Rozdielny vek – rozdielne nároky na matrac

Rozdielny vek – rozdielne nároky na matrac

22. novembra 2017 1 Od Jan

Na prvý pohľad sa môže zdať, že výber matracu nebude závisieť od veku. Veď matrac ako matrac. Buď je kvalitný a pohodlný, alebo nie.  V skutočnosti vek zohráva pri výbere matraca veľkú úlohu. A to či už priamo, alebo nepriamo. V tomto článku sa pozrieme na rôzne aspekty výberu matraca, ktoré budú vztiahnuté predovšetkým na vek človeka, ktorý bude na ňom spávať.

Veľkosť matraca

Keď hovoríme o veľkosti matraca, tak máme na mysli viacero rozmerov. V prvom rade ide o šírku matraca, keďže dĺžka je zvyčajne štandardná (k tomu o kúsok nižšie).

Šírku matraca volíme podľa potreby. Ak spíme v posteli osamote, tak nám bude bohato stačiť minimum – teda 80 či 90 centimetrov. Pre mladšie ročníky, deti a mladých ľudí, tak bude stačiť matrac takýchto rozmerov. Kupovať široký matrac pre deti a mladých ľudí nie je práve najekonomickejšie. Dospelí ľudia už zvyknú tráviť noci s nejakým partnerom a tiesniť sa na 90-cm širokom matraci nie je veľmi príjemné. Tu sa ponúka základný rozmer 140 centimetrov. 160 centimetrov je však určite lepšia voľba. Štandardne sú v ponuke aj 180 či 200 centimetrov široké matrace.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Mnohí predajcovia ponúkajú aj neštandardné šírky matracov. A ak vám dokonca ani z takejto ponuky nebude niečo vyhovovať, vždy si môžete dať vyrobiť matrac na mieru. Takúto možnosť ponúka množstvo lepších výrobcov matracov.

Dĺžka matraca je štandardne 200 centimetrov. Väčšine ľudí to vyhovuje. Ak chcete dlhší matrac, niekedy sú v ponuke nadštandardné rozmery. Prípadne si môžete dať vyrobiť matrac na mieru.

Pre malé deti pochopiteľne nemá význam kupovať dva metre dlhý matrac. Dieťaťu postačí oveľa menší. Preto sú v ponuke matrace určené špeciálne pre deti, ktoré pasujú do detských postieľok. Samozrejme – ak kúpite dieťaťu veľkú posteľ s veľkým matracom, tak sa nič vážne nestane. Dieťa do týchto rozmerov časom dorastie.

Poďme k hrúbke matraca. Aj tu je výber závislí od veku. Deti prirodzene majú nižšie nároky na hrúbku matraca, keďže ich hmotnosť je nižšia. Hrúbka matraca je tak závislá v prvom rade od hmotnosti človeka. A tá úzko súvisí s vekom človeka – teda minimálne do začiatku dospelosti.

Tvrdosť matraca

Tvrdosť je parameter matraca, ktorý sa hádam najčastejšie podceňuje. Hoci prirodzene vieme, že nám vyhovuje určitá tvrdosť lôžka. Na nejakú tvrdosť sme zvyknutý, niečo máme dané prirodzene od narodenia.

...

Pri výbere tvrdosti je potrebné rešpektovať jedno pravidlo – s rastúcim vekom by mala tvrdosť lôžka klesať. Maximálnu tvrdosť matraca by mali mať deti. Je to dôležité z pohľadu správneho vývoja chrbtice. Pri dlhodobom spánku na príliš mäkkom matraci by mohlo dôjsť k nežiadúcej deformácii chrbtice. Pre starších ľudí je naopak dôležité, aby spali na mäkšom lôžku. Pri nízkej tvrdosti menej trpia kĺby a ďalšie časti tela.

Bežný človek by sa mal riadiť svojimi preferenciami. Výrobcovia zvyknú tvrdosť matraca označovať číslami – od 1 do 5. Číslo 1 označuje mäkký matrac. Číslo 5 zase tvrdý matrac. Zvyšok tvorí prechod. Pokiaľ neviete označiť, ktoré číslo vám vyhovuje, najjednoduchšie je zájsť do predajne a matrac si osobne vyskúšať. Mnohé dobré predajne vám to bez problémov umožnia.

Pokiaľ nemáte takúto možnosť, alebo by vás to stálo priveľa úsilia, a chcete nakupovať na internete, kde si prirodzene žiadny matrac nevyskúšate, skúste využiť tabuľky tvrdosti. Tie by mali mať k dispozícii aj predajcovia v predajniach s matracmi. V tabuľke tvrdosti si na základe svojej výšky a hmotnosti nájdete odporúčanú tvrdosť. Tá je stále iba odporúčaná, pretože každý z nás má osobité požiadavky na pohodlné lôžko.

Druh matraca

V ponuke je veľké množstvo matracov. Všetky však spadajú do niekoľkých základných kategórií. Poznáme penové a pružinové matrace. Kategória penových matracov obsahuje matrace vyrobené z polyuretánovej peny, z vylepšenej polyuretánovej peny a matrace vyrobené z latexovej peny. Pružinové matrace sa delia do dvoch základných kategórií – taštičkové a klasické pružinové matrace.

O ktorý druh matracu by sa mali zaujímať starší ľudia? Ktorý typ matraca je najlepšou voľbou pre mladých ľudí?

Starší ľudia by sa mali orientovať na ortopedické matrace. Teda na matrace, ktoré dokážu zabezpečiť vhodnú polohu chrbtice počas spánku. S rastúcim vekom sa prirodzene zhoršuje zdravotný stav. Veľmi často trpí najmä chrbát a chrbtica. Ortopedický matrac žiadne problémy nevylieči – pomáha im však predchádzať. Ak je chrbtica počas spánku v dobrej polohe, nemusí sa venovať ničomu inému ako vlastnej regenerácii. Môžete si byť istí, že ráno to pocítite.

Nevýhodou kvalitných ortopedických matracov je ich vyššia cena. Za dobrý matrac nie je problém dať 1000 eur. A toto je asi najväčší dôvod, prečo kvalitný taštičkový matrac nemusí byť najlepšou voľbou pre mladých ľudí. Z ekonomických dôvodov. Pokiaľ ste mladý a zdravý, tak sa bez väčších problémov vyspíte aj na lacnejšom penovom matraci.

Keď sme už pri penových matracoch – nehodno ich hádzať do jedného vreca. Najlacnejšie a kvalitou najmenej oslňujúce sú matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Tým by sa mali vyhnúť starší ľudia. Na druhú stranu taký latexový matrac je asi tou najlepšou možnou voľbou a prospeje úplne každému. Cenovo však tento matrac patrí do vyššej kategórie.