Zariadenie kuchyne

Zariadenie kuchyne

22. júna 2018 1 Od Martina

Pri zariaďovaní kuchyne by sme mali ako prvé brať do úvahy usporiadanie kuchynskej linky. Najčastejšie  sa človek vyskytuje v zóne kuchynského drezu, chladničky alebo sporáka, preto by mali tieto priestory byť voľné s dostatočným priestorom na pohyb.

Funkčnosť kuchynskej linky je dôležitá

Pri vyberaní kuchynskej linky je tiež dobré okrem dizajnu voliť veľké množstvo odkladacieho priestoru. Predsa len, časom sa dokupujú rôzne riady, hrnce či formy na pečenie, ktoré treba niekde uskladniť. Ak vás teda kuchynská linka zaujme, skontrolujte si, či bude vybavená dostatkom odkladacích plôch. V prípade, že sa v nehnuteľnosti nenachádza špajza, mali by ste si nechať rezervu na skriňu, kde uskladníte potraviny. Ďalšie odkladacie priestory môžeme vytvoriť pomocou poličiek.

Pracovnú plochu si môžeme vytvoriť aj pomocou kuchynského ostrovu. Ten môže slúžiť na ďalšie odkladanie panvíc či iných riadov, prípadne na varenie. Kuchynské ostrovy sa väčšinou umiestňujú do väčších priestorov, no dajú sa umiestniť aj do menších kuchyniek. Vtedy slúžia naozaj efektívne.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Svetlo, svetlo, svetlo…

Okrem odkladacích plôch by mala byť kuchyňa vybavená dostatočným osvetlením. Ako prvé riešime hlavné osvetlenie, ktoré by malo presvetliť celú kuchyňu. Druhý typ môžu byť bodové svetlá, ktoré nie sú také ostré a sústreďujú sa na časť, kde do kuchyne ideme. Ako posledné je osvetlenie, ktoré vylepšuje efekt a štýl kuchynskej linky. Môžu sa použiť LED pásiky po celej dĺžke, alebo sa presvetľujú presklené časti v linke. To záleží na type a dizajne celej kuchynskej zostavy.

Priestor za kuchynskou linkou

Svoju pozornosť by ste mali venovať aj priestorom za kuchynskou linkou. Predsa len, obkladačky sa omnoho lepšie čistia ako tapeta alebo maľovka na stene. Moderné sú tiež sklené zásteny, ktoré sú krásne, avšak sú aj oveľa drahšie ako obkladačky. Niektorí domáci kutili dávajú za kuchynskú linku plávajúcu podlahu, no túto možnosť neodporúčame. Plávajúca podlaha sa môže vyduť, nebude to vypadať dobre a dodatočné obkladanie steny bude náročnejšie.

...

Stop baktériám

Okrem vzhľadu je potrebné myslieť aj na funkčnosť. Keďže sa v kuchyni varí, a veľa vody sa odparuje je potrebné zabezpečiť kvalitné odvetrávanie a ventiláciu, aby sme zamedzili výskytu plesní a baktérií. O to dôležitejšie je odvetrávanie ak je kuchyňa prepojená z obývačkou.

V súlade s prírodou

Niektoré kuchynské systémy majú v sebe zabudované samostatné koše na recyklovanie plastov, skla, papiera či tatrapakov. V Nemecku, v domácnostiach je tento trend samozrejmosťou. Recyklovaním a triedením odpadu, môžete pomôcť odľahčiť prírodu.

Barový pult, prečo nie?

Ďalšiu pozornosť by sme mali venovať jedálni. Ak nemáte priestor na jedáleň, môžete si v kuchynskej časti vytvoriť bar s barovými stoličkami, ktorý môže zároveň slúžiť aj na stravovanie. Dôležité je, aby ste vybrali správne barové stoličky, aby vám sedenie nebolo nepríjemné.

Ako vybrať barovú stoličku?

Dôležité je pohodlné sedenie, aby mala sediaca osoba dostatok miesta na nohy. Medzera medzi sedadlom stoličky a doskou, na barovom stole by mala byť približne 20 až 30 cm. Tak ako existujú rôzne výšky barových pultov, sú aj rôzne výšky barových stoličiek. Ak má barový pult výšku 90 cm, ideálna výška stoličky by mala byť 65 až 70 cm. Ak zvolíte výšku barového pultu 100-110 cm, barová stolička by mala byť vysoká 70-80 cm. Sortiment  stoličiek na trhu je naozaj veľký, preto by nemal byť problém vybrať si kvalitné stoličky.

Nezabudnime, že nové trendy na trhu vydržia niekoľko mesiacov a potom prídu znovu nové. Preto by sme mali skôr vsadiť na funkciu ako na dizajn a samozrejme, dôležité je kvalitné prevedenie linky. Lacné kuchynské zostavy môžu lákať cenou, no ich životnosť nebude zrovna vysoká. Okrem klasických kuchynských zostáv v kamenných obchodoch môžete osloviť rôznych stolárov. Dávajte si však pozor, aby ste neostali bez peňazí a linky, preto si vždy overte súkromnú osobu, ktorú  si vyberiete.