Aký matrac darovať pod vianočný stromček?

Aký matrac darovať pod vianočný stromček?

12. novembra 2017 1 Od Jan

Nový matrac určite nie je vianočný darček, o ktorom sníva väčšina z nás. Darčeky, ktoré nadchnú, väčšinou nepatria do takejto kategórie užitočných darčekov.

Kvalitný matrac je však dobrý darček. Ak vám na niekom záleží, tak mu dobrým matracom pomôžete. Kvalitný spánok je totiž prospešný pre úplne každého. Kvalita spánku priamo vplýva na zdravie a život ako taký. Dobrý matrac sa síce fyzicky pod stromček nezmestí, ako darček je to určite dobrý nápad.

Ak sa chystáte niekomu kúpiť matrac, tak po vstúpení do predajne sa ľahko dostanete do pomykova. Zorientovať sa v širokej ponuke matracov naozaj nie je jednoduché. Nie je tomu dávno, kedy ste v predajniach našli iba zopár matracov. Výber nebol veľmi komplikovaný. Vybrať ste si mohli medzi pružinových a penovým matracom. A tam to zvyčajne skončilo.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dnes je situácia výrazne odlišná. Predaj matracov dnes nie je obmedzený fyzickými priestormi predajne, ktoré výrazne limitovali množstvo vystavených matracov. Dnes existujú internetové obchody, ktorých ponuka nie je obmedzená priestorom. Do online katalógu dokáže eshop zaradiť tisíce rôznych položiek.

Základné druhy matracov

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny (PUR peny)

Matrace z polyuretánovej peny patria k tomu najlacnejšiemu, čo nájdete v obchodoch. Nízka cena je zároveň tou najväčšou výhodou polyuretánovej peny. Matrac z PUR peny si dokážete kúpiť už za pár desiatok eur. Takýto super lacný matrac nebude veľmi kvalitný – a bude mať obmedzenú hrúbku. V určitých situáciách však bude vedieť poslúžiť.

Kvalitu polyuretánového matraca ovplyvňuje najmä hustota polyuretánovej peny. Čím je hustota vyššia, tým získate lepšie úžitkové vlastnosti. Tým je však vyššia aj cena. Do hustejšej peny totiž výrobca musí dať väčšie množstvo suroviny.

Tie najlacnejšie penové matrace majú hustotu okolo 15 kilogramov na meter kubický. Verte tomu, že na takomto matraci by sa vám veľmi dobre nespalo. A ak  by ste na ňom spávali dlhodobo, tak by sa vám dostavili aj rôzne zdravotné problémy. Na druhú stranu tie najkvalitnejšie matrace z PUR peny ponúkajú hustotu až cez 30 kilogramov na meter kubický.

Najväčšou nevýhodou penového matraca z PUR peny je jeho nízka vzdušnosť. Tá sama o sebe nevedie k problémov. Nízka vzdušnosť však vedie k zvýšenej koncentrácii mikroorganizmov. Baktérie, roztoče a plesne narobia starosti nielen alergikom. Nízka vzdušnosť znamená, že v matraci dochádza ku koncentrácii vlhkosti. Tá sa do matraca dostáva z nášho potu. A mikróbom sa darí práve pri vyššej vlhkosti.

Ďalšou bežnou ťažkosťou spojenou s matracom z PUR peny je obmedzená životnosť. Toto platí najmä pri matracoch nižšej kvality. Penové matrace tohto typu majú tendenciu k tvorbe preležanín. To sú priehlbiny na matraci na najčastejšie využívaných miestach.

...

A aby sme nezabudli – matrace z PUR peny majú prakticky nulové ortopedické vlastnosti. Ortopedickosť matraca by vás mala zaujímať najmä vtedy, ak máte problémy s chrbtom. Vo všeobecnosti by si však ortopedický matrac mali kúpiť všetci starší ľudia. Ortopedický matrac sa stará o lepšiu polohu chrbtice. Tá by nemala byť prehnutá ani jedným smerom. Polyuretánový matrac vám však takéto možnosti neposkytuje.

Latexový matrac

Latexový matrac je rovnako ako polyuretánový vyrobený z peny. Ide však o diametrálne odlišnú peny. Kým polyuretánová pena je vyrobená z uretánu, ktorý sa vyrába z ropy, latexová pena sa vyrába vulkanizáciu latexu, čo je prírodný produkt.

Latex je prevažne biela tekutina, ktorá sa nachádza asi v 10 percentách rastlín. Na komerčné využitie sa používa latex z kaučukovníka. Tento strom sa pestuje v tropických oblastiach Zeme – predovšetkým v Juhovýchodnej Ázii.

Latexové matrace patria medzi najobľúbenejšie. Obľúbené sú najmä pre svoje jedinečné antimikrobiálne vlastnosti. Latexové matrace si tak nájdu uplatnenie nielen u alergikov. Tento typ matraca by mal byť samozrejmosťou v nemocniciach a všetkých podobných zariadeniach. Latexový matrac je však prospešný aj všetkým zdravým ľuďom.

Pri tomto type matraca hovoríme o prirodzených antimikrobiálnych vlastnostiach. Túto vlastnosť má matrac vďaka latexu. V rastlinách je latex súčasťou imunitného systému – chráni rastlinu pred mikróbmi. Latex si tieto vlastnosti zachováva aj po vulkanizácii. Navyše matrac ako taký je ešte aj vzdušný.

A aby sme nezabudli – latexový matrac sa môže pochváliť výbornými ortopedickými vlastnosťami. Vaša chrbtica, teda skôr chrbtica obdarovaného, bude počas spánku uvoľnenejšia  a bude sa môcť sústrediť na regeneráciu.

Taštičkové matrace

Taštičkový matrac je typ pružinového matraca. Zámerne spomíname taštičkový matrac a nehovoríme všeobecne o pružinových. Alternatívou k taštičkovému matracu je totiž klasický pružinový matrac, ktorý nemá ortopedické vlastnosti a jeho jedinou výhodou je nízka cena. Prípadne ešte vzdušnosť.

Taštičkové matrace patria k tomu najlepšiemu, čo je v ponuke. Sú obľúbené najmä pre svoje výborné ortopedické vlastnosti. Taštičkový matrac je pravý ortopedický matrac, ktorý je vhodný pre každého, kto má problémy s chrbtom. Dalo by sa povedať, že takýto matrac je vhodný pre každého po 30-tke. A určite neuškodí ani mladším ľuďom. Pre mladších ľudí môže byť problém akurát cena. Kvalitný taštičkový matrac totiž vôbec nie je lacný. Cena sa pohybuje minimálne od 500 €.

Ďalšou podstatnou výhodou taštičkového matraca je jeho vzdušnosť. Ako sme už spomínali vzdušnosť je zodpovedná za dobrý hygienický stav matraca. A to je pre zdravie rovnako dôležité ako pohodlné ležanie.