5 trikov k lepšiemu zaspávaniu

5 trikov k lepšiemu zaspávaniu

19. júla 2019 0 Od Martina

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudom nedarí rýchlo zaspať býva to, že prenášajú všetok stres získaný počas dňa do postele. Medzi ďalšie faktory patrí nekvalitný matrac alebo prostredie v ktorom spíme. Prinášame vám 5 rád, ktoré vám pomôžu so zaspávaním.

1.    Zabudnite na televízor

Televízor by sa v spálni nemal nachádzať vôbec, pretože odpútava pozornosť od spánku. Stačí dobrý film a človek radšej ponocuje, ako by sa mal venovať spánku. Taktiež, ak sa vám podarí zaspať pri zapnutom televízore, vaše podvedomie bude vnímať televízor, čo zabráni vášmu mozgu vylučovať hormóny spánku. Nevýhoda TV je tiež tá, že vyžaruje modré svetlo, ktoré zabraňuje tvobe melanoninu. Ten spôsobuje to, že privádza pocit ospalosti.

Vyhnúť by ste sa tiež mali rôznym elektronickým zariadeniam ako je tablet, notebook, mobil, či elektronická čítačka.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Preto, namiesto zaspávania pri televízore dajte prednosť tlačenej knihe alebo teplému kúpeľu, prípadne sprche.

2.    Zaspávajte pred 22:00

Najkvalitnejší je spánok od 23:00 do 1:00. Preto nie je dobré ísť spať v neskorých  nočných hodinách. Ak aj budete spať dostatočný počet hodín, spánok nebude taký kvalitný. V spomínanom čase býva tzv. regeneračný proces, počas ktorého sa z tela uvoľňuje najväčšie množstvo škodlivých látok. Ak človek nespí, tieto látky sa dostávajú naspäť do obehového systému a do pečene.

Aká je ideálna doba spánku:

  • Novorodenci (0-3 mes.) – medzi 14-17 hod.
  • Kojenci (4-11 mes.) – medzi 12-15 hod.
  • Batoľatá (1-2 roky) – 11-14 hod.
  • Škôlkari (3-5 rokov) – 10-13 hod.
  • Tínedžeri (14-17 rokov) – 8-10 hod.
  • Dospelí (18-64 rokov) – 7-9 hod.
  • Starší (65 + ) – 7-8 hod.

3.     Stop mobilným zariadeniam

Tak ako aj televízor, tak aj mobily pôsobia rušivo. Namiesto sledovania filmov sleduje konverzácie či pracovné e-maily, ktoré nám znemožňujú zaspať. Ak používate často nočné konverzácie, telo si na to môže zvyknúť a doslova očakávať, kedy príde ďalšia správa. Vo výsledku sa budete počas noci pravidelne budiť, čo znamená, že žiaden kvalitný spánok sa nekoná.

...

Ak sa potrebujete pred spaním „zabaviť“, aby sa vám dalo lepšie zaspať, skúste namiesto mobilu použiť klasický zápisník. V žiadnom prípade sa nesústreďujte na pracovné povinnosti, jednoducho si skúste napísať, čo vás v živote teší prípadne čo ste dnes prežili a čo vás ešte len čaká.

4.    Dajte prednosť bylinkám pred alkoholom

Niektorí ľudia tvrdia, že sa im lepšie zaspáva po konzumácií alkoholu a tiež, že majú lepší pocit počas vstávania. Toto tvrdenie pravdepodobne závisí od toho, koľko alkoholu sa večer vypilo, avšak, pred spaním by ste alkohol piť nemali.

Radšej uprednostnite odvar z medovky, chmeľu otáčavého, mlieko z medom, prípadne iné stimulanty, ktoré sa používali kedysi a fungujú dodnes.

5.     Prostredie v ktorom spíme

Základom je síce vhodný matrac a posteľ, no aj samotná spálňa by mala byť uprataná, čistá a nábytok by mal byť usporiadaný tak, aby ste sa cítili príjemne. Preto nie je dobré, ak máte v spálni nahromadené neupratané veci, na ktoré sa počas zaspávania sústreďujete.

Problém nastáva aj v prípade, že si nahrádzate spálňu pracovňou. Podvedome tak namiesto spánku budete rozmýšľať nad pracovnými vecami. Pohľad na kancelársky stôl alebo notebook v človeku evokuje pocit, že musí dokončiť nedorobenú prácu.

Dôležitá je aj teplota a vetranie počas dňa. Ideálna teplota pre spánok je od 15-22°C, podľa toho, ako sa komu lepšie spí. Avšak, ak je v miestnosti príliš teplo, je celkom pochopiteľné, že sa nám nedá zaspať. Aby sa predišli tomu, že bude večer v miestnosti 30°C, je dôležité pravidelné vetranie počas dňa.

Pre lepšie zaspávanie pomôže, ak bude v miestnosti tma. Preto, keď pôjdete spať, zastrite všetky žalúzie, zatiahnite záclony a ponorte sa do ríše snov.