Aký matrac kúpiť dieťaťu?

Aký matrac kúpiť dieťaťu?

6. júla 2018 1 Od Jan

Kúpa matrace pre dieťa je na prvý pohľad totožná s kúpou matraca pre bežného dospelého človeka. Samozrejme, že obe kúpy sú do veľkej miery podobné. Nemôžete však k nim pristupovať rovnako. Keby ste tak spravili, tak s veľkou pravdepodobnosťou svojmu dieťaťu nekúpite ten najvhodnejší matrac na trhu.

Takže, ak chcete pre svoje dieťa to najlepšie, venujte pozornosť informáciám o špecifickosti detského matraca. Tieto informácie nájdete aj v tomto článku.

Rozmery detského matraca

Najväčším rozdielom medzi bežným a detským matracom sú rozmery. Toto platí pre deti do cca 4 rokov. Deťom vo veku približne 4 rokov už môžete kúpiť matrac bežných rozmerov. Dieťa bude takýto matrac používať ďalších 8 až desať rokov.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pre deti od narodenia do spomínaných 3 či 4 rokov sa kupujú matrace, ktoré pasujú do detskej postieľky. Zväčša hovoríme o rozmere 120 x 60 centimetrov. Existujú však aj iné rozmery. A existujú aj všemožné postieľky, ktoré môžu vyžadovať špecifický rozmer matracov. Pred kúpou detského matraca je preto veľmi vhodné zmerať priestor na matrac v postieľky. Poľahky sa takto vyhnete situácii, že sa vám matrac nezmestí do postieľky. Ak náhodou máte doma postieľku neštandardných rozmerov, nemusíte hneď meniť postieľku. Dnes nie je problém si dať vyrobiť matrac na mieru. Túto možnosť ponúka aj na Slovensku viacero výrobcov matracov.

Tvrdosť matraca

Pri detskom matraci je potrebné mať na pamäti, že deti potrebujú tvrdšie matrace ako dospelí. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že tvrdosť matraca vekom klesá. Mäkký matrac je vhodný pre starších ľudí. Samozrejme, že medzi ľuďmi existujú aj osobné preferencie k tvrdšiemu či mäkšiemu matracu.

Vyššia tvrdosť detského matraca je dôležitá pre zdravý vývoj chrbtice. Pri deťoch je kľúčové, aby v útlom veku bol na chrbticu vyvíjaný primeraný tlak. Toto mäkké matrace nedokážu poskytnúť. Toto platí nielen pre batoľatá, ale aj pre teenagerov.  Na bežný matrac bežnej tvrdosti by mal človek presedlať až v dospelosti.

Pri bežných matracoch sa takmer vždy udáva tvrdosť jednej alebo oboch strán. Tvrdosť matraca sa označuje na stupnici od 1 do 5. Pričom číslo 1 označuje mäkký matrac a číslo 5 matrac tvrdý.

Pri matracoch pre najmenšie deti sa však s takýmto označovaním nemusíte stretnúť. Výrobcovia vám neponúknu možnosti, pretože vedia, že deti potrebujú tvrdší matrac.

...

Pri starších deťoch je potrebné už tvrdosti venovať pozornosť, pretože im budete kupovať klasický matrac.  Tu budete musieť vyložene žiadať tvrdý matrac. Ideálne tvrdosť o hodnote 5. Ak sa dostanete do predajne, kde matracom naozaj rozumejú, tak stačí spomenúť, že hľadáte matrac pre dieťa takého a takého veku. Veľká časť matracov sa však dnes nakupuje na internete a tu vám nikto s ničím nepomôže. Ono sa to môže zdať ako detail, ale skutočne na tom záleží. Teenager je už takmer dospelý človek, ale jeho telo je ešte stále v intenzívnom vývoji. Dlhodobý spánok na príliš mäkkom matraci môže mať väčšie následky ako boľavý chrbát. Navyše sa to nemusí prejaviť ihneď. Nedostatočná starostlivosť o chrbát a chrbticu môže spôsobiť problémy v neskoršom veku.

Výber materiálov matraca

Ako pri bežných matracoch, tak aj pri matracoch pre deti sa ponúka veľké množstvo materiálov a ich kombinácií. Pre najmenšie deti je vhodné investovať do kvalitnejších materiálov, ktoré vykazujú výborné hygienické parametre. Pri starších deťoch na kvalite matraca až tak nezáleží – tu je dôležitejšie tvrdosť. Samozrejme – ak máte možnosť, tak vždy kupujte to najlepšie na trhu.

Pre najmenšie deti nie je vhodný bežný penový matrac, ktorého jediným plusom je cena. Bežný penový matrac to znamená matrac vyrobený z polyuretánovej peny. Polyuretánová pena má krátku životnosť, čo by však pri malých deťoch nebol až taký problém.  Horšie je už to, že polyuretánové matrace vykazujú veľmi slabé hygienické vlastnosti. Polyuretánová pena je málo vzdušná a ak sa do matraca dostane nejaká vlhkosť, tak sa tam zdrží naozaj dlho. Veľmi dobre vieme, že malé deti neudržujú tekutiny tak ako dospelí. Vlhkosť sama o sebe nie je veľký problém. Problém je v tom, že zvýšená vlhkosť praje škodlivým mikróbom. Premnožené baktérie, roztoče a plesne predstavujú pre dieťa skutočný problém. Malé deti totižto nemajú imunitný systém v takom stave ako dospelý človek a sú náchylnejšie na rôzne infekcie.

Výborné matrace pre deti

Z pohľadu hygieny matraca je výborným materiálom latexová pena. Latexová pena sa vyrába z latexu, čo je prírodný materiál nachádzajúci sa v mnohých rastlinách. Pre komerčné využitie sa však pestuje kaučukovník.

Latexová pena je vzdušná, čo umožňuje vlhkosti uniknúť rýchlo do okolia. Matrac tak zostane suchý a mikróby nemajú šancu sa premnožiť. Navyše latexová pena má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, čo poskytuje ďalšiu prekážku baktériám, roztočom a plesniam.

Ďalšou dobrou voľbou je taštičkový matrac. Taštičkový matrac je považovaný za veľmi vzdušný. Jadro taštičkového matraca je tvorené pružinami, teda z väčšej časti vzduchom, čo umožňuje pokojné vetranie matraca.

Pri výbere detského matraca je vždy lepšie sa spoľahnúť na kvalitu. Tú identifikujete aj na základe značky matraca. Oplatí sa však skontrolovať aj výrobcov jednotlivých komponentov matraca.