Moderné textilné dekorácie do bytu alebo domu

Moderné textilné dekorácie do bytu alebo domu

23. februára 2018 0 Od Martina

Ak patríte medzi ľudí, ktorý majú radi praktické dekorácie a máte v pláne osviežiť váš domov farbami, či pridať nejaký zaujímavý dekoračný prvok, môžete využiť napríklad čaro závesov alebo obliečok. Pomerne lacná, funkčná dekorácia, ktorá dokáže dať priestoru úplne iný štýl. Poďme sa teda pozrieť na moderné textilné dekorácie.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako pristupovať k dekorácii v modernom dome alebo byte. Zatiaľ čo umelecké diela, sochy, vázy, fotografie či plagáty zostávajú vynikajúcimi možnosťami, mnoho dizajnérov a dekoratérov na trendy sa obracia k textilným dekoráciám a závesom, ktoré dopomáhajú k estetickej kráse. Od obliečok na vankúše, prehoz cez posteľ až po veľké masívne závesy.

PREHOZ CEZ POSTEĽ

Alebo tiež prikrývka na posteľ, dokonale zakryje vankúše, paplóny či periny a chráni ich pred prachom. Prikrývky sa vyrábajú v širokej škále farieb, štýlov a materiálov, takže si určite nájde každý to, čo ho okúzli. V prípade, že máte k dispozícií menší priestor, ako napríklad jednoizbový byt a  musíte používať posteľ ako súčasť obývačky, vďaka prikrývke ju môžete zmeniť  na štýlový kus nábytku a posadiť naň napríklad hostí. Toto riešenie je vhodné aj v prípade detskej izby, keď sa deti radi hrajú na posteli. Netreba však zabudnúť, že periny treba nechať prevzdušniť a preto nedávame prehoz na posteľ hneď po zobudení, ale až po pár hodinách.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

OBLIEČKY

Obliečky na vankúše a paplóny sú tiež v dnešnej dobe hotovým umeleckým dielom. Malé vankúšiky sa vďaka obliečkam môžu zmeniť na veselý alebo výrazný doplnok. V detskej izbe potešíte deti ich obľúbenými rozprávkovými postavičkami, v obývačke vytvárajú pocit pohody a pohodlia.

...

ZÁCLONY a ZÁVESY

Dokážu byť pri správnom výbere pýchou interiéru. Donedávna boli dosť podceňované, no teraz prišiel ich čas. Pri  ich výbere treba dávať pozor, aby sa naozaj stali dominantou celý priestor doplnili, nie aby celý dojem pokazili. Pri kúpe záclon alebo závesov sa predpokladá, že ich budete využívať dlhšiu dobu (mesiac a viac), preto je dobré, aby ste tomuto výberu venovali určitý čas. Čo si treba uvedomiť pri výbere záclon a závesov?

Dôležité je aby ladili k farbám, ktoré sa už v interiéry nachádzajú a mali by sme ich tiež prispôsobiť štýlu nábytku. Ak sme zvolili škandinávsky biely štýl s lesklým nábytkom, môžeme na oživenie zvoliť biele alebo inak farebné hladké záclony. Čipka by do takéhoto interiéru extra nepasovala.  Pred samotným nákupom si teda musíme uvedomiť, ku akému štýlu a farbe nábytku ich ideme kombinovať, aby nepôsobili cirkusovo a lacno, ale luxusne.

Pozor si dávajte aj na dĺžku záclony. Pri výbere nepočítajte len šírku okna, záclona by mala byť vhodne nariasená, čo zaručí dvojnásobok šírky okna na ktorom má visieť. Ak by som záclona o čosi menšia, mohla by opticky zmenšovať veľkosť okna.

Záclony a závesy umiestňujeme tak, aby siahali pod parapet. Ak sú priamo na okne, stačí po koniec rámu. Takéto umiestnenie je vhodné najmä z dôvodu radiátorov, ktorým sa zakrytím výrazne zníži cirkulácia tepla, čím bude v miestnosti v zimnom období chladnejšie.  Vyššie umiestnené závesy sú vhodné tiež z pohľadu domácich miláčikov. Vlniace sa závesy či záclony až po zem by ich mohli lákať a tým pádom ich poškodiť.

Svoju úlohu zohráva aj umiestnenie garniže. Dobré je umiestniť ju tesne nad okno, aby bol získaný dojem čo najlepší. Umiestnenie garniže vysoko nad oknom nepôsobí dobre.

Nezabudnime tiež na sprchové závesy ak vaša kúpeľňa disponuje sprchovým kútom. V bielej kúpeľni dokážu farebné závesy zázraky. Nevýhodou je, že sa pri sprchovaní na človeka „lepia“ preto sú lepšie sklenené dvere, ale sú vhodnou lacnou alternatívou.