Poznáme farbu roku 2018

Poznáme farbu roku 2018

29. decembra 2017 0 Od Martina

Rok 2017 ubehol ako voda a nasleduje nový rok, plný nových farebných trendov. V roku 2017 dominovala šedá, červená biela a hlavne zelená farba, škandinávske otvorené priestory a lesklý nábytok. Čo prinesie rok 2018?

Výber farby od interiéru vie ovplyvniť psychiku človeka, ale aj samotný nasledovný predaj domu. Zariaďovanie domu je veľmi náročnou záležitosťou. Aby ste na to nemuseli byť sami, každý rok vytvára veľké množstvo dizajnérov nové trendy v bývaní.

Poďme sa zamerať na farby. Ak plánujete rekonštrukciu, prípadne vás len zaujíma čo je práve moderné, prinášame vám dávku farebnej inšpirácie.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Inštitút farieb Pantone  pomáha spoločnostiam rozhodovať pri výbere farieb produktov, pri vytváraní loga prípadne obalov produktov. Veľmi dôležitá osobnosť a hlava spoločnosti Pantone  je Leatrice Eiseman. V podstate je to americký špecialita na farebné odtiene v rôznych oblastiach vrátane interiérového dizajnu.

Ultra Violet

Tento rok odborníci na farbu v spoločnosti Pantone nadviazali na zelenú farbu v roku 1017. Vybrali farbu, ktorú by asi nikto nečakal – osviežujúca ULTRA FIALOVÁ. Ultra Violet alebo Pantone 18- 3838 je premyslený a provokatívny fialový odtieň, ktorý má evokovať originálnosť, vynaliezavosť a vizionárske myslenie smerujúce do budúcnosti.

Ultra Violet naznačuje tajomstvá vesmíru, intríg a toho, čo leží pred nami. Obrovská a neobmedzená nočná obloha je symbolom možností a túžby. V minulosti sa k Ultra Violet spájala s  mystickou alebo duchovnou kvalitou. Táto farba je často spojená s možnosťou odpútania sa od  všeobecnej reality. Použitie Ultra fialového svetla v meditačných priestoroch a iných spoločenských miestnostiach prináša pozitívnu energiu  a prepája  ľudí v miestnosti.  Farbu nekonvenčnosti a umeleckej brilantnosti priniesli hudobné ikony ako David Bowie a Jimi Hendrix do popredia západnej pop kultúry, ako osobné prejavy individuality.

Čo povedal inštitút Pantone o farbe roka?

“The Pantone Color of the Year has come to mean so much more than ‘what’s trending’ in the world of design; it’s truly a reflection of what’s needed in our world today.” – Laurie Pressman, Vice President of the Pantone Color Institute.

...

Viceprezidentka Laurie Pressman hovorí, že farba nabrala väčšiu podstatu ako to, čo je práve moderné vo svete dizajnu. Inštitút Pantone Color je konzultačná služba v rámci spoločnosti Pantone. Tá predpovedá globálne trendy v oblasti farieb a spokytuje spoločnostiam poradenstvo v oblasti farieb a vývoja produktov.

Spoločnosť je uznávaná na celom svete ako primárny zdroj informácií o farebnosti, prostredníctvom predpovedí farebných sezónnych trendov, vlastného vývoja farieb a odporúčaní pre produktovú a firemnú identitu. Taktiež spolupracuje s globálnymi značkami a využíva silu, psychológiu a emócie farby vo svojej stratégií návrhu.

Laurie Pressman, ktorá je viceprezidentka s viac ako 20 ročnou praxou v oblasti vývoja produktov, merchandisingu pre trhy s módnymi a domácimi zariadeniami. Okrem toho sedí v rade pre domáce výrobky v módnom technologickom inštitúte, módnom poradenskom výbore v Savannah College of Art and Design a je podpredsedom výboru pre farebné normy pre farebnú marketingovú skupinu.

Pressman uznáva, že farba je najsilnejší komunikačný nástroj a ako neodmysliteľná súčasť bezprostredné vizuálne pocity ľudí a zohráva dôležitú úlohu pri rozhodovaní o nákupe spotrebiteľa a ďalej je dôležitá pre efektívne riadenie podniku.

Lepšie je raz vidieť ako 100 krát počuť, preto si pozrite video, ktoré demonštruje farbu Ultra Violet a sami posúďte, ako na vás táto farba vplýva. Výber farby roka je veľmi dôležitý proces. Čo je však dôležitejšie a to je váš pocit z domova. Preto, ak sa vám niečo nepáči, tak si to nekupujte len na základe toho, že je to moderné. Podstatou je, cítiť sa doma dobre.

Zdroje:

https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018 [20.12.2018]

http://www.idsa.org/members/pressman-laurie-pantone-color-institute [22.12.2018]