Ako nespraviť pri kúpe matraca chybu?

Ako nespraviť pri kúpe matraca chybu?

20. decembra 2017 2 Od Jan

Kúpa nového matraca sa na prvý pohľad môže zdať banálnou záležitosťou. Veď aký problém môže byť s kúpou nového matraca? Viem, aký veľký matrac potrebujem, a to musí stačiť, nie?

A veru nie. Ani z ďaleka. Kúpa matraca je v dnešnej dobe pomerne zložitou záležitosťou. Situácia sa za posledné desiatky rokov radikálne zmenila. V ponuke sú desiatky rôznych druhov matracov. Pri výrobe matracov sa používa obrovské množstvo materiálov s veľmi odlišnými vlastnosťami. Na trhu pôsobia stovky výrobcov z celého sveta.

Ak sa v tomto svete nezorientujete (čo nemusíte, veď vás nikto nenúti), budete mať veľkú šancu, že s vami niekto vybabre. Zväčša predajca matracov, ale aj výrobca. Môže sa vám totiž stať, že si kúpite matrac, ktorý nie je pre vás vhodný. Nebude vám pasovať. Pričom za rovnaké peniaze by ste si mohli kúpiť matrac, ktorý by sa postarať o optimálny spánok.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Druhy matracov

Ako už bolo spomenuté, v ponuke sú desiatky rôznych druhov a typov matracov. Nebudeme ich tu prirodzene rozoberať všetky. Túto rozmanitosť môžeme okresať na niekoľko základných typov.

Asi najbežnejším typom matraca je matrac penový. A to konkrétne matrac vyrobený z polyuretánovej peny. Polyuretán sa vyrába z ropy – ide tak o syntetický produkt. Polyuretánovú penu sme v minulosti poznali najmä pod obchodných názvom molitan.

Najväčšou výhodou polyuretánovej peny je jej nízka. Z tohto materiálu je možné vyrobiť a predať matrac za niekoľko desiatok eur. Vďaka polyuretánu dnes každý človek môže mať doma relatívne kvalitný matrac.

Tu by sme však s výhodami museli skončiť. Polyuretánová pena (PUR pena) nie je veľmi dobrým materiálom. V prvom rade nie je veľmi vzdušná. Zadržuje vlhkosť, čo má negatívny vplyv na hygienu matraca. Polyuretánové matrace sú omnoho náchylnejšie na premnoženie roztočov či rozšírenie plesní. Takýto matrac môže časom spôsobovať zdravotné problémy. A to nemáme na mysli iba alergikov.

Ďalšou podstatnou nevýhodou matracov vyrobených z PUR peny je absencia ortopedických vlastností. Ak má nejaký matrac ortopedické vlastnosti, tak poskytuje kvalitnejší spánok. Ortopedický matrac dokáže ovplyvniť polohu chrbtice počas spánku. Lepšia poloha chrbtice počas spánku sa rovná ľahšia regenerácia a to vedie k tomu, že ráno sa zobudíte lepšom stave.

Matrace vyrobené z PUR peny nevynikajú ani životnosťou. Penové matrace sú náchylné na tvorbu preležanín – teda priehlbín na najčastejšie využívaných miestach.

...

V obchodoch sa matracmi však nenájdete veľa matracov, ktoré o sebe tvrdia, že sú vyrobené z polyuretánovej peny. Je to z toho dôvodu, že PUR pena nie je nič, čo by lákalo zákazníkov. Preto výrobcovia používajú rôzne triky, ako túto skutočnosť schovať. Preto vymýšľajú pre svoje PUR peny rôzne zaujímavé názvy. Namiesto pur peny nájdete v popise niečo ako Super pena, Flexi pena atď. Nenechajte sa tým zmiasť. Zabudnite na obchodný názov peny. Sledujte parametre peny – a to hustotu. Čím vyššia hustota peny, tým lepšie.

Potom nájdete v obchodoch matrace vyrobené z vylepšených PUR pien. Pri ich výrobe sa do polyuretánu pridávajú rôzne ďalšie látky, ktoré vylepšujú ich úžitkové vlastnosti. takéto peny môžu mať výrazne lepšie vlastnosti. Ako príklad možno uviesť pamäťovú penu. Táto pena je považovaná za luxus a nikto nepochybuje o tom, že má výborné úžitkové vlastnosti.

Špeciálnym druhom penového matraca je latexový matrac. Na rozdiel od iných pien je latexová pena vyrobená z prírodného materiálu. A to latexu. Latex sa priemyselne získava z kaučukovníka. Obsahuje ho však veľké množstvo rastlín. V ich telách plní úlohu imunitného systému – ako ochrana voči mikróbom. Túto vlastnosť si zachováva aj po spracovaní. Latexový matrac má tak prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a je vhodný aj pre alergikov.

Ďalšou kategóriou sú pružinové matrace. Najväčšou výhodou tejto kategórie matracov je ich mimoriadna vzdušnosť. Veď takmer všetko vnútro tvorí vzduch. Toto je dôležité z pohľadu hygieny matraca. Pružinové matrace sú v tomto smere vždy dobrou voľbou.

Pružinové matrace sa vyskytujú vo dvoch podobách – známejšie taštičkové matrace majú množstvo výhod nad tzv. klasickými pružinovými matracmi. Tou najväčšou výhodou taštičkových matracov je to, že ich považujeme za ortopedické. To znamená, že taštičkový matrac dokáže pomôcť vašej chrbtici k lepšej polohe. Lepšia poloha chrbtice pomáha regenerácii celého tela. Taštičkový matrac to dokáže vďaka svojej špeciálnej konštrukcii. Taštičkový matrac sa skladá z množstva malých a hlavne samostatných pružín. Pružiny nie sú vzájomne prepojené (ako je to pri klasických pružinových matracoch). Každá pružina je zašitá do textilného vrecúška. Pospájané sú iba tieto textilné taštičky. Každá jedna pružina reaguje iba na tlak na ňu vyvíjaný. K deformácii tak dochádza iba v miestach, kde je to potrebné.

Pri taštičkových matracoch je potrebné sledovať hustotu pružín. Opäť tu platí – čím vyššia hustota, tým lepšie. Pri taštičkových matracoch je dôležitá najmä kvalita pružinového jadra. Tú negarantuje výrobca matraca – ale výrobca jadra. Výrobcov pružinových jadier nie je vo svete až tak veľa. Pri kúpe matraca je vždy dobré sa spýtať, kto je výrobcom jadra  – ak to predajca neuvádza priamo v popise matraca.