Prírodné materiály v matracoch

Prírodné materiály v matracoch

27. októbra 2017 0 Od Jan

Dnes žije v dobe, ktorú by sme pokojne mohli označiť za renesanciu prírodných materiálov. Takmer celý čas svojej existencie ľudstvo využívalo výhradne to, čo našlo v prírode. S minimálnymi úpravami. To, že dnes veľká časť vecí okolo nás je z plastov a rôznych kovových zliatin je záležitosť posledných desiatok rokov. Ono sa to môže zdať neuveriteľné, ale je to tak.

Prvé syntetické materiály sa objavili až v polovici 19. storočia. Jednoduché formy gumy či plastov si len pomaly hľadali miesto v bežnom živote. Skutočný nástup syntetických materiálov sme zaznamenali až po druhej svetovej vojne. V tom čase boli plasty niečo nové, do čoho sa ľudia rýchlo zamilovali. Netrvalo však dlho, pár desaťročí, aby nám začalo byť smutno za drevom a ďalšími prírodnými materiálmi. Evolúcia človeka prebehla v takmer čisto prírodnom prostredí – netreba sa tak čudovať, že nám to chýba.

Aj matrace boli kedysi prírodné?

V praveku človek spával na kope lístia či zvieracích kožiach. Neskôr si začal plniť rôzne vaky lístím, slamou či vlnou. K prvej zmene došlo až k v roku 1870, kedy bol vyvinutý prvý pružinový matrac. Pred druhou svetovou vojnou vznikli latexové matrace. A po vojne prišli na trh matrace vyrobené z polyuretánovej peny.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dá sa tak povedať, že moderný matrac je vyrobený ropy, teda neobnoviteľnej suroviny. Prípadne je jadro matraca vyrobené z oceľových pružín.

Najdôležitejšie súčasné materiály

Pri nákupe nového matraca je potrebné si dať pozor na to, čo kupujete. Nie všetky materiály predávané ako prírodné, sú skutočne prírodné. Respektíve nie všetky majú takéto vlastnosti.

Latexová pena

Latexová pena je bez akejkoľvek pochyby vynikajúci materiál. Vyrába sa vulkanizáciu latexu, čo je tekutina prevažne bielej farby. Latex nájdete asi v 10 percentách kvitnúcich rastlín. Nie všetky tieto rastliny sú však vhodným zdrojom latexového mlieka. Na komerčné účely sa pestuje kaučukovník. Tento strom nájdete na plantážach v tropických oblastiach Zeme. Najväčšie plantáže sa nachádzajú v Juhovýchodnej Ázie, odkiaľ s veľkou pravdepodobnosťou pochádza aj latex vo vašom latexovom matraci (budúcom).

Latexová pena je obľúbená najmä z toho dôvodu, že poskytuje vynikajúce hygienické podmienky. Latex v telách rastlín je súčasťou imunitného systému. Chráni rastlinu pred cudzorodými organizmami. Latex si túto vlastnosť zachováva aj po vulkanizácii.

Latexová pena vytvára nevhodné podmienky na život a rozmnožovanie baktérií, plesní a roztočov. Všetky tieto organizmy sú v každom matraci. Pri veľkej koncentrácii však spôsobujú problémy nielen ľuďom, ktorí sú na ne alergickí.

...

Nie všetky latexové peny sú však vyrobené výhradne z prírodného latexu. Skôr by sme mohli povedať, že väčšina pien na trhu je vyrobená z mixu prírodného a syntetického latexu. Syntetický latex sa do latexovej zmesi pridáva (vraj) z dôvodu zlepšenia úžitkových vlastnostní. Ťažko povedať, či je to pravda. Ak chcete mať doma latexový matrac z čisto prírodného materiálu, spýtajte sa predajcu – ak to priamo nie je uvedené v popise produktu. Ak vám nevie odpovedať, tak to asi čisto prírodný produkt nebude.

Kokosová doska

Bežnou súčasťou lepších pružinových či dokonca penových matracov je 1 až 3 centimetre hrubá vrstva stlačeného kokosového vlákna.

Kokosová doska sa do matracov dáva na to, aby zvýšila tvrdosť matraca, a to bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo vzdušnosť matraca. Kokosová doska je totiž mimoriadne vzdušná. A navyše má ďalšiu dôležitú vlastnosť – podobne ako latexová pena, aj spracované kokosové vlákno má antimikrobiálne vlastnosti.

Kokosové vlákno sa získava z kokosovej palmy. Konkrétne z jej plodov – kokosových orechov. Kokosové vlákno sa však nezískava z toho, čo väčšina si väčšina našincov predstaví pri pojme „kokosový orech“. Kokosové vlákno sa získava zo šupiny kokosového orecha. Kokosové palmy sa pestujú v rovnakých zemepisných šírkach ako kaučukovníky – teda v tropických oblastiach Zeme.

Poťahy matracov

Lacné poťahy matracov sú vyrábané najmä z polyesterových vlákien. Lepšie poťahy matracov využívajú prírodné materiály. A nemusí ísť iba o bavlnku. Lepšie poťahy  matracov používajú širokú paletu prírodných vlákien. Tie sa často používajú ako základ marketingu nielen poťahu, ale aj celého matraca. Pozor je potrebné si dávať na zloženie poťahov. Prírodné vlákno tam nemusí byť zastúpené vo významnej úlohe. Ak nie je, tak jeho úloha je takmer výlučne marketingová.

Klamstvá

Sem môžeme zaradiť napríklad aloe vera. Množstva matracov sa vám bude snažiť líškať tým, že obsahujú výťažky aloe vera.

Aloe vera je sukulentná rastlina (niečo ako kaktus), rastúci v teplých oblastiach Zeme. Aloe vera sa v ľudovej kultúre používa už stáročia. V našom svete ju poznáme najmä z kozmetiky. Na základe tohto by ste povedali, že aloe vera má prospešné účinky pre človeka.

Ak sa však spoľahnete na vedu, tak zistíte, že tieto pozitívne účinky nikdy neboli overené. To znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou žiadne takéto účinky neexistujú, alebo sú zanedbateľné.

Navyše pri výrobe matracov by sa tieto účinné látky aj tak vplyvom vysokej teploty zničili. Matrac či poťah s prídavkom aloe vera vám určite neuškodí – zbytočne si však za takýto výrobok priplatíte.