Spánková apnoe trápi až 10% ľudí na Slovensku

Spánková apnoe trápi až 10% ľudí na Slovensku

27. decembra 2019 0 Od Martina

Pojem chrápanie pozná naozaj každý. Či už rodinný príslušníci chrápajúcej osoby alebo samotná osoba ktorá trpí chrápaním. Avšak, málokto vie že existuje spánková apnoe, ktorá s chrápaním súvisí. Čo to je, a ako sa lieči?

Spánková apnoe

Správne povedané syndróm spánkového apnoe. Pri normálnom režime spánku dochádza k pohybu vzduchu od úst cez hrdlo do pľúc a von v pravidelnom rytme. Pri spánkovom apnoe sú dávky vzduchu pravidelne prerušované, prípadne dôjde ku úplnému zastaveniu. Spiaca osoba sa zobudí na nedostatok kyslíka.

Rozlišuje 2 syndrómy a to obštrukčný a centrálny typ.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Obštrukčný typ ( OSA) – dýchanie sa zastavuje pre zúženie (uzáver) hrdla. Vyskytuje sa najčastejšie.

Centrálny typ – dýchanie sa zastavuje z dôvodu zmien rytmu dýchania pri poruche v oblasti mozgu.

Spánková apnoe sa neprejavuje len v noci, ale ovplyvňuje aj činnosti počas dňa a môže mať dlhodobý vplyv na zdravie.  5-10% ľudí na Slovensku trpí týmto syndrómom. Podľa štatistík častejšie postihuje mužov ako ženy.

OSA – obštrukčný typ

Na prehĺtanie, hovorenie a dýchanie používame svaly, ktoré obklopujú hrdlo. Tieto svaly sú počas spánku menej aktívne, čo môže spôsobovať zúženie hrdla, ktoré u väčšiny neovplyvňuje dýchanie. Osobám, ktoré zúženie hrdla ovplyvňuje dýchanie, môže dôjsť ku čiastočnému (hypopnoe) alebo kompletnému zablokovaniu prietoku vzduchu. Spiaca osoba môže mať aj čiastočné alebo kompletné zablokovanie počas spánkového cyklu.

Tým, že je prerušená dodávka kyslíka dochádza k poklesu hladiny kyslíka v krvi. V niektorých prípadoch sa môže spiaci zobudiť s pocitom dusenia. Najčastejšie dochádza ku stavu, že sa chrápajúci úplne neprebudí, stále chrápe a po chvíli sa zhlboka nadýchne. Spiaci tieto zobudenia často neregistruje, avšak prejaví sa to na kvalite spánku.

...

Najčastejšie sa vyskytuje v strednom až staršom veku, u mužského pohlavia, ľudí s obezitou, s používaním alkoholu a rôznych sedatív.

Príčiny

  • Jednou z príčin je vývoj lebky a kostí tváre, kedy mohlo dôjsť ku vyvinutiu menšej tváre, menších úst a kvôli tomu je jazyk príliš veľký pre malé ústa. Jedná sa teda o genetiku, ktorá sa môže vyskytovať u viacerých rodinných príslušníkov.
  • Druhou príčinou môže byť obezita.
  • U detí sa spánková apnoe vyskytuje kvôli zväčšeným mandliam.

Symptómy

Medzi hlavné symptómy môže patriť hlasné chrápanie únava počas dňa alebo insomnia – nespavosť. Niektorí spiaci nemajú partnera, ktorý by im oznámil že majú problém s chrápaním. V týchto prípadoch spiaci pripisujú únavu prepracovanosti a veku. Tým, že nevedia určiť ,že ide o príčinu syndrómu OSA, nevedia ho liečiť včasne a dochádza k jeho podceňovaniu.

Medzi ostatné symptómy môže patriť nekvalitný spánok, pocity dusenia počas noci, ranná bolesť hlavy, budene na močenie, rána bez energie, ťažkosti s koncentráciou a problémy s pamäťou.

Kde robia vyšetrenia?

Existujú rôzne internetové stránky, kde vám vyhodnotia výsledok pomocou vyplneného dotazníka. Avšak, najlepšie je navštíviť osobne špecialistu spánkovej medicíny, ktorý určí diagnózu pomocou príznakov,  fyzikálnom vyšetrení a testov.

Napríklad, ak je obvod hrdla u mužov viac ako 17 cm a u žien viac ako 16 cm môže ísť o vysoké riziko syndrómu OSA.

diagnostika

  • Pomocou pulznej oximetrie (doma počas spánku)
  • Polysomnografické vyšetrenie (sila dýchania a prúdenie vzduchu)

Liečba

  • CPAP – spiaci je napojený na prístroj pomocou tvárovej masky. Tento prístroj udržiava otvorené dýchacie cesty.
  • Spanie na boku
  • Redukcia hmotnosti
  • Obmedzenie alkoholu a medikamentov
  • Dentálne protetické pomôcky
  • Chirurgická liečba