Môže byť penový  matrac ortopedický?

Môže byť penový matrac ortopedický?

6. januára 2018 2 Od Jan

Bežný človek to nemá pri kúpe nového matraca jednoduché. Výber je obrovský a znalosti sú malé. Človek tak netuší, na základe ktorých kritérií sa má pri výbere riadiť. Nevie, ktoré parametre matraca sú dôležité a ktoré nie. A samozrejme cíti, že matrace nie sú iba matrace, ale aj výrazná zmeska kvalitného či menej kvalitného marketingu.

V takejto situácii sa zákazník dostáva do nepríjemnej situácie. Stáva sa z neho ľahká korisť pre predajcov. Čím aktívnejší predajca, tým vyššia šanca, že zákazník odíde po transakcii poškodený. Samozrejme, že neutrpí žiadne zranenie. Poškodenie je v tomto prípade finančné. Keby sme to mali zjednodušiť, tak zákazník si kúpi drahší matrac, ako chcel, ako potrebuje, prípadne (v horšom prípade) matrac, ktorý nie je pre neho vhodný.

Voči takejto situácii sa dá pripraviť viacerými spôsobmi. Vždy máte šancu, že naďabíte na seriózneho predajcu, ktorý vám predá presne taký matrac, aký potrebujete. Problém je v tom, že vy takéhoto predajcu nemáte veľkú šancu rozpoznať od dobre pripraveného podvodníka.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Potom máte možnosť sa na výber matraca pripraviť. To však vyžaduje aspoň základné štúdium, či získavanie informácii. Tento článok si dal za úlohu vám s týmto pomôcť. Budeme sa v ňom venovať ortopedickým matracom. Tento termín je dôležitý, keďže mnoho výrobcov sa snaží nalákať svojich zákazníkov práve na ortopedické matrace.

Čo považujeme za ortopedický matrac?

Za ortopedický môžeme označiť taký matrac, ktorého ortopedické vlastnosti sú dostatočne silné na to, aby to malo vplyv na kvalitu spánku – na polohu chrbtice. Ortopedické vlastnosti matraca vedú k lepšej polohe chrbtice. Inými slovami – vyrovnávajú jej polohu. Pri spánku sa snažíme vyhnúť situácii, keď je chrbtica prehnutá jedným alebo druhým smerom. Ten neželaný stav predlžuje dobu potrebnú na regeneráciu chrbtice a tým pádom zhoršuje kvalitu spánku.

Toľko z teórie. Aspoň tej všeobecnej. Poďme sa pozrieť na to, čo v dnešnej dobe považujeme za dobrý ortopedický matrac.

Podoba ortopedického matraca – taštičkový matrac

Taštičkový matrac je podoba či druh pružinového matraca. V tomto matraci nájdete množstvo pružín. Svojou konštrukciou sa však taštičkový matrac výrazne odlišuje od bežného pružinového matraca. V taštičkovom matraci nájdete samostatné pružiny, ktoré nie sú navzájom poprepájané (takto je to spravené v klasickom pružinovom matraci). V taštičkovom matraci je každá jedna pružina zašitá do textilného vrecúška – taštičky.

...

Práve z dôvodu tohto spôsobuje usporiadania pružín má taštičkový matrac výrazné ortopedické vlastnosti. Ak stlačíte jednu pružinu, deformovaná bude iba jedna pružina. Okolité pružiny zostanú bez pohybu. Ak si ľahnete na takýto matrac, tak rôzne časti vášho tela budú vyvíjať na matrac rôzny tlak. Taštičkový matrac však dokáže na každý tento tlak odpovedať primerane. Výsledkom bude to, že taštičkový matrac bude kopírovať nerovnosti vášho tela. Časti tela, ktoré sú ťažšie, klesnú do matraca hlbšie. Ľahšie časti vytvoria menšiu deformáciu. Toto povedie k tomu, že chrbtica bude mať počas spánku priamejšiu polohu. A to zase pomôže kvalite spánku. Schopnosť taštičkového matraca kopírovať nerovnosti ľudského tela sa nazýva bodová elasticita. Tá rastie so zvyšujúcom sa hustotou pružín. Základný taštičkový matrac má hustotu okolo 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie dosahujú hustotu aj nad 1200 pružín na meter štvorcový. Tu je potrebné si dať pozor na to, aby ste porovnávali hustoty – teda počet pružín na meter štvorcový. Mnohí výrobcovia sa vás totiž pokúsia oklamať a budú uvádzať celkový počet pružín matraca, ktorý je logicky vyšší ako hustota.

Aj latexový  matrac je výbornou voľbou

Čo sa týka ortopedických vlastností, tak do špičky patrí aj latexový matrac. Latexové matrace sa vyrábajú z prevažne prírodného latexu, čo je prevažne biela tekutinu, ktorú mnohé rastliny využívajú v rámci svojho imunitného systému. Priemyselne latex získavame z kaučukovníka, ktorý sa pestuje v trópoch.

Latex má vynikajúce ortopedické vlastnosti a to bez toho, aby v ňom boli použité akékoľvek pružiny. Latexový matrac má navyše jednu ďalšiu podstatnú vlastnosť. Latexový matrac je prirodzene antimikrobiálny. Latex si svoje ochranné funkcie zachováva aj po priemyselnom spracovaní. Latexové matrace sú tak skvelou voľbou nielen pre ľudí trpiacimi alergiami na roztoče.

Ako je to s penovými matracmi?

Najskôr si povedzme, čo v tomto článku myslíme pod penovými matracmi. Nemáme na mysli napríklad latexové matrace, ktoré takisto majú podobu peny. Rovnako nemáme na mysli pamäťovú penu, čo je pena vysokej kvality. Ak hovoríme o penových matracoch, tak máme na mysli matrace vyrobené z bežnej polyuretánovej peny.

Lacný, ale aj trochu drahší, matrac z polyuretánovej peny nejaké tie ortopedické vlastnosti má. Nie sú však tak významné, aby ste tomu mali venovať pozornosť. Polyuretánové matrace rozhodne nemôžeme označiť za ortopedické a môžete si byť istí, že vám s polohou chrbtice nepomôžu. Ak máte 20 rokov, tak vám to môže byť prakticky jedno. Kúpou polyuretánového matraca ušetríte nemalé peniaze, ktoré môžete investovať do niečoho užitočnejšieho. Ak ste však vo vyššom veku ak zdravie si už začínate všímať, polyuretánovému matracu by ste sa mali radšej vyhnúť a zainvestovať do kvalitného ortopedického matraca. Navyše polyuretánové matrace nie sú ideálne ani z hygienického pohľadu a ich životnosť je obmedzená.