Kúpou matraca to nekončí, je dôležité sa oň pravidelne starať. Jednoduché triky ako predĺžiť životnosť matraca

Kúpou matraca to nekončí, je dôležité sa oň pravidelne starať. Jednoduché triky ako predĺžiť životnosť matraca

19. augusta 2019 0 Od Martina

Matrace patria medzi najdôležitejšiu súčasť ľudského spánku. Samozrejme, na to ako sa človek vyspí pôsobí veľa faktorov, či už ide o aktivity počas dňa, okolité podmienky alebo zdravotné problémy. Veľa vecí ovplyvniť nedokážeme, no to, ako dlho nám matrac vydrží, ovplyvniť môžeme. Dnes vám prinášame jednoduché triky, ako sa o matrac starať, aby vydržal čo najdlhšie.

Pravidelné vetranie

To, že treba pravidelne vetrať v byte či dome, aby nevznikali plesne alebo bol v miestnosti lepší vzduch napadne skoro každého. Avšak na fakt, že treba pravidelne vetrať aj matrac, zabúda skoro každý.

 Niektorí ľudia nie sú pri kúpe matraca oboznámení s tým, že matrac po kúpe potrebuje určitú starostlivosť. Druhá možnosť je tá, že jednoducho tomu neprikladajú veľkú váhu. Prečo by sa mali o matrac starať?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

1)    Roztoče

Roztoče sa nachádzajú v každej domácnosti, v každom matraci a nie je nijak možné ich úplne zlikvidovať. Jediné čo dokážeme urobiť, je to, že znížime ich množstvo. To, že sa roztoče nachádzajú u každého, neznamená, že dôsledne neupratujeme. Ide o to, že človek im neúmyselne vytvára dokonalé podmienky pre život. Roztoče potrebujú ku svojmu prežitiu najmä vlhkosť, teplo a potravu. Potravu v našich obydliach nachádzajú pomocou prachu a odumretých čiastočiek kože.  Ich množstvo obmedzíme, práve pravidelným vysávaním, upratovaním a vetraním nie len v byte, ale aj v matraci.

2)    Vlhkosť

Človek počas spánku dokáže vypotiť približne 1 liter potu. Telo vylučuje pot, aby sa zbavilo nečistôt a kam inam by vlhkosť mala ísť, ak nie do matraca. Matrac túto vlhkosť absorbuje a ak by sa nedostávala preč, mohli by v ňom vznikať rôzne plesne alebo iné mikroorganizmy. Preto je naozaj dôležité, aby sa vlhkosť dostávala preč. Môžeme to docieliť tak, že:

...

3)    Prach

Ako sme už spomínali, prach funguje ako skvelá potrava pre roztoče. Aby sme ich množstvo obmedzili, je potrebné matrac pravidelne vysávať. Najlepšie je, ak si popri výmene posteľnej bielizne nájdeme čas nielen na vetranie matraca, ale aj jeho povysávanie.

Mali by sme ho aj otáčať

Ku kúpenému matracu by ste mali dostať napríklad  papierový návod, ako je možné váš matrac otáčať a najmä ako často. Matrace je potrebné otáčať preto, aby nevznikali preležaniny. Preležaniny sú vlastne priehlbiny viditeľné voľným okom a hovoria o tom, že v určitej časti je matrac opotrebovaný viac. Tým, že budeme matrac pravidelne otáčať, vytváranie priehlbín oddialime. Ak sa jedná o naozaj kvalitné matrace, nemali by sa pri otáčaní ani vytvoriť.

Poťah a ochrana na matrac

Poťah na matrac býva v súčasnosti dodávaný ku každému matracu. Pri lacných matracoch bude poťah na matrac menej kvalitný, ako pri kúpe drahšieho matraca. Dôležité je však to, aby sa tieto poťahy prali a čistili od nečistôt. Ideálne je pranie minimálne 1x do roka.

Chránič na matrac, nebýva súčasťou balenia, keď matrac kúpite. Tieto chrániče sa musia dokupovať ako dodatočná vrstva, avšak ich kúpa sa oplatí. Jedným z dôvodov, prečo sa chrániče kupujú, je ten, že sa dávajú oveľa ľahšie dole z matraca a ich údržba je preto jednoduchá. Tým pádom, že všetku vlhkosť a nečistoty absorbuje chránič, ušetríte si robotu s poťahom na matrac, ktorý bude potrebné prať naozaj 1x do roka. Okrem vlhka a nečistôt chráni matrac pred mechanickým poškodením.