Čo je to hygienickosť matraca?

Čo je to hygienickosť matraca?

15. decembra 2017 0 Od Jan

Pri kúpe nového matraca sa venuje len veľmi obmedzená pozornosť jeho hygiene. Respektíve problém hygieny matraca nie je správne chápaný.

Ak hovoríme o hygiene, tak väčšina ľudí tento pojem má v synonymickom spojení so špičkou. Hygienický matrac sa tak rovná čistému  matracu. Nehygienický matrac je naopak matrac špinavý. Z tohto si automaticky vyvodíme, že nový  matrac je vždy čistý (hygienický). A matrac meníme z hygienických dôvodov vtedy, keď je špinavý.

V skutočnosti je však situácia trochu iná. Táto zmena nazerania na hygienu matraca má podstatný vplyv na to, ako pristupujeme k výberu a kúpe nového matrace. V tomto článku sa na problém hygieny matraca nepozrieme iba cez optiku teórie, ale prejdeme si aj jednotlivé typy matrac a nakoniec dáme aj konkrétne odporúčania na kúpu matraca.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo je to hygiena matraca?

Hygiena matraca rozhodne nie je jeho čistotu. Teda nie v klasickom zmysle čistoty a špiny. Hygiena matraca je skôr obrazom zdravotného vplyvu na matraca na človeka. Reflektuje predovšetkým množstvo mikróbov v matraci. Množstvo a ich schopnosť negatívne vplývať na zdravie človeka.

Ak hovoríme o mikróboch alebo mikroorganizmy, tak máme na mysli najmä baktérie, roztoče a plesne. Väčšina týchto mikróbov za bežných okolností nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo. A to dokonca ani pre alergikov. Baktérie, roztoče a plesne sú bežnou súčasťou nášho života. Nachádzajú sa všade okolo nás. A dokonca aj v nás. Bez symbiotických baktérií by dokonca neexistoval ľudský život.

Milióny mikróbov nájdete aj v novom matraci. Mnohonásobne viac ich bude v používanom matraci. Toto však neznamená, že je niekde problém. Ľudské telo si s takouto situáciou dokáže bez problémov poradiť.

Problém nastáva vtedy, ak sa množstvo mikróbov vymkne spod kontroly. Alebo v situácii, keď dôjde k rozmnoženiu špecifických druhov mikróbov, ktoré majú škodlivý vplyv na ľudské zdravie. Už spomínaní alergici sú špecifickou skupinou. Ich citlivosť na mikróby je mnohonásobne vyššia.

Čo vedie k premnoženiu mikróbov v matraci?

Baktérie, roztoče a plesne sú živé organizmy a na svoj život potrebujú splnenie niekoľkých podmienok. A to hlavne – príjem živín, teplo a vlhkosť.

Ak chcete regulovať množstvo mikróbov v matraci, musíte ovplyvniť tieto podmienky. Začnime teplom, teda podmienkou,  s ktorou nespravíte prakticky nič. Teplo je v matraci udržiavané vykurovaní a aj vaším teplom. Aj keby ste vypli vykurovanie a v spálni mali nulu, stále by ste matrac vyhrievali vlastným telom.

...

Oveľa väčšie šance máte pri ovplyvňovaní príjmu živín. Potrebujete obmedziť prísun potravy pre mikróby. Čím sa však živia? Na život potrebujú organický materiál a ten v prostredí domácnosti získavajú z prachu. Vedeli ste, že až 70 percent prachu tvorí odumretá ľudská pokožka? Teda organický materiál ideálny na konzumáciu.

Vašou úlohou je obmedziť množstvo prachu v spálni a následne jeho schopnosť prenikať do matraca. Matrac môžete chrániť kvalitným poťahom. Nie všetky matrace sú však vybavené kvalitným poťahom na matrac. Tu je potrebné si vybrať niečo kvalitné. Ďalšou zábranou môže byť tzv. chránič matraca.

Pri starostlivosti o matrac je potrebná pravidelná údržba poťahu. Je potrebné ho pravidelne prať, aby nestrácal svoju schopnosť absorbovať prach a ďalšie nečistoty.

Nakoniec sa pozrime na vlhkosť. Tú máme do veľkej miery pod kontrolou. Vlhkosť v spálni zvyčajne nie je problém. Vlhkosť sa do matraca dostáva od nás. Zdrojom vlhkosti v matraci je ľudský pot. Aj zdravý človek počas spánku vyprodukuje niekoľko stovák mililitrov potu. Tento pod postupne preniká až do matraca.

Zvýšená vlhkosť v matraci je zvyčajne hlavným spúšťačom rýchleho rastu a rapídneho rozmnožovania mikroorganizmov. Je to práve oblasť vlhkosti, ktorú by sme mali primárne sledovať.

Ako bojovať proti vlhkosti?

Proti vlhkosti matraca sa bojuje správnym výberom matraca. Nie všetky matrace sa totiž s prenikajúcim potom vyrovnávajú rovnako.  Vašim cieľom by malo byť vybrať taký matrac, ktorý dokáže takúto vlhkosť čo možno najrýchlejšie odvetrať do okolia a vo svojom jadre udržať vhodnú vlhkosť.

Toto dokáže iba matrac, ktorý je dostatočne vzdušný. Začnime z opačného konca. A to bežnými penovými matracmi vyrobenými z polyuretánovej peny. Tieto matrace nie sú veľmi vzdušné. Vlhkosť v nich zostáva pomerne dlho, čo často vedie k tvoreniu plesní a premnoženiu roztočov. To, že plesne na matraci nevidíte, ešte neznamená, že tam nie sú.

Dobrou voľbou z pohľadu vzdušnosti sú pružinové matrace. Jadro takýchto matracov je z veľkej časti tvorené vzduchom. Teda pohyb vzduchu tu nie je najmenší problém. Poznáme dva druhy pružinových matracov – tzv. klasické a taštičkové. Taštičkové matrace vo svojom jadre obsahujú množstvo pružín obalených do textilného vrecka. Takýto matrac je menej vzdušný ako klasický pružinový matrac – stále však ponúka vynikajúcu vzdušnosť. A navyše (na rozdiel od klasického pružinového matraca) má aj ortopedické vlastnosti.

Asi najlepším typom matraca z pohľadu hygieny je latexový matrac. Je vzdušný, a zároveň oplýva prirodzenými antimikrobiálnymi vlastnosťami. Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného latexu, ktorý sa získava z kaučukovníka, ale obsahuje ho množstvo ďalších druhov rastlín. Rastliny využívajú latex v rámci obrany voči mikróbom. Rovnakú funkciu latex plní aj v latexovom matraci. Aj z tohto dôvodu sa latexové matrace odporúčajú aj alergikom.