Ako vytvoriť vintage štýl v domácnosti

Ako vytvoriť vintage štýl v domácnosti

27. augusta 2018 1 Od Martina

Vintage štýl je v dnešnej dobe veľmi populárny najmä pre mladých ľudí, ale aj tých, ktorý chcú ozvláštniť svoje bývanie. Vintage dekor dokáže transformovať priemerne vyzerajúcu nehnuteľnosť na jedinečný a impozantný priestor. Najlepšie čo môže tento štýl priniesť je to, že jeho dekorovanie nie je ani extra drahé.

Nakupujte lacno

Výhodou je, že nemusíte kupovať doplnky z drahých obchodov. Čaro nostalgie, alebo rustikálny šarm, môžeme nájsť práve v bazároch alebo na blších trhoch. Ceny takýchto dekorácií sú oveľa nižšie, ak nejde o raritné kúsky. Vo vintage ide najmä o pocity, ktorými na nás predmety pôsobia. Objekty môžu pripomínať niečo konkrétne, z iných môžete mať pocit prepojenia z minulosťou. Vintage je jednoducho skvelý a prináša radosť zo starých vecí, vďaka ktorých dokáže mať priestor vlastnú charakteristiku. Na čo sa však pri nákupe zamerať? Poradíme vám v nasledovných bodoch.

Sedacia súprava, kreslo či sedačka.

Sedačky pripomínajúce postmodernú architektúru 80. rokov, žlté výrazné ošúchané kreslo, ktoré na seba zoberie všetku pozornosť alebo výrazné vankúše s potlačou pohodené na gauči. Sedacie súpravy v retro štýle môžeme nájsť v dnešnej dobe v rôznych obchodoch, no ak nechcete zaťažiť vašu peňaženku, dovolený je tiež nákup z druhej ruky. Nezabudnime však na to, že používané čalúnene výrobky je ideálne nechať vyčistiť, aby ste si domov nepriniesli nečakaného hosťa.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
SEVERIN H

Toto pohodlné kreslo môžeme nájsť na predaj tu.

Posteľ

Ďalším dominantným kúskom nábytku, ktorý môže výrazne podporiť v interiéri vintage štýl, je posteľ. Na výber máte pri tom mnohé možnosti – môžete siahnuť tak po klasických kovových posteliach, ako aj po modernejších – masívnych drevených, ktoré pri vhodnom odtieni a tvare vyvolajú potrebný dojem tiež. No a ak vám ani to nestačí, vyskúšať môžete aj paletovú posteľ.

...

Charakteristický nábytok

Veľké komody s výraznými robustnými kovovými rukoväťami alebo očíslované zásuvky pripomínajúce staré školské kancelárie. Dekorácie pomocou sošiek s podobizňou slona, sovy či iné sochy pripomínajúce 50 alebo 60 roky. Nezabudnite ani na farby na stenách, ktoré by mali celý vintage štýl prebudiť. Dovolené sú aj tapety s rôznymi vzormi, ktoré by však nemali upriamiť všetku pozornosť na seba. Vzory na nábytku sú tiež dovolené, leopardia tlač pripomínajúce 80 roky, vzory líšok, zajacov či vtákov dokážu byť roztomilé a hipsterské zároveň. Motívy zvierat môžu byť v zarámovaných výtlačkoch, na vankúšoch, hrnčekoch či dokonca svetlách. Fantázií sa medze nekladú.

Bláznivé tapety

Použitie tapiet sme už spomínali vyššie, no zaslúžia si viac pozornosti. Tlač na tapete môže byť originálna a zábavná a zároveň môže pôsobiť ako umelecké dielo. Na výzdobu starších domov môžeme zvážiť vzory kvetov či geometrických tvarov, ktoré sú jednoducho skvelé, ak chcete dosiahnuť vintage stype s klasickým elegantným dizajnom.

Rustikálny nábytok

Rustikálne vyzerajúci nábytok je skvelý spôsob ako dať domovu vintage zariadenie. Veľmi vyhľadávaným detailom sú staré trámy, takže ak ich doma máte, určite ich ponechajte. Impozantné trámy v kombinácií s parketami, drevenými podlahami a bláznivými tapetami a miestnosť bude dokonalá. Ak ponecháte biele steny, priestor bude presvetlený, ale v tom prípade sa odporúčame zamerať na nábytok. Vintage štýl by nemal byť nútený a pôsobiť zaujímavo, no zároveň neutrálne.

Aj najmenšie detaily tvoria celok

Pri zariaďovaní priestoru sa človek sústredí na hlavné prvky, avšak svoju pozornosť by mal venovať aj najmenším detailom. Práve tie dokážu dotvoriť celú atmosféru. Tradícia pitia čaju u nás síce nie je taká rozšírená ako v Anglicku, no pri príchode návštevy ho automaticky ponúkneme. Predstavte si, ako prekvapíte svoju návštevu, ak vytiahnete porcelánovú čajovú súpravu, ktorá sa dá kúpiť v bazári za pár peňazí.