený na lamelový rošt s odpruženými lamelami. Pokojne ho môžete položiť na doskový rošt.

Problémy môžu nastať, ak sa rozhodnete investovať do špičkového taštičkového matraca. Ako už bolo povedané, tieto matrace majú vysokú hustotu pružín. To znamená, že ich jadro je vyrobené z veľkého množstvo maličkých pružiniek. A to môže spôsobiť problém. Pri kúpe roštu je potrebné zachovať maximálny rozstup medzi použitými lamelami. Tento rozstup nesmie byť väčší ako je priemer použitých pružiniek.

Nebojte sa, nebudete musieť merať pružiny. Ono by to ani nešlo bez otvorenia matraca. Každý výrobca a predajca kvalitného taštičkového matraca vám odporučí a zväčša priamo aj predá vhodný rošt. Akurát by ste si mali byť toho vedomí a nekupovať rošt samostatné bez brania týchto skutočností na vedomie.