Ako si vytvoriť vhodný posteľový systém?

Ako si vytvoriť vhodný posteľový systém?

15. februára 2018 0 Od Jan

Takmer vždy, keď sa spánok spája s nejakým výrobkom či tovarom, tak je to matrac. V rôznych článkoch či v televízii sa dozvedáme, aký dôležitý je matrac pre kvalitu spánku a nakoniec aj kvalitu nášho života.

Nikto nespochybňuje fakt, že spánok hrá v našom živote naozaj podstatnú úlohu. Nie je to iba o tom, že spánok strávime cca jednu tretinu nášho života. Spánok je naozaj dôležitý pre naše zdravie, a teda aj kvalitu života. Spánok je potrebné vnímať v dvoch rovinách – dôraz netreba klásť iba na jeho kvantitu, ale aj kvalitu. Oba aspekty spánku by mali byť primerane splnené.

Nie je však pravda, že o kvalite spánku rozhoduje najmä matrac. Kvalitný matrac je bez pochyby dôležitou súčasťou spánku, nemôžeme však hovoriť, že je najdôležitejší. Ak odhliadneme od nehmotných vplyvoch na spánok (ako napríklad životospráva, pohyb), tak stále nám zostane viacej vecí ako matrac. V spálni hovoríme o tzv. posteľovom systéme, ktorého matrac je súčasťou.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo je to posteľový systém?

Za určitých okolností vám pokojne bude stačiť iba matrac. Nič vám nebráni ho len tak položiť na dlážku. Nie je to však optimálne riešenie. Pokiaľ chcete spávať „na úrovni“, tak k matracu potrebujete pridať najmä posteľ. Ale aj podklad pod matrac, paplón či podušky.

S čím začať?

Najlepšie je začať výberom postele, keďže je to práve tento kus nábytku, ktorý určuje výsledný vzhľad spálne. Pri výbere postele sa totiž nepozeráme iba na jej funkčnú časť, ale aj na jej estetickú stránku. Pre mnohých ľudí je vzhľad postele tým najdôležitejší parametrom. Pre veľkú väčšinu ľudí je vzhľad postele minimálne dôležitým parametrom.

Vzhľad vašej postele necháme na vás. Na farbe či materiáli použitom pri výbore veľmi nezáleží. Pri výbere postele je však potrebné dbať na niekoľko podstatných vecí. Posteľ by podľa vašich možností mala byť zospodu dobre odvetraná. Ideálna je tak klasická posteľ na 4 vysokých nohách. Prečo hovoríme úložnému priestoru nie? Ide o hygienu. Pokiaľ chcete mať posteľ zdravotne v poriadku, tak potrebujete limitovať množstvo mikróbov v matraci. Tým sa darí v matraci v prípade, že je v ňom dostatočná vlhkosť. Dobrý matrac dokáže túto vlhkosť odvetrať. Zväčša sa tak deje zospodu. Ak máte posteľ s úložným priestorom, tak k žiadnemu odvetraniu prirodzene nebude dochádzať.

...

Ďalej by mala byť posteľ dostatočne pevná. Pri pohybe na posteli by nemal vŕzgať. Bežne sa človek počas noci mnohokrát prevráti. Vŕzgajúca posteľ tak môže pri pohybe zobudiť spiaceho človeka. Prípadne mu narušiť spánok. Obe možnosti nie sú dobré. Zabezpečiť si pevnú posteľ, ktorá nevydáva žiadne zvuky dnes nie je žiadny problém. A určite vás to nebude stáť priveľa peňazí.

Posteľ je vhodné vyberať s tým, že máte aspoň základnú predstavu o matraci. Ide najmä o veľkosť matraca. Prirodzene matrac musí zapasovať do postele. Ak chcete spávať na veľkom matraci, prirodzene si musíte kúpiť dostatočne veľkú posteľ. Problémy môžu vzniknúť pri atypických posteliach.

Poďme sa teraz pozrieť v skratke na matrac – dominantný prvok posteľového systému. Pri kúpe matraca netreba hľadieť iba na spomínané rozmery, aby vám matrac sadol do postele. Zohľadniť je potrebné aj množstvo ďalších parametrov. Matrac by mal byť dostatočne hrubý – minimálne cca 12 až 14 cm. Optimum je o čosi vyššia. Matrac by mal mať vhodnú tvrdosť. Každý matrac je označený na stupnici 1 až 5. Číslo jedna označuje mäkký matrac. Číslo 5 označuje tvrdý matrac. Predajcovia vám môžu pomôcť tabuľkami tvrdosti, kde na základe svojej výšky a váhy nájdete odporúčanú tvrdosť matraca.

Matrac by mal byť dostatočne vzdušný, aby vaše lôžko bolo hygienické. Z tohto pohľadu je najlepším riešením latexový matrac. Najhoršou možnosťou sú matrace vyrobené z polyuretánovej peny, ktoré môžu byť z pohľadu hygieny problematické.

Vybrať si môžete aj ortopedický matrac. Za ortopedický považujeme každý matrac, ktorý má dostatočne výrazne ortopedické vlastnosti. Dostatočne silné na to, aby to ovplyvnilo váš spánok. Ortopedický matrac dokáže pomôcť chrbtici priblížiť sa k optimálnej polohe.

Medzi výborné ortopedické matrace patria taštičkové matrace.  Dobré ortopedické vlastnosti majú aj latexové matrace. Z tohto pohľadu sú opäť najhorším riešením matrace vyrobené z polyuretánovej peny.

Cenový rozdiel medzi rôznymi matracmi môže byť výrazný. Do dobrého matraca sa však rozhodne oplatí investovať. Čím starší ste, tým to platí viac.

A konečne sa dostaneme aj k roštu. Na túto časť posteľného systému sa často zabúda. Dôvod je jednoduchý – ak si vyberiete dobrý rošt, nič nevidíte. Problém nastáva, ak si kúpite nevhodný rošt. V skratke – pod penové matrace je potrebné dať lamelové rošty s pružnými lamelami. Pod pružinové môžu ísť aj pevné rošty. Nikdy by sa však matrac nemal dávať na plný rošt. Trochu špecifické požiadavky majú špičkové taštičkové matrace. Je to z dôvodu, že sa v ich jadre nachádzajú veľmi malé pružiny. Takéto matrace potrebujú špecifické lamelové rošty, kde rozstup lamiel je dostatočne malý.

Pri spánku nie je dobré zabúdať ani na paplón a vankúše. Najmä vankúše sú dôležité z pohľadu kvality spánku. Určujú totiž polohu hlavy a toto všetko vplýva na chrbticu, ktorá výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku.