Ikea a jej história

Ikea a jej história

27. júla 2018 0 Od Jan

Ikea je značka, ktorú aj u nás pozná prakticky každý, hoci táto spoločnosť prevádzkuje na Slovensku iba jeden obchodný dom v Bratislave. Ikea je však globálny fenomén, ku ktorému by sme iba ťažko hľadali alternatívu.

Ikea je najväčším predajcom nábytku na svete. Nositeľom takéhoto označenia je minimálne od roku 2008. O významnosti spoločnosti Ikea hovorí aj to, že jej zakladateľ patrí medzi 10 najbohatších ľudí na svete. Hodnota majetku Ingvara Kamprada sa odhaduje na 40 miliárd eur. Ingvar Kamprad zomrel vo veku 91 rokov na začiatku roku 2018.

Ikea je dnes považovaná za švédsku spoločnosť, hoci tomu tak nie je. Ikea je pôvodom švédska, vo Švédsku vznikla. V súčasnosti však spoločnosť Ikea sídli v Holandsku. Prečo? Dôvod je jednoduchý – daňová optimalizácia. Švédsko je známe svojimi vysokými daňami. Naopak Holandsko je v Európe skôr na úrovni daňové raja. A Ikea je dlhodobo známa tým, že sa snaží agresívne minimalizovať zaplatené dane.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ikea má po celom svete viac ako 420 prevádzok. Úspech na trhu dosiahla predajom lacného nábytku, ktorý myslel aj na dizajn a ekológiu. Ikea ponúka skladateľný nábytok za dostupné ceny. Tlakom na nízke ceny je Ikea veľmi dobre známa. Vďaka skladateľnosti nábytku dokáže firma optimalizovať svoju logistiku a tak ďalej znižovať koncové ceny.

Zaujímavosťou je, že Ingvar Kamprad založil Ikeu už vo veku 17 rokov. Svoju mladú firmu nazval podľa seba a svojho okolia. „I“ znamená Ingvar, „K“ znamená Kamprad, „E“ znamená Elmtaryd, čo je farma, kde mladý Ingvar vyrástol, „A“ je jeho rodné mesto v Južnom Švédsku.

Všetko začalo už v roku 1943. Vtedajší Ingvarov biznis mal ďaleko od toho, čo poznáme dnes. Ingvar Kamprad začínal so zásielkovým predajom. Mal nejaký katalóg,  v ktorom ponúkal všemožný tovar. Nábytok do tohto katalógu zaradil až o päť rokov neskôr. Prvá kamenná predajňa s nábytkom vznikla omnoho neskôr. Stalo sa tak až v roku 1958.

Prvý obchod s nábytkom v zahraničí vznikol v roku 1963 v susednom Nórsku. Medzinárodná expanzia bola pomalá,  čoho dôkazom je fakt, že ďalšej krajine sa Ikea otvorila až v roku 1969. Vtedy bola otvorená predajňa v Dánsku.  Prvý obchod mimo Škandinávie vznikol v roku 1973, a to vo Švajčiarsku. O rok neskôr Ikea otvorila predajňu v Nemecku. V tom istom roku vznikla predajňa v Japonsku. V 70-tych rokoch Ikea otvorila svoje brány aj v Hongkongu a Singapure. 80-te roky boli dekádou ďalšej medzinárodnej expanzie.

V roku 2014 Ikea otvorila svoju dovtedy najväčšiu predajňu na svete. Stalo sa tak v Južnej Kórey – v hlavnom meste Soule. Juhokórejčania (ale aj všetci ostatní) môžu nakupovať na ploche 59 tisíc metrov štvorcových. Pre porovnanie – najväčší obchodný dom na Slovensku.

...

Súčasťou obchodných domov Ikea sú jej reštaurácie. V ponuke sú predovšetkým nenáročné jedlá, ktoré spríjemnia pobyt v obchodnom dome. Vďaka reštauráciám môžu návštevníci stráviť Ikey prakticky celý deň bez toho, aby ho museli čo i len na sekundu opustiť. Ikea vo svojich reštauráciách ponúka predovšetkým miestne jedlo. To znamená, že na Slovensku dostanete napríklad hranolky. V Thajsku však dostanete thajské jedlo. Súčasťou ponuky sú vždy aj švédske jedlá – tradične napríklad mäsové guľky so zemiakmi. Aj vďaka tomuto získala Ikea vo Švédsku mnoho ocenení za šírenie švédskej a škandinávskej kultúry vo svete.

Názvy produktov

Ďalšou zaujímavosťou sú názvy produktov. Na rozdiel od konkurencie, Ikea používa slová, a nie produktové kódy. Ikea má vybudovaný dôsledný systém nazývanie svojich produktov. Celé to vzniklo najmä z toho dôvodu, že Ingvar Kamprad bol dyslektik. Teda bolo pre ne obzvlášť zložité sledovať rôzne číselné a písmenkové kódy produktov. Preto navrhol systém, ktorý používal reálne mená.

Pripájame zoznam produktov a spôsob, odkiaľ Ikea čerpá ich názvy:

 • Koberce – názvy dánskych geografických miest
 • Postele – názvy nórskych geografických miest
 • Stoličky a jedálenské stoly – názvy fínskych geografických miest
 • Výrobky do kúpeľne – názvy škandinávskych jazier a riek
 • Kuchyne – gramatické výrazy
 • Záhradný nábytok – názvy švédskych ostrovov
 • Vankúše, posteľná bielizeň – názvy rastlín, kvetov…
 • Detské veci – mená cicavcov a vtákov

Výroba

Ikea sa prezentuje ako švédska, ale spojenie so Švédskom je dnes obmedzené. Firma, ako sme už spomenuli, sídli v Holandsku. Výroba je situovaná do krajín, ktoré ponúkajú dostatočne nízke mzdy. Jedna veľká produkcia je umiestnená v južnom Poľsku. Vo Švédsku sa toho veľa nevyrába. Švédsko je zodpovedné akurát tak za dizajn, ktorý je však bez pochyby významnou zložkou značky Ikea.

Postoj k životnému prostrediu

Ikea je dnes dávaná za príklad ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Nie vždy však tomu bolo tak. V 80-tych a na začiatku 90-tych rokov si Ikea pretrpela environmentálny škandál s formaldehydom. Následkom bola výrazná úprava prístupu k problematike, čoho cieľom bolo zamedziť podobným situáciám do budúcnosti.

Ikea napríklad:

 • Nepoužíva PVC vo svojich produktoch
 • Minimalizuje použitie formaldehydu
 • Vyrába nábytok plne z recyklovaných plastov (niektorý nábytok)
 • Predáva nafukovateľný nábytok, ktorý má šetriť použité zdroje
 • Používa drevo z lesov, ktoré sú riadené udržateľným spôsobom
 • Baliace materiály sú vyrobené z recyklovaných materiálov alebo sú vyrobené z jedného materiálu, aby bola uľahčená jeho recyklácia