Najvyššie drevené stavby v Európe

Najvyššie drevené stavby v Európe

1. apríla 2019 0 Od Martina

Väčšinou si s pojmom drevostavby spojíme len výstavbu rodinných domov. V súčasnosti sa v táto technológia stavieb z dreva používa aj pri výstavbe rôznych verejných stavieb, ako sú školy, škôlky alebo sídla firiem. Kam až dosahuje potenciál stavieb z dreva?

Prečo práve drevo?

S výstavbou drevených domov sa začalo s myšlienkou, že majú menší negatívny dopad na životné prostredie. Drevo malo nahradiť cement, ktorého výroba sa podieľa približne 5% na celosvetových emisiách oxidu uhličitého. Podiel na emisiách ovplyvňuje aj použitá technológia pri výrobe, avšak z globálneho hľadiska je potrebné tieto emisie znížiť čo najviac.

Alternatívnym materiálom sa stáva práve drevo, vďaka jeho výbornej absorpcií nadbytočnej vlhkosti z miestnosti a má skvelé termoregulačné vlastnosti.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Návrat ku drevu vo veľkom

To, že sa väčšina štátov predbieha, kto postaví vyššiu budovu je známe, avšak tento trend prišiel aj do sveta drevených stavieb. Len pred pár dňami bola postavená najvyššia drevená budova, ktorá prevýšila predchádzajúceho držiteľa svetového rekordu v Kanade o 30 metrov. Budova stojaca v Nórsku má výšku 85,4 metra, má 18 poschodí a rozlohu 11 300 metrov štvorcových. Ide o multifunkčný objekt, v ktorom sa nachádzajú apartmány, reštaurácie, kancelárie či terasa na streche. Vedľa budovy môžeme nájsť aj plaváreň, ktorá je taktiež postavená z dreva.

Ak by ste sa na ňu chceli ísť pozrieť, nachádza sa približne hodinu a pol cesty od Osla, v mestečku Brumunddal s 10 000 obyvateľmi. Lokalita výstavby je naozaj dobrá, nachádza sa pri jazere Mjøsa, ktoré je v najväčším jazerom Nórska.

Technológia výstavby

Budova sa skladá  z tzv. CLT ( Cross Laminated Timber) panelov, ktoré sú oproti cementu ekologickejšie. Tento materiál je aj ohňovzdorný, čo je veľké plus pre bezpečnosť. Panely sú použité aj vo výťahových šachtách či na schodiskách.

Jedná sa o panel, kde je krížom lepené drevo, a je spojený z minimálne troch vrstiev k sebe lepených priečne ukladaných hranolov, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a statickú únosnosť.  Výhodou je tiež, že po skončení ich životnosti sa dajú plne recyklovať.

Ako táto majestátna budova vypadá v skutočnosti môžete vidieť na nasledujúcom videu:

...

Drevený mrakodrap aj v Rakúsku?

Výstavba tejto budovy v súčasnosti ešte stále prebieha. Projekt HoHo Wien predstaví architekt Oliver Sterl. Táto budova by mala byť vysoká 84 metrov s rozlohou 25 000 metrov štvorcových a mala by byť rozdelená na 24 poschodí. Podľa dostupných informácií je cena tejto stavby 65 miliónov eur. Nachádzať by sa mala  oblasti Seestadt Aspern.

To, že bude budova postavená z dreva by malo byť vidno už na prvý pohľad. Vonkajšia fasáda by totiž mala pripomínať kôru dreva. Drevené prvky sa budú nachádzať aj v interiéri budovy. Vo vnútri sa majú nachádzať kancelárie, byty, obchody, hotel, reštaurácie a sauna.

Ďalšie drevené stavby môžeme nájsť napríklad v Miláne ( komplex Via Cenni) alebo v austrálskom Melbourne.

Situácia na Slovensku

Je celkom zaujímavé, ako tieto budovy „rýchlo rastu“, avšak na Slovensku sa zatiaľ takéto megalomanské výstavby nepredpokladajú. Zatiaľ prevláda výstavba klasických rodinných domov. Je to aj z toho dôvodu, že okrem vyšších nákladov je zatiaľ problém aj s legislatívou. V súčasnosti je na Slovenskú možné postaviť len drevostavbu s maximálne dvoma podlažiami.

Legislatíva bola problémom aj pri stavbe HoHo. Viedenské stavebné normy predpisovali, že budovy s únikovou úrovňou viac ako 22 metrov nesmú mať nosnú konštrukciu z dreva. Napokon však riešenie našli a začiatok stavby bol v roku 2016.